Водночас нині українська газотранспортна система залишається артерією, яка постачає газ у центральну Європу. Про це 24 Каналу сказав виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин, припустивши, що далі буде з прокачуванням газу.

Читайте також Кріт війни проїдає запаси Кремля: як війна виснажує Росію – цікаві цифри від Washington Post

Створення європейського хабу

Була пропозиція, що для того, аби продовжувати качати газ після 2024 року, контракт з російським "Газпромом" мав би підписувати консорціум, який експлуатуватиме європейський газовий хаб на території України.

Консорціум

– тимчасове статутне об'єднання підприємств для досягнення його учасниками певної спільної господарської мети (реалізації цільових програм, науково-технічних, будівельних проєктів тощо).

Тобто, не "Нафтогаз" підписуватиме продовження газотранспортної роботи, а європейський хаб, який розраховуватиметься з Україною за газотранспортну роботу по її території.

У такий спосіб вдасться уникнути прямого контакту "Росгазпрому" з НАК "Нафтогазом", який є навіть в принципі неможливим. Є от такі ідеї,
– мовив Пендзин.

Зараз російський газ приймається на кордоні Євросоюз – Україна. За словами виконавчого директора Економічного дискусійного клубу, якщо буде ідея створенням консорціуму щодо експлуатації хабу й підписанням з Росією контрактів щодо постачання газу, щоби газопровід Уренгой – Помари – Ужгород продовжував працювати, то передача газу здійснюватиметься на українсько-російському кордоні.

За майже два роки повномасштабного вторгнення жодного снаряда або ракети в зону газогону не потрапляло, попри те, що він проходить через зону бойових дій. Росіяни моніторять це питання, їм вигідно продовжувати продавати газ через газопровід,
– зауважив Пендзин.

Наразі "Північний потік" не працює, його знищено. Газогін, який йшов через Білорусь на Польщу, повністю перекритий, бо полякам він непотрібний.

Залишилася лише газотранспортна система Україну та "Південний потік" через Туреччину, але там також є великі проблеми. Адже газопровід проходить по дну Чорного моря і зараз продовжений тільки до Балканських країн. Турецький потік немає виходу на центральну Європу. Варто зазначити, що Європа отримує російський газ не тільки через Україну, а і з Туреччини.

"З погляду європейців, постачання газу – це важливе питання. Хоча іде війна й ця ситуація вкрай чутлива для українців", – додав виконавчий директор Економічного дискусійного клубу.

Ситуація з транзитом російського газу через Україну: останні новини

  • Прем'єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо після візиту до Ужгорода заявив, що Україна нібито готова дозволити транспортування російського газу через свою територію після 2024 року.
  • Кабмін і "Нафтогаз" не прокоментували заяву проросійського прем'єра Словаччини. До того ж прем’єр-міністр України Денис Шмигаль після зустрічі з Фіцо не повідомляв про обговорення транзиту російського газу.
  • До слова, зараз країни Європи шукають альтернативні енергоджерела. Зокрема, збільшується кількість сонячних батарей та вітряних труб. Наприклад, у Франції відновлюється ядерне виробництво.