Китай заявив, що не підтримує війну та не визнає окупацію України: чи "кинув" Пекін Москву
Китаю нарешті через рік російсько-української війни, ймовірно, визначився зі своєю позицією. Влада країни дедалі більше демонструє бажання обмежити співпрацю з Росією.
Про це 24 Каналу розповів Борис Тизенгаузен – політтехнолог. За його словами, Європа та США зможуть остаточно закріпити вибір Китаю стосовно стосунків із Росією.
Дивіться також Як Китай готується до війни та мобілізації, спецтрибунал для Путіна: про що пишуть західні ЗМІ
Що хоче Китай
Борис Тизенгаузен наголосив, що Китай має виключно китайські інтереси в усіх питаннях.
Повсякчас лунають заяви про зближення Китаю і Росії, зокрема, про сумісні навчання та економічні проєкти.
Китай вирішив сказати, що "ми не тільки вашим, але й нашим. Ми з усіма товаришуємо, торгуємо, ні до кого сильно не прив'язується",
– зазначив політтехнолог.
На його думку, Китай наразі намагається нівелювати.
Борис Тизенгаузен розповів, яка позиція у Китаю насправді: дивіться відео
Військової допомоги не буде
Борис Тизенгаузен додав, що все ж варто вірити американцям, які уважно стежать за Китаєм і тим, чи надає він Росії військову допомогу чи ні.
"Те, що там декілька мільйонів продали безпілотників, то тут треба розбиратися, що за безпілотники, запчастини, були це безпілотники китайські чи якісь інші", – повідомив політтехнолог.
За його словами, теж доволі сумнівне питання щодо бронежилетів китайського виробництва, які опинилися на фронті.
"Треба дивитися, хто виробляв, хто купував. Могли купувати через приватні компанії", – припустив він.
На думку Тизенгаузена, звісно, зараз ні про яку військову допомогу та постачання зброї Росії з китайського боку не мовиться.
Як може Захід вплинути на Китай
Політтехнолог також розказав, що Європа та США – це десь 45% китайського ринку. Натомість частка Росії доволі незначна.
На його думку, це відкриває можливості перед американською та європейською спільнотою натискати на економічні важелі у відносинах із Китаєм.
Залякувати Китай санкціями може тільки одна держава – це США, тому, я думаю, що є що запропонувати, безумовно,
– зазначив він.
Борис Тизенгаузен переконаний, що Китай вкрай зацікавлений в європейському ринку. Головна ж проблема полягає в тому, як зацікавити країну не підтримувати Росію не стільки в економічній, а в політичній площині.
На його думку, все ж можна розраховувати на позитивні заяви із Заходу. Проте не варто забувати, що східна дипломатія – дуже підступна штука.
Позиція Китаю щодо війни
- Китай ще 24 лютого опублікував свій "мирний план", який Пекін називає позиційним документом з рекомендаціями, які нібито допоможуть досягти миру.
- Водночас Китай продовжує співпрацювати із Росією. Очільник Китаю Сі Цзіньпін наприкінці березня здійснив офіційний візит до російського диктатора Владіміра Путіна.
- Посол Китаю в Євросоюзі Фу Цун заявив, що Китай ніколи не був на стороні Росії у війні проти України. За його словами, зв'язки двох країн не такі вже "безмежні", як раніше вважали.