Головні новини 29 березня: тривожна ситуація на Донбасі, в Україні день тиші перед виборами
Розвідка повідомила, що перед майбутніми виборами президента чисельність бойовиків на Донбасі зросла та вони посилили свої позиції. В Україні розпочався день тиші перед виборами. Американський телеканал HBO презентував повноцінний трейлер до серіалу "Чорнобиль". Такими були головні новини п'ятниці, 29 березня.
Що відбувається на Донбасі
Як зауважив речник Міноборони Дмитро Гуцуляк з посиланням на інформацію розвідки, перед виборами президента України бойовики активізувались: посилюють передові позиції та збільшують чисельність своїх посіпак. Окрім того, окупанти посилюють контроль над збройними підрозділами.
Читайте також: Українські військові могли взяти Горлівку: що говорять на окупованому Донбасі та в ОС
Так, проросійські найманці посилили підготовку артилерійських підрозділів. Водночас вони облаштовують додаткові, зокрема і хибні позиції.
У Міноборони зазначають, що бойовики це роблять для того, аби краще замаскувати свої справжні передові позиції та шляхи висування підрозділів артилерії з глибини.
Тим, часом у прес-центрі Об’єднаних сил сповістили, що унаслідок бойових дій, що відбулися 29 березня, один український захисник загинув і ще двоє зазнали поранень.
Читайте також: Факти про президентські вибори-2019: цифри та рекорди
День тиші
Опівночі 30 березня в Україні розпочався день тиші напередодні першого туру президентських виборів. Сьогодні законом заборонена будь-яка політична реклама чи передвиборча агітація на користь кандидатів.
Починаючи з 00:00 суботи комунальні служби зобов'язані зняти раніше розклеєні в публічних місцях передвиборні агітаційні матеріали політиків – білборди, банери, вивіски, рекламу на транспорті, вітринах тощо.
Читайте також: Що обіцяють топ-8 кандидатів у президенти: інфографіка
Кандидатам у президенти заборонено проводити 30 березня зустрічі з виборцями та поширювати агітацію у ЗМІ. Також не можна показувати агітаційні фільми чи кліпи, розповсюджувати виборчі листівки, плакати, публічно закликати голосувати за або не голосувати за певних кандидатів, а також публічно оцінювати їх діяльність.
Будь-яка політична реклама вважається незаконною і тягне за собою наслідки для тих кандидатів, в чиїх інтересах вона проводиться.
День тиші не поширюється на розповсюдження інформації, що стосується безпосередньо самих виборів – роз'яснення законодавчих норм, порядку голосування, запрошення взяти участь у виборах.
Яке покарння загрожує порушникам дня тиші?
За порушення дня тиші встановлена адміністративна відповідальність. За агітацію простим громадянам загрожує штраф у розмірі 510-850 гривень, а посадовим особам – 850-1360 гривень.
Проте факт порушення спочатку потрібно довести в суді. Поліція в разі виявлення порушень складає протокол, а тоді суд виносить рішення. Проте, навряд чи суд зможе довести, що ті чи інші білборди або плакати мають стосунок до виборів.
Чи можлива відповідальність за агітацію у соціальних мережах?
Закон України передбачає відповідальність за агітацію в день тиші лише для інтернет-ЗМІ. Для звичайних користувачів покарання на сьогодні не передбачено. Юзери не є ані членами політичних партій, ані ЗМІ, ані рекламними та піар агенціями - тому на них не поширюється заборона на передвиборчу агітацію.
Проте МВС закликає українців утриматися від аватарок у Facebook із закликом підтримати того чи іншого кандидата в президенти в день тиші. Незважаючи на відсутність покарання, це також є порушенням законодавства.
Напружена ситуація у Чорному морі
Два кораблі зі складу 2-ї постійної військово-морської групи НАТО вже увійшли у Чорне море. Вони прибудуть до Одеського морського порту з черговим візитом наступного дня після виборів. Капітани кораблів під час перебування в Одесі проведуть зустріч з військовими Збройних сил України та будуть працювати з моряками ВМС. Окрім того, на борту кораблів будуть організовувати екскурсії, на які можуть прийти усі охочі. Кораблі також візьмуть участь у навчанні PASSEX спільно з кораблями ВМС України в акваторії Чорного моря з метою підвищення взаємосумісності з суднами Альянсу та держав-партнерів.
У Росії уже на такі заходи відреагували, заявивши, що кораблі військово-морського флоту Росії розпочали стеження за групою з трьох фрегатів НАТО.
"Спостереження за діями військових кораблів НАТО здійснюють кораблі ВМФ Росії "Іван Хурс" і "Василій Биков", – зазначили у російському національному центрі управління обороною.
Крім того, у Москві повідомили, що російські військові проводять масштабні навчання з ракетними кораблями в акваторії Чорного та Каспійського моря. Цього разу окупанти тренували ракетні та артилерійські з'єднання, залучили кораблі, оперативно-тактичну авіацію та частини протиповітряної оборони.
У навчаннях взяли участь участь понад 5 тисяч військовослужбовців разом із величезною кількістю військової техніки. Загалом було залучено 500 одиниць артустановок і ракетних комплексів, серед яких – далекобійні важкі артилерійські знаряддя "Тюльпан", реактивні системи залпового вогню "Торнадо", "Смерч", "Ураган", "Град", самохідні гаубиці "Мста-С". До тренувань також долучили оперативно-тактичні ракетні комплекси "Іскандер-М" і ракетні кораблі, оснащені крилатими ракетами "Калібр".
Окупанти провели масштабні навчання в окупованому Криму/ Джерело: Міноборони Росії
Окрім того, у прес-службі Чорноморського флоту Росії зазначають, що в порт окупованого Севастополя зайшли два російських кораблі "Цезарь Куніков" та "Азов". За їхніми словами, судна повернулися після участі в тактичних навчаннях підрозділів повітряно-десантних військ на одному із кримських полігонів.
Десантний корабель Чорноморського флоту Росії "Цезарь Куніков"/ Джерело: tass.ru
Читайте також: У порту на Одещині виявили арсенал зброї з Росії: як його Кремль хотів використати проти України
“Чорнобиль": що відомо про новий серіал
Прем’єру стрічки слід очікувати 6 травня 2019 року. Його режисером є Джон Ренк, а його створенням зайнялись розробники "Гри престолів". Ролі тут виконали Стеллан Скарсгард, Емілі Вотсон, Джаред Гарріс та інші. Продюсерами стрічки виступила Керолін Штраус, яка раніше працювала над іншими знаменитими стрічками – "Секс і місто" та "Гра престолів". Над "Чорнобилем" також працював продюсер серіалу "Чорне дзеркало".
Серіал розповідає про техногенну катастрофу 1986 року, яка охопила не лише територію України, а й сусідські території. Творці покажуть всю хронологію тих подій, що трапились у квітні 33 роки тому в місті Прип'ять Київської області: від евакуації людей та створення 30-кілометрової зони навколо міста до наслідків радіаційного забруднення як у природі, так і серед людей. Серіал складатиметься з п'яти епізодів, а зйомки серіалу проводились у столиці Литви, Вільнюсі.
Зауважимо, у мережі вже з’явився трейлер кінороботи.
"Чорнобиль": дивитись трейлер фільму онлайн