Миротворці ООН на Донбасі: Резніков розповів, чи не забули про цю ідею
Україні потрібна допомога миротворців ООН у врегулюванні конфлікту на Донбасі. Але зараз це питання відкладене, хоча й не зняте з порядку денного.
Про це віцепрем'єр і міністр із питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Олексій Резніков заявив в ефірі телеканалу "Прямий" 20 вересня, пише 24 канал.
Читайте також Деокупація Донбасу – це питання часу, – віцепрем'єр Резніков
Урядовець та член української делегації у ТКГ з питань врегулювання ситуації на Донбасі розповів, що тему участі UN peacekeepers (це "сили збереження миру" або "миротворці") в операції на території України обговорювали раніше на рівні Ради безпеки ООН.
Була дискусія, якого характеру буде ця місія (встановлення миру чи підтримання миру), де саме будуть присутні миротворці (по всій території Донбасу, на лінії розмежування, на кордоні з РФ),
– розповів Резніков.
І додав, що учасники дискусії могли "десь посередині, теоретично, зійтися, але вони це відклали". Одначе питання миротворчої місії на Донбасі можна було б внести до порядку денного саміту "нормандської четвірки".
Тож це питання не зняте, але перед ухваленням того чи іншого рішення ООН мала б відправити оціночну місію в Україну. Для цього щонайменше треба відправити запит на бюджетне фінансування до Радбезу ООН.
До слова, у липні Резніков говорив, що на Донбас можна залучити не миротворців ООН, а миротворців ОБСЄ, адже це передбачено документами організації (утім, практично цю функцію ОБСЄ ніколи не втілювали).Залучення миротворців ООН на Донбас: коротка історія питання
- У 2017 році п'ятий президент Порошенко висунув ідею щодо введення миротворців на всю територію Донбасу.
- Путін у відповідь заявив, що миротворці можуть перебувати винятково на лінії розмежування.
- Попри це резолютивні пропозиції щодо миротворців на Донбасі Україна передавала в Радбез ООН.
- У вересні 2019 тодішній глава МЗС Пристайко заявив, що Україна буде просити міжнародне співтовариство ввести миротворчу місію у разі невдачі застосування інших інструментів у врегулюванні ситуації на Донбасі.
- У жовтні 2019 президент Зеленський зазначав, що питання миротворців будуть обговорювати у "нормандському форматі", причому мовиться про розташування їх на кордоні з Росією, а не на лінії розмежування.
- Одначе після нормандського грудневого саміту тему миротворців припинили активно обговорювати.
- А у квітні 2020 постійний представник України в ООН Кислиця зауважив, що введення миротворчої місії ООН на Донбас найближчим часом навряд чи можливе.