Геймери на війні: як 20-річні пілоти дронів тримають у страху росіян

1 квітня 2024, 23:01
Читать новость на русском

Життя бойового дрона недовге, але благородне. На третьому році повномасштабної війни важливість БпЛА на полі бою вже ні в кого не викликає сумнівів. Навпаки, саме робота дронів додає впевненості та оптимізму.

Як працюють на передовій прикордонні аеророзвідники? Хто найкраще опановує цю професію? Та що варто знати тим, хто вирішив пов'язати своє життя із руйнівними "пташками"? Розповість 24 Канал в межах програми "Кордон.UA".

Дивіться також Вкрай важливо – "не спалитися": аеророзвідники застосовують хитрі прийоми щодо Росії

Хто керує дронами

До повномасштабного вторгнення парк БпЛА прикордонників налічував близько двохсот одиниць. То були переважно коптери, які обстежували море, сухопутні кордони та лінію розмежування з окупованими територіями. Відтоді їхня кількість зросла у десятки разів. Приблизно 80% арсеналу – розвідувальні дрони. Решта – ударні. Але це вже зовсім інша техніка, а головне – зовсім інші люди.

Дуже багато молодих. В середньому це 20 – 25 років. Це переважно 80%. Їм подобається цей напрямок, середовище, в якому люди працюють,
– зауважив начальник сектора управління авіації ДПСУ Сергій Романюк.

Наприклад, аеророзвідникам одного з прикордонних підрозділів на псевдо "Білий" і "Кабан" лише трохи за двадцять, але за плечами у юнаків – бойовий досвід на найгарячіших ділянках фронту. Запевняють: навчитися керувати "пташкою" зовсім нескладно. Але є нюанси.

"Я вважаю, що на оператора БпЛА може навчитися навіть маленька дитина. Все залежить від самої людини, від її натхнення і мотивації. Тобто за 2 – 3 тижні будь-хто, будь-яка людина може стати маленьким оператором БпЛА та вміти керувати невеличким дроном", – відзначив прикордонник, оператор БпЛА на псевдо "Білий".

З фізичних навичок головне – моторика. Це як у комп'ютерній грі. А з мотиваційних – бажання.

"Людина повинна мати бажання, далі – пройти певну підготовку вивчення дрона і практику. Найкраща підготовка – це в бою. Коли ти дійсно бачиш всі нюанси, все, що ти не допрацював. Бо те, як ти літаєш на полігоні, значно відрізняється від того, як літаєш на бойових", – зауважив прикордонник, оператор БпЛА на псевдо "Кабан".

Яка має бути підготовка в оператора дрона

Якщо є термін "універсальний солдат", то для них найбільше підходить "універсальний літун". Хлопці добре вправляються як з ударними, так і з розвідувальними БпЛА. Окрім того, мають в умовному "портфоліо" фах антидронового стрільця. І таких серед прикордонних пілотів – більшість.

"У нашій Державній прикордонній службі я ще не зустрічав оператора БпЛА з одним сертифікатом. В нас від 2-х і більше – як і літакового так і мультироторного типу. Є такі навіть, які взагалі пройшли навчання за кордоном", – сказав Сергій Романюк.

Підготовка операторів триває близько місяця. Це вважається оптимальним. Навчання проходить спочатку дистанційно – протягом 2 тижнів на онлайн-платформах. Наступні 2 тижні – вже практична підготовка. Бійці вчаться на спеціальних полігонах.

Отримати фах аеророзвідника може кожен вмотивований військовий. Певні вимоги лише до майбутніх FPV-шників. Це – особлива каста, підготовка якої йде за окремою програмою.

Якщо ми підбираємо на таку посаду оператора, то перевага надається тим, хто має досвід в моделюванні, в електроніці, в програмуванні тощо. На жаль, на цей час ми невелику кількість операторів в цьому напрямку можемо готувати. Це до 5 осіб за тиждень,
– додав Романюк.

За словами прикордонників, за два роки великої війни можливості дронів та система підготовки їхніх операторів дуже змінилася: як кількісно, так і якісно.

Як працюють дрони

За статистикою середня тривалість життя дрона на фронті – 3 – 4 вильоти. Їх збивають, глушать РЕБ або вони просто падають, використавши ресурс. Так, за добу витрачається від 2 до 5 дронів. Мовиться як про розвідувальні, так і ударні.

Поповнити безпілотний авіапарк прикордонникам вдається коштом благодійних організацій та державних закупівель. Найкраще себе зарекомендував започаткований торік проєкт "Дрони для кордону".

"За 2023 рік ми назбирали 6 мільйонів 700 тисяч гривень, завдяки чому було придбано 21 БпЛА. В цьому році ми вже назбирали понад 2 мільйони за неповні 2 місяці. Найближчим часом, як тільки надійдуть заявки від наших операторів, вони також будуть миттєво реалізовані", – пояснив начальник сектору управління авіації ДПСУ.

За минулий рік оператори БпЛА прикордонників здійснили понад 25 тисяч бойових вильотів. За кожним з них – філігранна робота та величезна відповідальність. Бо вчасно виявлені позиції, знищені солдати та техніка ворога – це збережені життя: військових і мирних.