Чи вдасться обмежено придатним до військової служби уникнути мобілізації: пояснення від ТЦК
Джерело:
Одеський ТЦК та СПВ Україна триває загальна мобілізація. В Одеському ТЦК та СП зазначають, що вона не омине й тих військовозобов'язаних, яких визнали обмежено придатними до військової служби.
Військово-лікарська комісія на основі результатів медичного обстеження повинна ухвалити рішення щодо придатності призовника до військової служби. Цим рішенням вона має його віднести до списку придатних до військової служби, тимчасово непридатних, або обмежено придатних.
Дивіться також Чи можуть призвати людину, яка отримала відстрочку за станом здоров'я: відповідь юриста
Обмежено придатних можуть мобілізувати
До "лав" обмежено придатних можуть потрапити особи, які мають широкий спектр захворювань, визначених законодавством. Втім, наявність тієї чи іншої хвороби не означає, що обмежено придатного не можуть мобілізувати.
Якщо у мирний час така людина непридатна до воєнної служби, то в умовах воєнного стану її цілком можуть призвати до війська.
Певна річ, що існує низка обмежень щодо місць служби і видів роботи, які можуть призначити обмежено придатному. Таких осіб, наприклад, не відправлять на передову. Однак можуть залишити служити при військкоматі. Обмежено придатні не можуть служити у десантних військах, плавскладі, морській піхоті, у спецспорудах. Водночас вони придатні до служби у частинах забезпечення, військових комісаріатах, установах, організаціях, навчальних закладах тощо.
Обмежена придатність — це не підстава для відстрочки від мобілізації чи звільнення з військової служби,
– наголошують в ТЦК.
За окремими статтями "Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України" розклад хвороб передбачає формулювання "обмежена придатність чи придатність визначається індивідуально". Тому у воєнний час ВЛК ухвалює постанову "придатний до військової служби" у всіх таких випадках, окрім низки статей.
Також військовозов'язаний має право оскаржити рішення військово-лікарської комісії в комісії вищого рівня або суді. Для цього він має подати позов або скаргу до ВЛК вищого рівня, долучивши до неї довідку комісії та інші медичні документи. У ТЦК уточнюють, що оскарження постанови військово-лікарської комісії не зупиняє її дію.
Мобілізація в Україні
- Адвокати пояснили, чи можуть покарати призовника за відмову брати повістку з рук роботодавця. Також юристи уточнили, чи можуть призвати на військову службу військовозобов'язаних, які отримали відстрочку від мобілізації на певний час. Крім того, експерти пролили світло на правомірність вручення повісток поштою.
- В Україні змінили законодавство щодо надання відстрочки громадянам, які є військовозобов'язаними. Віднедавна отримати відстрочку має право військовозобов'язаний лише за умови, що в сім'ї більше немає працездатних осіб.