В Україні через війну з Росією триває загальна мобілізація та воєнний стан. Призову підлягають військовозобов'язані чоловіки від 18 до 60 років, але деякі з них можуть отримати відстрочку за станом здоров'я.

Дивіться також Родичам загиблих або зниклих безвісти під час АТО дозволили виїжджати за кордон

Нюанси щодо відстрочки

До юристки Нелі Романенко звернувся 24-річний чоловік, який раніше не служив в армії та нещодавно мав операцію пахової грижі. Він пройшов військово-лікарську комісію (ВЛК) та отримав відстрочку на один місяць із подальшим визнанням придатності.

Вона пояснила, що у цьому випадку вирішальний буде, чи закінчувала людина військову кафедру. Якщо ні, то вона належить до категорії призовників.

"За законом призовник підлягає призову на строкову військову службу, однак, наразі призов на строкову військову службу не проводиться", – сказала Романенко.

За її словами, законодавство у сфері військового обов’язку, мобілізаційної підготовки та мобілізації не містить норм призову чоловіків з категорії призовників на військову службу за загальною мобілізацією.

Тобто призовника мобілізувати не можуть. Мобілізації підлягають лише військовозобов'язані. А статус військовозобов'язаного призовник отримає після досягнення 27 років.

"Отже, призову підлягають лише військовозобов’язані, про що зазначено як в законі, так і в указі президента України про загальну мобілізацію. Навіть під час воєнного стану призовники можуть бути призвані виключно на строкову службу", – зауважила юристка.

Водночас юристка зазначила, Верховна Рада ухвалила законопроєкт № 9281, який зменшує граничний вік перебування громадян на військовому обліку призовників з 27 до 25-річного віку. Але проєкт закону поки що не підписав президент України.

За словами Нелі Романенко, зниження призовного віку до 25 років означає, що на військовий облік військовозобов'язаних братимуть тим, кому виповнилося 25 та 26 років. Тоді їх зможуть призвати у рамках загальної мобілізації.

Мобілізація в Україні: останні новини

  • Траплялися випадки, коли військовозобов'язані знаходили повістки у своїх поштових скриньках та вирішували вдавати, що нічого не отримували, фактично ігноруючи виклик до ТЦК. Декому виписували штраф за неявку. Втім, законно врученою вважається лише та повістка, яку надають людині особисто. А ось отриманою є повістка, на якій поставила підпис особа, якій вона адресована. Відповідно повістка, яку знайшли у скриньці, – вручена незаконно.
  • Більшість українців, а саме 74%, вважають здобуття освіти є причиною для того, аби дозволити чоловікам віком від 16 до 25 років безперешкодно виїжджати за кордон. Такі результати показало опитування "Між якістю та безпечністю: шкільна освіта та вступні випробування в умовах війни", яке проводив фонд "Демократичні ініціативи" імені Ілька Кучеріва.
  • Щокварталу МВС подає до ТЦК дані про реєстрацію або перереєстрацію транспортних засобів, які перебувають у власності підприємств, установ та організацій і можуть бути передані на потреби ЗСУ й інших військових формувань під час воєнного стану. Власники авто мають право обрати, яку машину віддати для ЗСУ, а яку залишити собі.