Антипутінська пожежа має розгортатися, – Давидюк про протести в Грузії
7 березня 2023 року у Грузії відбулись масові протести спрямовані проти діяльності уряду. Формальним приводом стало обурення проти ухвалення у першому читанні парламентом Грузії закону "про іноземних агентів", але потенційно ці протести можуть призвести до більш глобальних змін.
Про це 24 Каналу розповів політолог Микола Давидюк. За його словами, У ЄС посилають чіткий сигнал Грузії, що необхідно визначатись із зовнішньою політикою, а громадяни не підтримують дії чинного уряду.
Читайте також У Грузії протестували проти закону, написаного "під диктовку Москви": хронологія
Час визначатись
Микола Давидюк розповів, що протести в Грузії продемонстрували різницю між урядом та населенням, яке хоче нагадати владі, що 20% країни окуповані Росією. При цьому позиція уряду залишається незрозумілою.
За словами політолога, уряд Грузії або не розуміє, що відбувається, або просто підіграє Росії.
Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі вже заявила, що накладе вето на закон "про іноземних агентів", але, за словами Давидюка, у Грузії парламент може обійти вето президента. Микола Давидюк впевнений, що президентка Грузії це розуміє, і якби вона дійсно підтримувала б протестувальників, приєдналась би до них.
У Грузії починається "Революція гідності"
Політолог зазначив, що нинішня ситуація в Грузії схожа на революцію в Україні у 2013 – 2014 роках.
Якщо в Україні ми це зробили в 2014 році, а Помаранчеву революцію робили в 2004», то вони свою робили в 2003 році. Ми зараз їм передамо свою естафетну паличку та допоможемо зробити ті демократичні перетворення,
– сказав Давидюк.
Політолог переконаний, що ці протести можуть призвести до ймовірної зміни влади, звільнення Міхеїла Саакашвілі, а також до певних процесів на Кавказі, які відгукнуться у Кремлі.
Протести в Грузії можуть спричинити зміну влади: дивіться відео
Він пригадав, що Грузія першою з пострадянських країн, окрім країн Балтії, сказала хоч якесь слово проти імперських амбіцій Росії.
Микола Давидюк вважає, що грузинам також набридла зухвала поведінка росіян, які втекли у Грузію від мобілізації. За словами політолога, росіяни тільки перші 3 дні поводили себе більш-менш адекватно, але потім у них знову почали проявлятись нахабні риси, й вони почали вимагати від грузинів обслуговування російською.
На це московське жлобство і снобізм, яке зайшло в чужий дім, брудні ноги закинуло на стіл й сказало, щоб їх обслуговували, бо вони росіяни, приїхали та звикли тут панувати – вони відповіли на це протестами,
– сказав Давидюк.
Він відзначив, що протести по всім пострадянським країнам могли б спричинити нестабільність регіону й крах режиму Путіна.
Що відомо про протести в Грузії: головне
- Парламент Грузії схвалив у першому читанні законопроєкт "Про прозорість іноземного впливу", який повторює російське законодавство про "іноагентів".
- Два законопроєкти із умовною назвою "Про іноземних агентів" були внесені до парламенту Грузії 26 лютого. Вже 2 березня парламентські комітети – із зовнішніх зв'язків та з оборони і безпеки – схвалили законопроєкти у першому читанні.
- Це викликало обурення у грузинів, які вийшли на масові протести.