"Погано для України": як Захід реагує на епопею зі Саакашвілі
Після детальних звітів про те, як Міхеїла Саакашвілі повернули туди, звідки він брав штурмом українських прикордонників, себто до Польщі, настав час оцінок всього, що трапилося з колишнім одеським губернатором у фатальний для нього понеділок 12 лютого.
А оцінки ці стосувалися здебільшого не так дій самого Саакашвілі, як реакції на них з боку української влади. Брутальне насильство останньої прийшлося не до смаку нашим іноземним партнерам. Про що вони, власне, не забарилися повідомити.
Читайте також: Операція "Депортація": вислання Саакашвілі – піррова перемога Порошенка?
Польща: тільки цього ще й бракувало!
Відразу після звістки, що Саакашвілі примусово закинули на польські терени, українськими соцмережами пішов гуляти жарт про те, що це, мовляв, "наша помста за Бандеру". Тобто за свою відверто антиукраїнську позицію офіційна Варшава отримала головний біль у вигляді вкрай неспокійного та непроханого гостя – Міхеїла Саакашвілі.
Полякам при цьому, однак, було не до сміху.
Тільки цього нам ще й бракувало. Відносини з Києвом і без того стали напруженими протягом останніх десятиліть через питання історії. А тепер на додачу Варшава стала місцем, де Саакашвілі збирається проводити свою гостру кампанію проти української влади та – меншою мірою – проти грузинської,
– пише оглядач Rzeczpospolita Ежі Хащинський.
Він же додає: разом із Саакашвілі до Польщі приїхали й внутрішні політичні проблеми України. "Це українці депортували Саакашвілі, підсунули його нам. І вони, відсилаючи політика з хорошими зв'язками в Польщі, і він сам, використовуючи ці зв'язки для підриву можливостей влади в Києві, поставили уряд нашої країни в незручне становище", – вважає Хащинський.
Читайте також: Стало відомо, у яку суму обійшлося видворення Саакашвілі до Польщі
Польському уряду складно депортувати до Грузії політика, який був другом президента Леха Качинського. Тим паче, що на батьківщині Саакашвілі кинуть за ґрати. Але не просто ігнорувати й те, що з польської території він закликає до повалення уряду в сусідній країні, важливій для безпеки регіону.
Потрібно делікатно пояснити, що варшавський клімат йому не підходить,
– резюмує оглядач.
Втім, можливо, пан Хащинський переймається дарма: Саакашвілі вже в Амстердамі – у Нідерландах політик отримав посвідчення особи.
У середу депутат БПП Олексій Гончаренко повідомив, що його приятель зустрів "джигіта-мученика" в Амстердамі. Громадянство Нідерландів має, нагадаємо, дружина Саакашвілі Сандра Рулофс
Але поки скандальний політик перебував у Польщі, приймали його досить тепло. Gazeta Wyborcza повідомила про те, у аеропорту Варшави Саакашвілі зустрічала депутат від правлячої партії "Право і Справедливість" Малгожата Госєвська, яка, у свою чергу, відмовилася коментувати згоду Польщі прийняти Саакашвілі.
Мене добре прийняла польська сторона. А те, що зробила Україна, було скандально і безправно. Це було нелегальне викрадення. Але поляки дуже добрі і я їм за це дуже вдячний,
– сказав Саакашвілі.
Спілкуючись із польським репортером RMF FM Патріком Міхальським, Міхеїл Саакашвілі заявив таке: "Я люблю Польщу, але моя битва в Україні та Грузії. Я битимуся до кінця. У нас все буде добре, ми переможемо у цій битві" – цю цитату зі сказаного політиком Михальський наводить у своєму Твіттері.
До обіцянок Саакашвілі повернутися в Україну вітчизняні користувачі соцмереж поставилися не без іронії. Принаймні, деякі "фотожабери" використали цей сюжет для своїх "творів"
А колега Міхальського Якуб Парусінський з англомовного видання Kyiv Post поквапився влаштувати у Твіттері опитування на тему, яку посаду екс-президенту Грузії буде запропоновано офіційною Варшавою. Проте так далеко плани Польщі поки не заходять, та й для Саакашвілі важливо не стільки отримати нове губернаторство, скільки уникнути екстрадиції до Грузії. Де його, між іншим, вже давно чекають.
Грузія: віддайте Саакашвілі
Грузія дійсно вимагатиме повернення свого блудного сина, як тільки той визначиться із місцем перебування. Країна направить Варшаві запит про екстрадицію екс-президента Міхеїла Саакашвілі, якщо той вирішить надовго залишитися в Польщі. Про це в ефірі грузинського телеканалу "Палітраньюс" заявив член парламентської більшості Грузії Олександр Кантарія, повідомляє "Українська правда".
Якщо Саакашвілі облаштується в Польщі і буде там переміщатися, то запит буде направлений і туди,
– сказав депутат.
Водночас міністр юстиції Грузії Тея Целукіані заявила, що для нового запиту Польщі про екстрадицію Саакашвілі буде потрібен час. "Ми не можемо вимагати від польської держави відреагувати сьогодні ж або завтра, оскільки в європейських країнах – як і у нас, так і в Польщі, і в Західній Європі – існують одні й ті ж процедури. Ми є членами спільної європейської конвенції про екстрадицію", – пояснила Целукіані в ефірі грузинського Першого каналу. Вона додала, що для екстрадиції потрібні "кілька судових інстанцій, потрібен час".
У той же час один із лідерів правлячої партії "Грузинська мрія", віце-спікер парламенту Георгій Вольський переконаний, що екстрадиція Саакашвілі не стане для Тбілісі проблемою, оскільки в Грузії над ним відбувся суд, і його вирок повинен бути виконаний. Вольський припустив, що його затримання в Україні цілком може бути і не пов'язане з рішенням суду в Грузії, оскільки "в України до Саакашвілі є свої претензії".
Читайте також: Проблеми тільки починаються, – журналіст про депортацію Саакашвілі
Власне кажучи, видворення Саакашвілі з України взагалі жодним чином не пов'язане з вердиктами грузинських судів. І якщо у Вольського ще є в цьому сумніви, то решта західного світу не чітко бачить причини, що призвели до подібного інциденту.
Світ: примусова реадмісія погіршує ситуацію
Саакашвілі не герой, але його видворення з України є поганим вирішенням ситуації. Про це у Твіттері заявив колишній заступник помічника глави Пентагону, а нині директор аналітичного Центру Байдена при Пенсільванському університеті Майкл Карпентер.
Він також прокоментував гіпотетичне повернення Саакашвілі до Грузії.
Погано для України і ще гірше для Грузії. Застосування закону через негідні політичні мотиви може і мати ауру законності, але є поганим рішенням з точки зору політики. Саакашвілі не герой, але це погане вирішення ситуації,
– твітнув Карпентер.
Майкл Карпентер попереджає: "Застосування закону через негідні політичні мотиви може і мати ауру законності, але є поганим рішенням з точки зору політики. Саакашвілі не герой, але це погане вирішення ситуації"
Несхвально про видворення Саакашвілі відгукнувся і колишній міністр закордонних справ Швеції, а нині – радник Президента Порошенка Карл Більдт. "Позбавлення Саакашвілі його єдиного громадянства є очевидним порушенням його прав людини. Примусова депортація лише погіршує ситуацію", – написав Більдт у Твіттері.
Про те саме, тільки делікатніше, заявив і депутат Європарламенту Пятрас Ауштрявічюс. Він висловив сподівання, що ситуація довкола Саакашвілі не зашкодить іміджу України, бо "нові перешкоди нам не потрібні". Пятрас Ауштрявічюс наголосив, що не бажав би депортації Саакашвілі до Грузії: "Нам не потрібні нові проблеми, які можуть з'явитися щодо цього питання".
Україна переживає не найлегший період у своєму житті та історії, тому я думаю, що Україні потрібна наша підмога і навіть дружба. Я сподіваюсь, що це питання буде вирішене правовими засобами,
– зазначив Ауштрявічюс.
На непотрібність зайвих чинників подразнення, пов'язаних з Україною, вказує і Євросоюз. "Ми продовжуємо стежити за ситуацією навколо Міхеїла Саакашвілі. Ми сподіваємося, що верховенство права, як і права Міхеїла Саакашвілі, будуть дотримані", – коментує речниця ЄС, яку цитує "Європейська правда".
Читайте також: Побачиться з сім'єю, об'їздить Європу і не покине протести в Україні: Саакашвілі поділився планами
Між тим для цілої низки оглядачів обставини видворення Саакашвілі стали свідченням того, що Україна по суті не змінилась за багато років. "Бійка між Порошенком та Саакашвілі нагадує мені бійку Ющенка з Тимошенко у дні після Помаранчевої революції – обидва випадки викликали сумну думку, що на фундаментальному рівні політика в Україні мало змінилась", – пише у Твіттері Ден Пелещук, журналіст низки англомовних видань, який працює в Україні.
Про відсутність докорінних змін в Україні говорить і Даян Френсіс, дослідниця аналітичного центру Atlantic Council.
Сага Саакашвілі почалася, коли Порошенко своєю імперською примхою десантував його в Україну, надавши йому важливу роботу, а потім дав йому громадянство. За лічені місяці Саакашвілі подав у відставку і звинуватив Порошенка в корупції і виступив проти нього. Які висновки з цього? Порошенко то проявляє милість, то позбавляє її, щоб змусити незгодних мовчати. Суди України відкинули норми міжнародного права, коли не надали Саакашвілі статус біженця – через те, що він є політичним ворогом Порошенко. Такі зловживання – в поєднанні з іншими – вказують, що в Україні досі не існує верховенства права. Там править олігархія,
– вважає вона.
Atlantic Council на сторінках свого веб-ресурсу надав слово й іншим експертам. Один із них, Пітер Дікінсон, видавець журналу Business Ukraine, зазначив таке: "Зовнішнім спостерігачам слід розуміти, що в Україні панує беззаконня і хаос. Останній епізод цієї комедії помилок з авторитарним присмаком – застосування силових заходів щодо Саакашвілі. Оскільки він досить помітна на міжнародній арені персона, Україні гарантований негативний піар, а йому – місця на перших шпальтах ЗМІ. У майбутньому він, ймовірно, все одно буде намагатися повернутися в українську політику, оскільки там лежать його єдині надії залишитися на арені історії. Він ще досить молодий, аби братися за академічну роботу, тому намагатиметься будь-яким чином повернутися в Україну".
Таке чи подібне фото, як і факт недавньої дружби між Саакашвілі та Порошенком ще не раз використають для нагадувань останньому, якою мінливою може бути його симпатія і якою міцною – злість на недавнього партнера
Ще один момент, на який вказують оглядачі, аналізуючи ситуацію з Саакашвілі – фактичний старт президентської кампанії в Україні. Старт доволі жорсткий, цей стиль визначають вчинки чинного глави держави. Видворення з України Міхеїла Саакашвілі вказує на те, що президент Петро Порошенко готовий жертвувати міжнародною репутацією країни заради того, щоб досягти власних політичних цілей. Таку думку Центру Atlantic Council висловив міжнародний оглядач Михайло Боцюрків, екс-глава прес-офісу спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні.
Кваплива депортація сигналізує про початок президентської виборчої кампанії в Україні. Очевидно, що Порошенко знаходиться під вогнем критики за згортання реформ, а відтак бажає за всяку ціну прибрати зі сцени дратуючого і харизматичного суперника. Така подія не несе нічого хорошого опозиції, оскільки вказує на те, що в адміністрації президента готові грати жорстко і ставити свої власні інтереси набагато вище іміджу країни,
– сказав Боцюрків.
Якщо говорити про імідж країни, то йому вже нанесено значного удару – при чому далеко не останнього. Сам Міхеїл Саакашвілі, який, до речі, плекає плани щодо повернення в Україну й збирається судитися з низкою українських відомств, вже говорить про санкції, які варто було б застосувати на рівні ЄС щодо декількох українських можновладців.
Вирішальним засобом, на думку політика, могло б стати створення країнами ЄС нового "списку Магнітського" українських корупціонерів. Обмежувальні заходи проти фігурантів такого антикорупційного переліку могли би "пришвидшити зміни в Україні", переконаний Саакашвілі. Про це він заявив в інтерв'ю "Німецькій хвилі", перебуваючи у Польщі.
Ключ до вирішення проблеми корупції в України лежить у європейських столицях,
– резюмував Саакашвілі, прямо закликаючи Захід до бойкоту чинної української влади.
Чи відіграють роль подібні заклики – спрогнозувати тяжко, але те, що імідж офіційного Києва зазнав значних втрат, вже не підлягає жодним сумнівам.
Читайте також: Побудь у "шкурі" Саакашвілі: тест на виживання в українській політиці
У чому звинувачують Саакашвілі? У липні 2017 року Порошенко позбавив Саакашвілі українського громадянства. За офіційними даними – через те, що він нібито вказав неправдиву інформацію під час заповнення документів на отримання українського паспорта, за неофіційними – у через конфлікт з президентом.
10 вересня 2017 року відбувся так званий "прорив" Саакашвілі через польсько-український кордон, коли він повернувся в Україну без проходження прикордонного контролю. Саакашвілі просив Міграційну службу про надання йому статусу біженця, однак, йому відмовили.
Окрім того, ГПУ підозрює Саакашвілі у змові з олігархом часів Януковича – Курченком – з метою держперевороту.