"Хочу, щоб люди поверталися": як підприємці на Сході України створюють круті стартапи

28 жовтня 2021, 19:20
Читать новость на русском

На прифронтовій зоні України люди запускають власні цікаві спецпроєкти, які допомагають розвивати регіон та створюють місця для роботи. Все це відбувається за підтримки USAID "Економічна Підтримка Східної України".

Маріанна Нещерет створила власний кооператив "Овочі Станичників" у селі Валуйське Луганської області. Жінка вирощує овочі у теплицях та їх продає у регіональній мережі супермаркетів "Сім'я" та іншим гуртовим покупцям. Вона розповідає, що бере участь у проєкті вже третій рік.

Актуально Bayraktar – відповідь Росії: чим грозяться в Кремлі та що кажуть експерти

Навіщо потрібен проєкт

Чому це важливо? Бо іншої перспективи розвитку тут немає. Наприклад, у нашому населеному пункті Станиці Луганській немає ніякої іншої роботи. Ну адміністративні будівлі стоять і все. Все інше – закрите та не працює. Тому треба якось людям виживати та, відповідно, чимось займатися. Ми не займаємося чимось особливим – ми вирощуємо овочі. І без допомоги це було б важко зробити,
– пояснила вона.

За словами Нещерет, після початку російсько-української війни підприємці сильно постраждали в першу чергу через те, що ринки збуту зникли. Крім того, за словами жінки, проблемна вартість логістики.

Російські окупанти змусили українців шукати нові способи заробітку / Фото freeradio

Тому робота з проєктами, звісно, багато в чому допомагає. Ми користуємося послугами професіоналів, зокрема, агроному. Також нам допомагають з менеджментом, договорами, юристами. Всі ці послуги нам надає проєкт. Також вони допомогли створити логотип нашому кооперативу,
– додала вона.

Цікаво Суспільство має проявляти пошану до цих людей, – інтерв'ю з військовим психологом

"Всі економічні зв'язки були порушені"

Директор "Рубіжанської панчішної мануфактури" Геннадій Місюренко відкрив підприємство в Луганській області, яке виготовляє шкарпетки. Експорт вже відбувається до Нідерландів та Іспанії. Він розповідає, що йому хотілося б підтримати Донбас, оскільки частина територій – непідконтрольна й підприємств залишилося дуже мало.

Всі економічні зв'язки були порушені. Хочеться хоч якось зацікавити бізнес та людей, щоб вони залишалися тут. Адже багато хто їде. Навіть у нас виникає проблема з кадрами, людьми. Підібрати людей дуже-дуже важко. Хоча в минулому в таких невеличких містах було значно простіше,
– розповів чоловік.

За його словами, сьогодні спеціалістів важко знайти. Тому він хоче підтримувати бізнес, щоб люди поверталися. Зокрема, й молодь, яка поїхала на навчання. Місюренко зазначив, що хоче, щоб молоді люди поверталися та бачили, що "тут є хоч якась перспектива".

29 жовтня 2021 року Проєкт USAID "Економічна підтримка Східної України" презентуватиме нову комунікаційну кампанію "Схід: Перезавантаження". До розробки концепції та візуальних елементів кампанії "Схід: Перезавантаження" проєкт USAID залучив жителів різних регіонів Східної України, людей різного віку та життєвого досвіду. Спікерами події будуть відомі політики, спортсмени та діячі культури. Вітальне слово також матиме президент України Володимир Зеленський. Зареєструватися на подію онлайн можна тут.

Крім того, чоловік є спонсором місцевої футбольної команди для дівчат – оплачує роботу тренера, а самі заняття для дітей – безплатні.

Нам запропонували, а ми погодилися підтримувати спорт, зокрема, дівчат-футболісток. Через те, що, мабуть, не вистачає грошей у держави, тому ми взяли на себе таку функцію. Це, якоюсь мірою, благодійність, і для себе ми вирішили, що ми не збідніємо і багатшими не станемо, а справу хорошу якусь зробимо,
– додав він.

"Хочеться підтримувати бізнес, щоб люди поверталися" / Фото wikiwand

Підприємець уточнив, що робить це задля того, аби бачити радість на обличчях дітей.

На якомусь зі змагань ми подарували їм носочки, гетри футбольні. І це було стільки радості в їхніх очах. Заради цього і треба допомагати. Зараз ми замовили для них м'ячі та інший спортивний інвентар, футбольну форму. Тобто, повністю беремо на себе дитячу команду дівчаток,
– додав Місюренко.

"Чарівний пендель"

У місті Кремінна, що у Луганській області підприємниця Олександра Ізуїта відкрила перший у місті дитячий розважальний центр. А також створила громадську організацію "Чарівний пендель", яка об'єднує місцеву молодь. Зараз вони готуються до відкриття першого у Кремінній хабу.

Жінка розповіла, що більшість молоді, яка є в громадській організації, також може побути в дитячому центрі аніматорами. Ті, кому це подобається, залишаються та працюють.

Ми з маленького міста Кремінна. Завдяки цьому проєкту я змогла відкрити цей центр і він єдиний у нашому місті. Без цієї підтримки я б не змогла цього зробити, хоча я вклала і свої кошти, але все одно їх би не вистачило,
– розповіла вона.

У Кремінній з'явився перший розважальний центр для дітей / Фото tribun

Олександра Ізуїта пояснила, що для неї це була велика місія навіть особиста. Адже вона переїхала з великого міста й розуміла, що "не зможе дати навіть своїм дітям те, що вони мали у великому місті".

Я хотіла зробити щось таке, щоб не тільки мої, а й інші діти мали можливість недорого та постійно розважатися. Вдома їм батьки можуть не давати бігати, пригати, скакати, або дають, але це дуже обмежено. А дітям треба це. Вони приходять до цього центру, щоб вибігатися та випригатися,
– додала вона.

Жінка зазначила, що раніше працювала артдиректоркою дитячих розважальних центрів, тому розуміла, що це потрібно дітям.

Грантова та освітня допомога підприємцям на Сході України надається Проєктом USAID в рамках інформаційної кампанії "Схід економічних можливостей". Кампанія покликана привернути увагу всієї України до потреб і можливостей Сходу.