"Усі ходять на пари": заступник Лісового розповів про скандальний вступ в аспірантуру та зміни
Цьогоріч заявки на вступ в аспірантуру подала аномально велика кількість осіб. Зокрема, чоловіків призовного віку, аби так отримати відстрочку від мобілізації.
Міносвіти України при цьому значно змінило правила вступу, аби "відсіяти" тих, хто не має наміру займатися наукою. Заступник міністра освіти і науки України Михайло Винницький в подкасті "Дофамін для освіти" розповів про цю ситуацію та про те, що вдалося змінити, передає 24 Канал.
Дивіться також Закінчив школу у 8, а бакалавром фізики став у 13: де зараз вундеркінд Елліотт Таннер
У МОН розповіли про скандальний вступ в аспірантуру у 2024 році
Посадовець каже: аби зупинити навалу незацікавлених у навчанні вступників до аспірантури, в Україні цьогоріч взагалі відмовилися від контракту на аспірантуру.
Це насправді було найправильніше рішення. Традиційно в нас контрактних місць в аспірантуру було приблизно 3000. Ми цього року зробили 7000 місць у державну аспірантуру. Держава повністю фінансує аспірантуру. Я дуже надіюся, що ця практика буде продовжуватися, що держава буде інвестувати в обмежену кількість місць в аспірантурі, і вони будуть оплачені. Це означатиме, що ми матимемо людей, які реально пишуть дисертації, серйозно ставляться до цього рівня освіти,
– уточнив він.
І додав, що на сьогодні спостерігають рекордну відвідуваність від аспірантів першого року – тих курсів і предметів, які їм потрібні для старту.
Проректори кажуть: "Ми ще такого ніколи не мали: аспіранти всі ходять на пари". Так, велика частина – це чоловіки, які також хочуть ухилитися, не бачать себе на фронті тощо. Але велика кількість цих аспірантських місць – на інженерні спеціальності, які пов'язані з війною,
– каже Винницький.
Часто підготовка до вступної кампанії супроводжується стресом. Впоратися з ним допоможуть в Optima Academy на курсах підготовки до ЗНО та НМТ. Індивідуальний підхід, акцент на необхідних предметах, систематизація навчання та заповнення прогалин у знаннях – все, щоб абітурієнт був цілком впевнений у своїх знаннях.
І додав, що аспіранти – це люди, які роблять свої інновації, які пізніше їх публікують, які пізніше роблять речі, пов'язані з дронами, з відбудовою, безпосередньо з військово-промисловим комплексом. Державні місця, які дають змогу людям цим займатися, є. З 7000 аспірантів, які вступили цьогоріч, 4000 – 4500 – люди, які реально працюють на Перемогу.
Ми інвестуємо в цей капітал. Зараз маємо ситуацію, коли з 7000 ми можемо отримати через чотири роки, я думаю, добрих три з половиною – три тисячі захистів. А це величезний імпульс для нашої науки й для вищої освіти загалом,
– вважає заступник очільника МОН.
Цікаво Які виші отримали найбільше місць на підготовку аспірантів у 2024 році
Які зміни відбулися під час вступу в аспірантуру 2024
- У 2024 році МОН України значно змінило правила вступу в аспірантуру.
- ЄВІ (єдиний вступний іспит) для всіх вступників в аспірантуру зберегли. Але допуском до вступних іспитів встановили оцінку ЄВІ в частині ТЗНК на рівні 160 балів.
- Кількість бюджетних місць обіцяли збільшити до 7000.
- За контрактом залишили заочну та вечірню форми, які не передбачають відстрочки від мобілізації.
- Переведення з інших форм навчання на денну форму навчання буде недоступним.
- Поновлення навчання на денній формі дозволять лише особам, які не є військовозобов'язаними, а також іншим категоріям, яким законно дозволили переривати навчання (вагітність, військова служба, медики тощо).