Американський F-16 чи радянський МіГ-29: чому Україні треба західні літаки

17 березня 2023, 11:52
Читать новость на русском

Військовий авіапарк України складається з радянських літаків, через що Київ вже тривалий час просить західних партнерів передати винищувачі F-16. Американські багатоцільові винищувачі посилять ППО України та підвищать ефективність наземних операцій.

На озброєнні Повітряних сил ЗСУ є прямий аналог F-16 – МіГ-29. Також наша країна отримає декілька МіГ-29 від партнерів у рамках військової допомоги. Кожен з літаків має свої переваги, однак американські F-16 все ж дещо кращі. 24 Канал в матеріалі "На землі, воді та в небі: як і чим військова техніка НАТО переважає російську" порівняв характеристики F-16 та МіГ-29.

До теми У ЗСУ розповіли, яких винищувачів потребує Україна та наскільки швидко їх можна освоїти

Підходить ЗСУ: у чому секрет F-16

Для армії США літаки четвертого покоління F-16 – це вже минулий день й американці давно зупинили виготовлення цих повітряних суден для своїх ВПС. Водночас через свою універсальність F-16 є на озброєнні багатьох країн світу. Це як універсальні німецькі танки "Леопард", які також мають багато країн Європи.

F-16 пройшов декілька модернізацій, тому на ринку є різні пропозиції. Важливо, що морально застарілий для американців F-16 навіть зараз має перевагу над російськими літаками. Звісно, не йдеться про Су-57, хоча окупанти майже не використовують цей літак.

Характеристики F-16v Block 70/72:

  • Екіпаж: 1 людина.
  • Довжина: 15 метрів.
  • Розмах крил: 9,5 метра.
  • Максимальна швидкість: 2 + Маха.
  • Максимальна злітна вага: 21,7 тонни.
  • Вага бойового навантаження: 1,1 тонни.
  • Точок підвіски: до 13.

F-16 – відносно дешевий (від 43 до 60 мільйонів доларів за одиницю) і простий в обслуговуванні, літаків такого типу чимало у США та Європі. Тобто в ЗСУ не буде проблем з обслуговуванням і відновленням техніки. Важливим обмеженням цього літака є відносно невелика дальність польотів.

Як пояснили у Повітряних силах ЗСУ, винищувачі F-16 ідеально підходять для України через їхню багатофункціональність – вони об'єднують функції чотирьох літаків, які є на озброєнні ЗСУ.

Речник Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат зазначив, що винищувач F-16 може завдавати ударів по наземних цілях різними типами зброї, а також стати частиною протиповітряної оборони України.

В інтерв'ю 24 Каналу Ігнат наголосив, що сучасні західні літаки, в тому числі F-16, змогли б завоювати перевагу в повітрі, стати надійним щитом проти ворожих крилатих ракет і дронів, крім того, ефективно і безпечно завдавати точкові удари, "душити" ППО, перебивати логістику ворога, командні пункти тощо.

Як сказав речник, завоювавши перевагу в повітрі на певній ділянці фронту, можна цілком розраховувати на успішну наземну операцію з деокупації.

Ігнат сказав, що F-16 з потужним радаром та сучасними ракетами дозволить збивати російські ракети та "Шахіди" дуже ефективно.

Крім того, він повідомив, що на лінії бойового зіткнення противник почав застосовувати плануючі кориговані авіабомби масою 1500 кілограмів. За його словами, російські літаки навіть не входять в зону ураження нашої ППО і запускають ці бомби за десятки кілометрів від лінії бойового зіткнення.

Він розповів, що протистояти цим загрозам можуть далекобійні зенітні ракетні системи, які лише мають прийти в Україну. Також ліквідувати цю загрозу можуть сучасні багатоцільові винищувачі, застосовуючи ракети класу AIM-120 AMRAAM.

Україна має прямий аналог F-16: сильні сторони МіГ-29

МіГ-29 – це непогані літаки, які навіть мають деякі переваги над F-16, зокрема, в дальності польоту та вазі бойового навантаження. Втім, вони суттєво програють в електроніці та системах управління. У небі важливі долі секунди – саме цю перевагу дає F-16. Крім того, F-16 суттєво кращий за МіГ-29 з точки зору озброєння.

Характеристики МіГ-29:

  • Екіпаж – 1 людина (у навчально-бойовій модифікації – 2).
  • Довжина – 17,32 метра.
  • Висота – 4,73 метра.
  • Розмах крила – 11,36 метра.
  • Максимальна швидкість – 2450 кілометрів на годину (2,3 Маха).
  • Тяга одного двигуна в режимі "повний форсаж" – 8300 кілограмів-сил.
  • Практична стеля – 18 тисяч метрів.
  • Практична дальність польоту на великій висоті – 1 430 кілометрів (з підвісними паливними баками – 2 100 кілометрів).
  • Максимальна злітна вага – 18,1 тонни.
  • Максимальна вага бойового навантаження – 2,18 тонни.

Для України плюс МіГ-29 у тому, що наші пілоти вже вміють на них літати. Це також багатоцільовий винищувач четвертого покоління. МіГ-29 озброєний авіаційною гарматою калібром 30 мм, та її боєзапас становить 150 снарядів. Також на літак можна підвісити до шести ракет та бомб.

"​Україна наразі планує використовувати F-16, як літаючу ППО, або ж як бойові одиниці тактичної авіації. У порівнянні з тим же МіГ-29 або Су-27 американський F-16 – це космічний корабель. На ці літаки в Україні давно чекають. Їхня поява кардинально має змінити баланс сил в небі, а відтак – і на землі", – йдеться у статті 24 Каналу.


Порівняння винищувачів F-16 та МіГ-29 / Інфографіка видання "Слово і Діло"

Україна отримає від Польщі МіГ-29

Польща та Словаччина погодилися на спільну передачу Україні своїх винищувачів МіГ-29. Словаччина 17 березня схвалила передачу Україні 13 своїх МіГ-29.

16 березня президент Польщі Анджей Дуда заявив, що найближчими днями його країна передасть Україні чотири бойові літаки МіГ-29 в повну експлуатацію.

За словами Юрія Ігната, літаки типу "МіГ" і "Су", які є в Україні, не можуть ефективно збивати крилаті ракети й "Шахіди". За його словами, це періодично вдається, однак це скоріш виключення, аніж правило, оскільки ефективність відверто низька.

В ефірі 24 Каналу Ігнат наголосив, що МіГ-29 – це морально застарілий літак у порівнянні з модернізованими винищувачами Росії типу "Су". Попри те, що польські чи словацькі МіГ-29 могли пройти модернізацію, там немає потужного прицільно-навігаційного комплексу. Саме цей фактор сковує спроможність літака МіГ-29 завдавати високоточних ударів на дальніх відстанях.

Для прикладу Ігнат навів ракети HARM, які адаптували під МіГ-29. За його словами, ця ракета виконує свій функціонал на МіГ-29 на 20 – 30%. Натомість якби ракета летіла з F-16, це була б зовсім інша історія – і по дальності застосування, і по точності.

Водночас передача радянських винищувачів Україні потрібна, адже наша країна не може дістати запчастини до своїх літаків, оскільки все обладнання виготовлялося у Росії. Йдеться про двигуни, агрегати, вузли, озброєння й те, що розташовано у кабіні.