Що означає газова директива ЄС для України та інших: коротко про головне

11 квітня 2019, 10:01
Читать новость на русском

Європарламент схвалив оновлену газову директиву ЄС. Теоретично вона має забезпечити функціонування газопроводів третіх країн та усунути потенційні неприємності від "Газпрому" на транзитному ринку. Чи дійсно ця директива – гарантія транзиту газу через Україну, 24 канал запитав у експертів.

Суть директиви та змін до неї

Вона поширює дію європейського енергетичного законодавства на морські газопроводи, зокрема "Північний потік-2", який Росія будує в обхід України.

Читайте також: Чи платитимуть українці за газ за ринковою ціною

Дія Газової директиви буде поширена також на газопроводи з третіх країн – на ті секції, які розташовані на території країни, де труба підключається до газотранспортної системи Євросоюзу. Для "Північного потоку-2" це означатиме, що за застосування правил ЄС до цього газогону відповідатиме Німеччина під наглядом Єврокомісії. Тобто, "Газпром" не може бути єдиною компанією, яка користується трубопроводом.

Що таке "Північний потік-2"?Це друга гілка вже наявного "Північного потоку". Його проект передбачає будівництво двох ниток газопроводу загальною потужністю у 55 мільярда кубічних метрів газу в рік. Газопровід будують не тільки для того, щоб поширити свій вплив у Європі, а й щоб обійти транзитні збори України. Загалом він має – 1230 кілометрів. Вже побудовано приблизно 700 кілометрів.
Проти будівництва газопроводу виступили Польща, країни Балтії, Україна, Молдова, Словаччина, США та Данія. Фахівці переконують, що з точки зору прибутковості – це взагалі не вигідний проект. Крім того, існують твердження, що поява "Північного потоку-2" збільшить залежність ЄС від російського "Газпрому", який вже постачає близько третини обсягів газу в ЄС. Україна після запуску "Північного потоку-2" втратить не лише дохід від транзиту блакитного палива, але й геополітичний важіль впливу.

Які наслідки газової директиви ЄС для України

Єврокомісія врятувала майбутнє української ГТС, – вважає аналітик "Альпарі" Максим Пархоменко. На його думку, газова директива означає, що "Північний потік-2" буде завантажений максимум на половину своїх потужностей, оскільки в рамках законодавства ЄС газотранспортна компанія не може бути виробником і постачальником одночасно.

Доступ до транспортних потужностей повинні мати і інші трейдери, яких в Росії немає. У ситуації, що склалася, "Північний потік -2" не має колишнього сенсу і стає неокупним,
– пояснив Пархоменко.

З точки зору ЄС кількість постачальників зменшиться, і в перспективі це може знизити пропозицію газу на ринку, уточнив фахівець. У короткостроковій перспективі це може призвести до збільшення цін. Але посилення позицій СПГ і реалізація нових газопроводів з Ізраїлю в Європу дозволять збалансувати вартість газу.

За рахунок введення нової директиви Україна зможе значно збільшити шанси відновлення колишніх обсягів транзиту і привабливості для інвесторів, відзначив аналітик.


Росія тисне "Північним потоком-2" на всю Європу

Політолог Владислав Сердюк у коментарі 24 каналу сказав, що договір про транзит газу в 2020 році і після буде продовжений, навіть в разі закінчення будівництва "Північного потоку-2" і "Турецького потоку" вже в 2019 році.

Після того, як будуть добудовані газопроводи "Північний потік-2" і "Турецький потік", для їх роботи доведеться встановити малу інфраструктуру, тобто, відкачування газу, розподіл тощо. На це в кращому випадку буде потрібно рік, або навіть два. А значить, потреба в українській ГТС для "Газпрому" до 2021 буде висока. Після цього, "Газпром" і європейські трейдери будуть поступово нарощувати обсяги транзиту через нові газопроводи. Це все також залишає українську ГТС актуальною,
– пояснив експерт.

СЕО енергокомпанії ETG.UA Володимир Шведкий у коментарі 24 каналу висловив інше бачення ситуації. На його думку директива ЄС не є гарантією того, що транзит в Україні залишиться. Вона може створити додаткові операційні проблеми, пов'язані з організацією процесу управління майбутнім "Північним потоком-2", але ніяк не можливість його відсутності.

Питання лише в процесах управління майбутньої інфраструктурою, не більше. При будівництві "Північного потоку-2" для України залишається суттєвий ризик – перенаправлення транзитних потоків в ЄС минаючи територію України і діючий газопровід,
– пояснив Шведкий.

Читайте також: Як Данія може ускладнити життя "Газпрому" і до чого тут Україна

Директива і Європа

Нова директива захищає не стільки транзит через Україну, скільки європейських споживачів від загрози з боку газової монополії РФ, яка запобігає шантаж у вигляді "закрутки" вентиля, зауважив Владислав Сердюк. Дана регуляція однозначно змусить "Газпром" підлаштовуватися під нові умови.

Тому – Європейського Союзу з точки зору поставок газу по Північному потоку-2 директива ЄС ніяких ризиків не несе, пояснив Володимир Шведкий. Навряд чи "Газпром" зможе звести нанівець ініціативу газової директиви. Вона буде прийнята і їм доведеться її виконувати. Але – вони зможуть операційно створити додаткові компанії і інструменти, які дозволять їм виконувати законодавство Третього енергетичного пакета і продовжити постачання газу в ЄС. Що вони і плануюють.


Транзит газу все одно скорочуватиметься, – експерт

Російські підступи

Дочірня компанія російського "Газпрому", яка займається будівництвом "Північного потоку-2", вивчає можливість ухилитися від нової європейської газової директиви. Збираються створити дочірню компанію та передати в її управління останні 50 кілометрів газопроводу, які передують виходу труб на берег Німеччини. Якщо це зроблять – європейська газова директива не зможе поширюватися на весь "Північний потік-2". Тому що тоді вони виконають умову не бути одночасно виробником і трейдером. І "Газпром" зможе зберегти повний контроль над трубопроводом.

Читайте також: Газова атака: мета Росії та "Газпрому" – не прибутки, а "відрізана" Україна

Перспективи директиви

Прийняті Європарламентом зміни до Газової директиви мають бути ще схвалені Радою ЄС та офіційно опубліковані. Лише після цього вони набудуть юридичної сили, нагадав у коментарі 24 каналу експерт Центру Разумкова Максим Білявський.

Очевидно це станеться до завершення будівництва газопроводу "Північний потік-2", що відкриває тактичну можливість згорнути цей проект. Це може статись у випадку недотриманням "Газпромом" європейського законодавства, зокрема і Газової директиви, до якої були внесені зміни,
– зауважив експерт.

Він пояснив: такі поправки визначають, що відповідальність за дотримання законодавства ЄС до окремого проекту (або надання йому виключення з-під дії правил) несуть органи країни, на кордоні якої такий об’єкт інтегрується з інфраструктурою ЄС. Таким чином, після офіційної імплементації змін до Газової директиви саме Німеччина вирішуватиме, чи проект "Північний потік-2" потрапляє під законодавство ЄС.

Та в будь-якому випадку, зауважив Білявський, Україна отримала додаткові можливості та аргументи для проведення наступного раунду переговорного процесу щодо транзитного контракту, який має відбутись у травні.

Читайте також: Путін шантажує Україну на 2,3 млрд євро, – Bild