Патрулі військових, США вимагають пояснень від Казахстану: хроніка подій у Казахстані 9 січня

9 січня 2022, 10:41
Читать новость на русском

Масові протести у Казахстані, що почалися майже тиждень тому, не вщухають. У поліцейських відділках перевіряють документи в іноземців. Вулиці Алмати патрулюють військові з гвинтівками. Тим часом США вимагають у Казахстану пояснень щодо звернення до ОДКБ.

Про все, що трапилося за сьогодні, читайте у матеріалі 24 каналу.

Важливо Війська ОДКБ, перші жертви і мародерство: усе, що відомо про масштабні протести в Казахстані

Зверніть увагу! Інформація про події, які відбуваються в Казахстані, вказана за київським часом. Різниця становить 4 години.

21:35 – військові патрулюють вулиці Алмати з гвинтівками. Водіїв, що порушують комендантську годину, зупиняють і змушують лягати на землю.

21:25 – в Актобе затримали журналістку, що висвітлювала акції протесту. Жінку забрали без жодних пояснень з власної домівки.

20:50 – у київському аеропорту "Бориспіль" приземлився літак з Нур-Султана.

20:48 – у "Казахтелекомі" не можуть пояснити проблем з інтернетом в Алмати. Кажуть, що це питання вирішує міністерство цифрового розвитку.

18:26 – США вимагають у Казахстану пояснень, чому він звернувся за допомогою до ОДКБ.

18:20 – президент Токаєв звільнив одразу двох заступників голови Комітету національної безпеки. Посад позбулись Даулет Єргожин та Марат Осіпов.

18:05 – у відділи поліції доставили 161 іноземця – начебто для перевірки документів. Одразу для 300 іноземних громадян оформили адміністративні протоколи щодо міграційних порушень.

17:44 – у Казахстані поки не працюватимуть обмінні пункти. У Нацбанку країни пояснюють це бажанням гарантувати безпеку клієнтів. Пенсії та стипендії поки зараховуватимуть на банківські рахунки.

17:07 – в Алмати зупинили роботу всіх дошкільних навчальних закладів.

15:56 – в українському МЗС розповіли, що громадян України не виявили серед постраждалих, загиблих та затриманих під час протестів. Українське консульство допомагає українцям, які не можуть вилетіти з Алмати. Таких – 116.

15:02 – телеграм-канал Informburo.kz пише, що інформація про 164 жертв під час протестів – неправдива. Мовляв, таких даних у МОЗ не надавали, а опублікували їх через технічну помилку. Раніше про таку кількість загиблих заявляли у телеграм-каналі Coronavirus.Kz, який наразі є офіційним провладним джерелом інформації у Казахстані. При цьому, станом на 15:16 повідомлення про 164 загиблих досі залишається опублікованим.

13:11 – у Киргизстані люди вийшли на акцію протесту біля посольства Казахстану. Все через затримання Вікрама Рузахунова, якого видали за "мародера". Голова Державного комітету з нацбезпеки наголосив, що той – порядна людина, не терорист.

12:58 – влада повідомляє, що внаслідок сутичок у Казахстані загинули 164 людини. За даними дитячої омбудсменки Аружан Саїн, серед них – 3 дітей. 

12:05 –  аби допомогти журналістам-розслідувачам, у Bellingcat запустили базу даних для відстеження польотів приватних та військових літаків з Казахстану та до нього. 

11:45 – влада Казахстану заявила, що станом на 9 січня внаслідок протестів у країні загинули 2 військових, а ще 163 – зазнали поранень.  

11:05 – казахське телебачення показало "допит мародера", який розповідав про те, що йому нібито заплатили за участь в мітингах. З'ясувалося, що це –  Вікрам Рузахунов, джазовий музикант з Киргизстану. Кілька днів тому він приїхав в Алмати, аби виступити там з концертом. Чоловік заявив, що він безробітний і нібито погоджувався брати участь у протестах за гроші – очевидно,  через тиск з боку силовиків.

Рідні митця впевнені, що його викрали та катували. Про це свідчать й сліди від побоїв на обличчі. Вони звернулися до компетентних органів Киргизстану й просять Вікрама додому. 

9:02 – поліція в Нур-Султані розпочала поквартирний обхід "з метою виявлення порушників громадського порядку". Про це повідомив комендант казахської столиці Єржан Саденов.

8:40 – у МВС Казахстану заявили, що кількість затриманих протестувальників вже зросла до 5969. 

 

7:05 – за попередніми підрахунками, сума збитків від протестів у Казахстані зросла до 212 мільйонів доларів. Такі дані опублікували у Національній палаті підприємців. 

7:04 – у лікарні запевнили, що поранені співробітники акімату Алмати (міської адміністрації) перебувають у стабільному стані. Детальнішу інформацію повідомляти там відмовилися.

6:45 –  у Назарбаєва заявили, що Токаєв не звільняв його з посади голови Радбезу. Мовляв, той сам передав повноваження чинному президенту через масові протести.

6:14 – казахська влада заявила, що роботу аеропорту в Алмати відновлять після стабілізації ситуації в місті.  

5:44 – авіакомпанії частково відновили рейси з Казахстану. В Air Astana повідомили, що вже виконують польоти у Москву, Дубай, Франкфурт та Атирау. Натомість FlyArystan літає в Шимкент, Кизилорду та Кутаїсі.  

Що цьому передувало

У Казахстані не вщухають протести: дивіться відео