Є два варіанти: Кулеба сказав, яким шляхом можна врятувати ОБСЄ

29 листопада 2023, 17:25
Читать новость на русском

У Північній Македонії з 30 листопада по 1 грудня триває засідання Ради глав МЗС ОБСЄ, на яке поїхав Сєргєй Лавров. Через це Україна бойкотує зустріч.

Глава українського Міністерства закордонних справ сказав журналістам у Брюсселі, що до бойкоту через участь російського міністра долучились й декілька глав МЗС інших країн. Перед цим експерти пояснювали, чому Україні важливо бойкотувати зустріч ОБСЄ через Лаврова, пише 24 Канал

Дивіться також "Місце Євросоюзу не буде порожнім": Боррель пояснив, чому поїде на зустріч ОБСЄ, де буде Лавров

Що сказав Кулеба про ОБСЄ

Дмитро Кулеба заявив, що є чотири країни, які офіційно заявили, що вони не братимуть участі в міністерському засіданні. Мовиться про Україну та країни Балтії (Литву, Латвію та Естонію). Український міністр запевнив, що:

  • є країни, які сказали йому, що не братимуть участі в засіданні Ради глав МЗС ОБСЄ, проте не готові про це заявити публічно;
  • є держави, які прийдуть 29 листопада на вечерю Скоп'є, де не буде Лаврова, проте не підуть 30 листопада на офіційну частину, де буде глава МЗС Росії.

Дмитро Кулеба пояснив, що країн, які не погоджуються з участю Лаврова на засіданні Ради глав МЗС ОБСЄ більше, ніж чотири. Проте кожна держава вирішує, як проявляти незгоду. 

Щодо Північної Македонії, яка головує в ОБСЄ та вирішила запросити Лаврова, то глава МЗС України сказав:

  • протягом року Північна Македонія принципово та послідовно підтримувала Україну, за що потрібно подякувати;
  • є група країн держав-учасниць ОБСЄ, які вважають, що на цей крок треба було піти, щоб врятувати організацію від повного колапсу та розвалу. Адже треба ухвалити рішення про бюджет, головування та перепризначення керівників організації.

Я вважаю, що, якщо ми дійсно хочемо врятувати ОБСЄ, то ми маємо або перезаснувати ОБСЄ без Росії, або знайти шлях виключити Росію з ОБСЄ,
– заявив глава українського Міністерства закордонних справ.  

Що відомо про участь Лаврова у засіданні ОБСЄ

  • Очільник Міністерства закордонних справ Росії Сєргєй Лавров поїхав на засідання Ради глав МЗС ОБСЄ. Перед цим Північна Македонія погодила його візит. 
  • Україна заявила, що вона не братиме участь в засіданні через присутність Лаврова. Речник українського МЗС Олег Ніколенко заявив, що Росія послідовно руйнує ОБСЄ, зловживаючи правилом консенсусу. Вдаючись до шантажу та відкритих погроз, Кремль систематично блокував консенсус із ключових питань.
  • Справді 24 листопада Росія заблокувала призначення керівництва ОБСЄ. Мовилось про керівництво організації на 2024 рік та чотирьох посадовців, які мають керувати організацією, включно з генеральним секретарем. Кремль вдався до цих дій для того, щоб їх запросили на наступне засідання в Північну Македонію.