НАТО вслід за ЄС відмовилося воювати за Україну в разі нападу Росії
У випадку прямої загрози для України, принцип колективної оборони НАТО не діятиме. Таку думку щодо захисту нашої держави висловив генеральний секретар Альянсу Єнс Столтенберг.
Згідно із принципом оборони НАТО, напад на одну з країн-членів означає атаку на увесь Альянс. Столтенберг запевнив, що попри все, організація підтримує Україну.
Читайте також Путін оскаженіє: військова допомога американців наблизить Україну до стандартів НАТО
Принципи колективної оборони НАТО на Україну не поширюються, але Альянс підтримує цю країну,
– заявив генсек.
Дотепер принцип колективної оборони займає центральне місце у засновницькому договорі Альянсу від 1949 року. Його закріпили у Статті 5, яка означає, що напад на одного члена НАТО вважається нападом на усіх, а відтак усі повинні брати участь в його обороні. Вперше статтю задіяли після терористичного нападу 11 вересня у США. Альянс кілька разів використовував заходи колективної оборони. Постійні сили НАТО чергують для забезпечення безперервної колективної оборони.
Що відомо про вступ України в НАТО
- За словами Єнса Столтенберга, наразі країни-члени НАТО не досягли консенсусу для повноправного членства України в Альянсі. Щоб увійти до НАТО, необхідно відповідати стандартам Альянсу.
- Членства можна досягнути лише в одному випадку: якщо це рішення підтримають всі 30 країн-членів Альянсу.
- Ще Столтенберг заявив, що НАТО уважно стежить за ситуацією на кордоні України та Росії. Організація перебуває "насторожі" і готова до будь-якого розвитку ситуації.
- Водночас голова Ради з питань зовнішньої та оборонної політики Росії та радник Кремля Федір Лук'янов заявив, що Росія атакує Україну, якщо та приєднається до НАТО.
- Верховний представник Європейського Союзу Жозеп Боррель раніше також заявляв, що через те, що ЄС не має оборонного альянсу з Україною, у разі загострення ситуації на Донбасі Київ може розраховувати лише на себе. Максимальна допомога Євросоюзу може бути політична, дипломатична, економічна та фінансова.