Головні новини 30 травня: авіакатастрофа на Рівненщині та продовження прем'єрства Гройсмана
Військовий вертоліт Мі-8 зазнав катастрофи на Рівненщині, загинули всі 4 членів екіпажу. Верховна Рада не проголосувала за відставку Гройсмана. У Будапешті затонув катер з туристами. Зеленський розширив повноваження НАБУ. В Україні з’являться нові військові звання – вони відповідатимуть стандартам НАТО. Такими були головні новини четверга, 30 травня, в Україні та світі.
Катастрофа вертольота Мі-8 на Рівненщині
Військовий вертоліт Мі-8 впав за 3 кілометри від села Сестрятин на Рівненщині. Вертоліт загорівся під час тренувального польоту, весь екіпаж загинув.
Читайте також: Катастрофа вертольота Мі-8 на Рівненщині: фото загиблих військових
Хлопці були зовсім молоді:
- Ігор Мазепа – командир 16-ї окремої бригади, 40 років
- Павло Дацюк – бортовий авіаційний технік, 25 років
- Владислав Попенко – льотчик-штурман, 25 років
- Василь Романюк – бортовий авіаційний технік-інструктор, 28 років
Військові мали великий досвід, вони неодноразово брали участь у миротворчих операціях. Загиблі здійснювали нічний політ і були без окулярів і нічного бачення. Одна з версій катастрофи – технічна несправність, неякісне пальне, неякісна підготовка до проведення польотів. Усі подробиці катастрофи читайте у нашому матеріалі за посиланням.
Дивіться відео про катастрофу вертольота Мі-8 на Рівненщині:
Гройсман залишається
Володимиру Гройсману не вдалось піти у відставку. Верховна Рада не підтримала рішення прем'єра скласти свої повноваження.
Читайте також: Гройсман не йде у відставку: що буде далі з урядом
Попри те, що більшість депутатів проголосували "за", необхідних 226 голосів так і не набрали. 97 нардепів проголосували "за", 63 – висловилися "проти", 60 – утримались, 87 – не голосували. Хто як голосував – читай у нас на сайті.
Уряд Гройсмана працюватиме, як і раніше, аж до першого засідання нової Ради. Але є один нюанс – працюючи прем’єром, Гройсман не зможе вести агітацію. Тож якщо він хоче балотуватися – мусить взяти відпустку.
Кабінет Міністрів на чолі з Володимиром Гройсманом працює три роки – з квітня 2016-ого. На посаді прем'єра Гройсман замінив Арсенія Яценюка.
Реформи, які вдалось запустити за цей час:
- пенсійна реформа – запровадження накопичувального рівня;
- медична реформа – запровадили нову модель медичного обслуговування українців;
- освітня реформа – стартувала програма "Нова українська школа";
- децентралізація – більше грошей залишається у міських бюджетах;
- спрощення надання адміністративних послуг.
Але були й провали:
- впровадження формули "Роттердам+" щодо закупівлі вугілля;
- "консервація" земельної реформи;
- скандали у Державній фіскальній служби (суд над Романом Насіровим).
Хто з прем'єрів був найдовше на посаді: інфографіка
У Будапешті затонув катер з туристами
Туристичний катер затонув увечері 29 травня. Інцидент стався в центрі міста біля будівлі парламенту Угорщини. На борту "Русалки" перебувало 33 туристи з Південної Кореї та двоє членів екіпажу. Семеро людей загинули, сімох врятували, ще 21 людину шукають досі.
Читайте також: У Будапешті затонуло судно з туристами: з'явилося відео аварії
Судно зіткнулося з теплоходом, перекинулося і затонуло. Жоден з пасажирів не мав рятувального жилета. Окрім того, капітаном теплохода "Viking Sygin", який зіткнувся з катером, є українець. У нього великий досвід роботи. Звинувачень нікому ще не пред’явили.
У Будапешті затонуло туристичне судно, дивіться відео:
Зеленський розширив повноваження НАБУ
Президент України доручив МЗС забезпечити НАБУ можливістю самостійно співпрацювати з міжнародними партнерами в розслідуванні корупційних злочинів.
Читайте також: Зеленський зустрівся з керівниками МЗС Франції та Німеччини: підсумки
Це означає, що працівники НАБУ можуть безпосередньо спілкуватися з міжнародними партнерами, а не передавати або отримувати запити про допомогу. До слова, п’ятий президент Петро Порошенко блокував реалізацію цього закону 3 роки, не дозволяючи МЗС інформувати відповідні міжнародні інститути, повідомив лідер організації Центр протидії корупції Віталій Шабунін.
В результаті ГПУ не лише усіляко таку роботу блокувала, а й банально попереджала фігурантів справ НАБУ. Луценко особисто їздив по світу, розповідаючи, що працювати треба лише через них. В окремих випадках НАБУ вдавалося обходити цю стіну, але це були винятки,
– написав Шабунін у Facebook.
Нові військові звання
Верховна Рада підтримала в першому читанні проект закону про реформу звань в армії. Згідно з реформою, звання у Збройних силах України мають відповідати стандартам НАТО.
Читайте також: Стенограму зустрічі Зеленського з лідерами партій оприлюднили на сайті президента
Закон має впровадити нові військові звання сержантського і старшинського складу ЗСУ у відповідності до еквівалентної колонки НАТО; підвищити статус сержантів і старшин, запровадити нову шкалу армійських і корабельних військових звань.
Як звучатимуть військові звання після зміни назв?
- Скасовуються військові звання прапорщик, старший прапорщик. Їх замінять на – мічман, старший мічман;
- З’являться нові звання – рекрут, штаб-сержант замість штаб-старшина;
- Майстер-сержант та головний майстер-сержант замість корабельних старший майстер-старшина, головний майстер-старшина;
- Сержантський і старшинський склад поділять на молодший і старший склад.
Що ще передбачає закон – читайте у нашому матеріалі за посиланням.