Вісь зла стає сильнішою: як Китай використовує Білорусь для підтримки Росії
Росія заручилася допомогою Китаю у війні проти України. Пекін не прямо допомагає Москві, а використовує для цього посередників. Тепер мовиться не лише про КНДР, але й Білорусь.
Фахівець з далекосхідної політики Артур Харитонов розповів 24 Каналу про те, яку загрозу становить тісніша співпраця автократій у боротьбі проти демократій. Захід мусить звернути на це увагу, адже наслідки можуть бути невтішними.
Вас також може зацікавити "Після поразки росіян поженуть війною на Китай": нові наративи російської пропаганди
Китай почав тісно співпрацювати з Білоруссю
У Сполучених Штатах говорять про Китай як про загрозу. Зокрема, зараз акцентують на тому, що з Пекіна уважно спостерігають за розвитком подій в Україні та реакції західного світу на всі виклики в інших регіонах.
Іншим цікавим моментом є й те, що 8 – 11 січня цього року опозиційні білоруські аналітики зафіксували 4 рейси урядових та транспортних літаків з Пекіну до Мінська. Вантажі з літаків розвантажували таємно, тож припускають, що це були "пакунки" військового характеру.
Ще два роки тому обговорювалося, що китайці використовуватиме Білорусь як проксі для підтримки росіян. Для цього були підстави, а зараз у нас з'явилися факти. Роль Білорусі така сама, як і КНДР. Це дві прокладки Росії та Китаю,
– наголосив Артур Харитонов.
На думку фахівця, Китай використовуватиме Білорусь тоді, коли з якихось причин не зможе активно використовувати КНДР. Зараз з Північної Кореї Росії масово передають зброю: боєприпаси та балістичні ракети.
"У нас заведено говорити, що це північнокорейські зразки озброєнь. Але очевидно, що сама по собі Північна Корея мало на що спроможна без Китаю, враховуючи її абсолютну залежність від китайських ресурсів... Тепер до цього процесу приєднали Білорусь. Це означає, що вісь зла розростається, стає сильнішою", – пояснив Харитонов.
Не просто так самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко двічі за 2023 рік їздив до Сі Цзіньпіна. Ймовірно. у 2024 році ці поїздки продовжаться.
"Те, що це має викликати тривогу, і не лише в України, – це факт. Мовиться не лише про цей трикутник, а множинність автократій, які співпрацюють", – підсумував фахівець з далекосхідної політики
Китайські літаки у Білорусі: що потрібно знати
- Моніторингова група "Беларускі Гаюн" зафіксувала нетипову активність китайської вантажної авіакомпанії Air China Cargo в Національному аеропорту "Мінськ". Протягом 4-х днів один і той самий транспортний літак Boeing 747-4FTF здійснив чотири рейси за маршрутом Урумчі – Мінськ і назад.
- Варто відзначити, що літак приземлявся у VIP-зоні. Її використовує самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко. Водночас поки невідомо напевне, що призвели з Китаю. Спостерігачі припускають, що мовиться все ж про військовий вантаж.
- Крім того, "Беларускі Гаюн" переконаний, що цей вантаж не проходив митного очищення, а одразу залишив аеропорт. Річ у тім, що навколо місця стоянки військовий вантаж ніде розташувати, аби не привернути до нього додаткової та небажаної уваги.