Як відбувається мобілізація засуджених, що хочуть іти в ЗСУ: пояснення
Джерело:
NGL.mediaУ травні 2024 року в Україні ухвалили закон, який дозволяє окремим категоріям засуджених громадян добровільно мобілізуватися в ЗСУ. Мовиться про засуджених за нетяжкі злочини.
Водночас перш ніж піти до війська, ці громадяни мають пройти низку важливих кроків. Про це розповідають журналісти NGL.media.
Цікаво Де та як можуть вручати повістки військовозобов'язаним: юрист дав чітке пояснення
Як працює закон про мобілізацію засуджених
Згідно з законом, не кожен ув'язнений має право вийти на волю для служби в армії. Так, треба бути придатним до служби, що має підтвердити військово-лікарська комісія. Також заборонене звільнення засуджених за низку важких злочинів. Окрім того, не можуть скористатися правом на умовно-дострокове звільнення і ті, хто обіймав особливо відповідальне становище – наприклад, депутати чи урядовці.
Водночас у разі дозволу суду на мобілізацію, ув'язненого умовно-достроково звільняють лише від основного покарання у виді позбавлення волі. Однак інші обмеження – наприклад, позбавлення права керувати транспортом чи обіймати певний тип посад – залишаються в силі.
Крім того, на цих осіб поширюються певні обмеження щодо відпусток. Хоча вони не мають права на щорічну відпустку, їм може бути надано до 10 днів у зв'язку з надзвичайними сімейними обставинами або лікуванням після оцінки ВЛК. Суд також встановлює додатковий адміністративний нагляд, який здійснюватиме командир військової частини. Контракти зі звільненими ув'язненими залишатимуться чинними до завершення воєнного стану, що є критичною умовою для їхнього дострокового звільнення.
Варто зауважити, що за ухилення від укладання контракту колишнім ув'язненим загрожує покарання від 5 до 10 років позбавлення волі. Тоді як загальна відповідальність за ухилення від мобілізації передбачає 3 – 5 років позбавлення волі.
Яка процедура мобілізації в'язнів
Заступниця міністра юстиції Олена Висоцька розповіла NGL.media, що основною передумовою добровільної мобілізації є особисте бажання засудженого.
Лише після того, як він виявив бажання, починаються всі інші процеси – це підготовка документів, співбесіда з командирами та ВЛК,
– сказала вона.
Висоцька пояснила, що коли у колонії набирається певна кількість охочих мобілізуватися, туди запрошують представників різних бригад, які розповідають про особливості служби. При цьому засуджені мають змогу обрати своє місце служби.
У випадку, якщо командир бригади все ж відмовиться брати конкретного засудженого, він чекатиме у колонії, поки його не погодиться взяти хтось інший.
До суду клопотання про мобілізацію засудженого потрапляє лише тоді, коли він зміг пройти всі етапи: написав заяву, отримав згоду адміністрації колонії, пройшов ВЛК, отримав згоду командира, який попередньо вже ознайомлений з особистою справою засудженого.
Отримавши дозвіл суду, засуджений їде до військової частини, де укладає контракт, після чого розпочинається процес його військового вишколу.
Іноді, хоч і нечасто, суди відмовляють засудженим у їхньому бажанні приєднатися до ЗСУ. Такі засуджені продовжують відбувати покарання.