Обіцянки і зроблене: короткі підсумки прем'єрства Яценюка

11 квітня 2016, 19:01
Читать новость на русском

Прем'єр- міністр Арсеній Яценюк прийняв рішення про відставку. 12 квітня подання про це буде у парламенті. Сайт "24" пропонує огляд обіцянок і рішень, які очільник уряду втілив у життя, і які – ні.

Що вдалося

Запрацювала поліція

Тест: Що ви знаєте про таємниці Кабміну

Реформа правоохоронних органів в Україні розпочалась з перетворення міліції на поліцію влітку 2015. У липні минулого року прийнято закон про поліцію. Сьогодні триває переатестація "старих" кадрів.

Створили Національне антикорупційне бюро

У лютому 2015 року Верховна Рада прийняла закон щодо забезпечення діяльності Національного антикорупційного бюро та Національного агентства з питань запобігання корупції. У квітні 2015 було утворене НАБУ. Потім тривав цілий "серіал" з обранням його голови. Зрештою, на цю посаду обрали Артема Ситника.

Восени 2015 було також призначено антикорупційного прокурора, ним став Назар Холодницький.

Вдалося частково

Децентралізація

Відбулася передача частини повноважень від центральних органів влади до місцевих у рамках децентралізації. Навіть відбулися перші вибори старост.

Для завершення реформи з децентралізації потрібні зміни до Конституції. Але через воєнні дії на Донбасі маємо дискусійне питання надання спецстатусу цьому регіону.

Гроші і реструктуризація боргів

Сам Яценюк вважає, що його уряду вдалося стабілізувати банківський сектор. А також зменшити борги на 23 мільярди гривень.

До заслуг прем’єра Яценюка можна віднести і збільшення соціальних стандартів — на 13,5%. Щоправда, інфляція це підвищення "з'їла", не поперхнувшись.

Також були зроблені певні кроки в сфері дерегуляції: скасували ряд ліцензій, дозволів. Була зроблена спроба податкової реформи, принаймні, знизився розмір соціального внеску і відмінені 3,6% соцвнеску робітника.

Освіта

Були прийняті законопроекти для реформування професійної та вищої освіти. Однак, експерти вважають новостворене Національне агентство із забезпечення якості вищої освіти неефективним.

Реформу шкільній освіті також тільки пообіцяли, на 2017 рік.

Обіцяв і не зробив

Розділити "Нафтогаз" на три компанії

Не розділили. До того ж, експерти кажуть, що ухвалення закону "Про ринок природного газу" не може сприяти створенню конкуренції на ринку газу, оскільки у кожному регіоні залишаються монополісти, підприємства-облгази. На сьогодні відсутні компанії, що могли б скласти конкуренцію облгазам, тому населення не має можливості вибирати постачальника. Також "Нафтогаз" посилив свій монополізм і всупереч ринку в ручному режимі вирішує поточні проблеми.

Приватизація

Яценюк обіцяв передати на приватизацію більше 1200 об’єктів держвласності. Їх мали продати через аукціони і знизити корупцію у державному секторі. Ця ініціатива провалилася. Щоправда, вину за це покладають на Верховну Раду, яка зробила 15 невдалих спроб прибрати законодавчі перепони на шляху приватизації.

Читайте також: Відставка Яценюка: що буде далі?