Епіфаній розповів, чи може Україна втратити Томос
Навіть у разі зміни державного курсу жодних ризиків для Томосу про автокефалію Православної церкви України не існує. Заяви із таким змістом з боку колишньої УПЦ МП є лише спробою маніпулювати свідомістю українців.
Однак ніяких загроз у цьому голова ПЦУ Епіфаній не бачить, осільки "ми вже є Українською помісною православною церквою", пише Укрінформ.
Читайте також: Епіфаній відреагував на заяву штабу Зеленського про підтримку ПЦУ
24 канал повідомляв, що Українська православна церква Московського патріархату попросила Вселенського патріарха Варфоломія відкликати Томос
Зараз ми спостерігаємо з боку РПЦУ заяви, що спонукають вірних до прийняття певних рішень під час виборів. Чиниться моральний тиск. Мовляв, бачите, зміниться влада і тоді можуть відкликати Томос,
– сказав Епіфаній.
Однак жодного впливу такі заяви мати не можуть, оскільки це залежить від рішення Вселенського Патріарха. За його словами, Томос надали – і його не відкличуть.
Що таке Томос?Томос – це унікальний церковний документ. Випускають його, коли головна церква хоче надати фактичну незалежність – автокефалію. Зрідка Томос видають з питань, які стосуються положень християнського віровчення, найчастіше він стосується церковного устрою.
Епіфаній також зазначив, що "томососкептики" намагаються змусити сумніватись тих, хто зараз визначається із переходом до ПЦУ.
"Але рішення прийнято раз і назавжди. Воно незворотне. Томос буде навіки", – наголосив він.
Зазначимо, на таку заяву колишньої УПЦ МП вже відреагували у Православній церкві України. Там зазначили, що Московський патріархат в Україні не є помісною церквою, а є частиною Російської Православної церкви. Надання ж Томосу про автокефалію є прямим і цілком канонічним правом Вселенського Патріархату.
Як з’явилась Православна церква України?У жовтні 2018 року у Стамбулі Синод Вселенського патріархату дозволив Україні створити Єдину помісну церкву. 15 грудня під час Об'єднавчого собору православні архієреї оголосили про об'єднання українських церков у Православну церкву України. Її настоятелем став Епіфаній – митрополит Переяславський та Білоцерківський. А кафедральним собором ПЦУ став Михайлівський Золотоверхий собор у Києві. Після створення ПЦУ під її юрисдикцію почали переходити парафії храмів УПЦ МП.