Релігія не дозволяє брати зброю до рук: чи можна уникнути мобілізації
Джерело:
УП.ЖиттяВ Україні продовжили воєнний стан, а з ним і загальну мобілізацію. Відповідно, повістки військовозобов'язаним теж продовжать вручати.
Під загальну мобілізацію підпадають усі військовозобов'язані українці, незалежно від віросповідання. Однак існують релігії, які забороняють користування зброєю – навіть для захисту. Тому адвокат юридичної фірми "Міллер" Андрій Новак пояснив, що робити, якщо таких людей хочуть мобілізувати.
Читайте також Кого з українців можуть призвати на військову службу у 2023 році
Що робити при мобілізації, якщо релігія не дозволяє брати до рук зброю
Насамперед він каже, що релігійні переконання не звільняють людину від обов'язку захищати державу. Втім, якщо людина віросповідує окремі релігії, то може дещо зробити, аби не брати до рук зброю.
Новак радить написати заяву до військкомату з проханням перевести на виконання альтернативної (невійськової) служби. Для цього потрібно ще надати довідку про приналежність до певної релігійної громади. Й це релігійне формування має бути у списку тих, членам яких заборонено використання зброї.
Якщо людина написала заяву і підтвердила, що належить до релігійних організацій, які забороняють користування зброєю, її хіба що можуть призначити на небойову посаду. Вона може бути кухарем, водієм, інженером тощо,
– пояснює адвокат.
Які релігії не допускають користування зброєю:
- Адвентисти-реформісти;
- Адвентисти сьомого дня;
- Євангельські християни;
- Євангельські християни-баптисти;
- Покутники;
- Свідки Єгови;
- Харизматичні християнські церкви;
- Християни віри євангельської;
- Товариство Свідомості Крішни.
У випадку, якщо військкомат, попри заяву та звернення, відправляє людину на бойові посади, вона може подати до суду, посилаючись на Статтю 35.
Варто зазначити, що норма про альтернативну службу діяла у мирний час. Наразі точно не відомо, як це працює під час воєнного стану. Новак ще раз наголосив, що захист держави – обов'язок громадян, і, попри ідеологічні переконання, за ухилення від мобілізації людину можуть притягнути до відповідальності.
Мобілізація в Україні: що відомо
- 16 листопада Рада продовжила строк дії воєнного стану та мобілізації. Воєнний стан триватиме до 19 лютого 2023 року. "За" проголосували 294 та 297 нардепів відповідно.
- У листопаді Володимир Зеленський заявив, що мобілізацію можуть продовжити ще на 90 діб, тобто до лютого 2023 року. Відповідний законопроєкт уже внесли на розгляд у парламент.
- Зазначимо, що першочергово до бойових військових частин доправляють резервістів та колишніх учасників АТО і ООС.
- Також визначені терміни служби для мобілізованих та тих, хто служить за контрактом.
- Водночас З вересня 2022 року, під час війни, уряд змінив список причин, через які чоловіки можуть не з'явитися за повісткою до військкомату.
Важливо – Арестович розповів про нову хвилю мобілізації в Україні: дивіться відео