Особливих масштабів протести у Казахстані набрали 5 січня. Не обійшлось без сутичок та жертв. 6 січня ситуація загострилася, а 7 січня країни ОДКБ ввели свої війська.

До теми Підтримали казахів: над Києвом пронісся величезний прапор Казахстану – дивовижні фото

Події 9 січня

Збільшилась кількість затриманих

Кількість затриманих станом на 9 січня зросла до майже 6 тисяч осіб. При цьому ця цифра збільшилась всього за кілька годин, ще вранці у МВС звітували про 5 тисяч. Ймовірно, що серед них є іноземці. Наразі точна кількість загиблих – невідома.

Назарбаєв каже, що його не звільняли

Ексглава Казахстану Нурсултан Назарбаєв, який ще донедавна очолював Радбез країни, запевняє, що його не звільняли. Ба більше, він каже, що посадою президенту Токаєву поступився добровільно. Мовляв, обоє "борються за звільнення Казахстану від безладу та терору."

Більше тут У Назарбаєва заявили, що Токаєв не звільняв його з посади голови Радбезу

Росія продовжує перекидати військових

Президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв звернувся до країн ОДКБ проханням про "допомогу". У країну продовжують прибувати російські "миротворці" – на аеродроми Алмати та Жетиген, цей процес відбувається цілодобово.

Дивіться у відео, як Росія перекидає військових у Казахстан:

Як діють війська ОДКБ в Казахстані

Як повідомили на нараді у президента Токаєва, об'єднаному контингенту ОДКБ вже передали під охорону низку стратегічних об'єктів. Тим часом силові структури продовжують "зачистку" населених пунктів. Тривають і заходи щодо затримання демонстрацій.

Силовики затримали відомого музиканта

У Казахстані силовики затримали відомого киргизського джазового музиканта Вікрама Рузахунова. Оприлюднили запис його допиту, на якому "він зізнається, що мародер і отримував за це гроші". Рузахунов прибув в Казахстан для концерту, його родина вважає, що чоловіка викрали.

Українці в Казахстані: чи є постраждалі

До теми Протести у Казахстані: в МЗС розповіли, чи є серед загиблих і постраждалих громадяни Україн

У МЗС України розповіли, що наразі серед затриманих, постраждалих та загиблих під час протестів у Казахстані не було громадян України. Наразі українське посольство надає консульську допомогу громадянам, які через скасовані авіарейси не можуть залишити Казахстан. Найбільше таких людей в Алмати – більше ніж сотня.

Нова база даних Bellingcat

У Bellingcat запустили базу даних для відстеження польотів літаків в Казахстан. Там немає інформації про літаки, які здійснюють пасажирські рейси. Є, проте, дані про військові російську авіацію, яка ввозить війська в Казахстан.

33 українці прилетіли у Київ з Казахстану

Очільник МЗС Дмитро Кулеба заявив, що 33 українці вилетіли з казахського міста Нур-Султана. Орієнтовно о 20:50 за Києвом літак приземлився в аеропорту "Бориспіль". За словами міністра закордонних справ наступні рейси з Казахстану з українцями на борту заплановані на 13 та 16 січня.

Штати вимагають пояснень та закликають припинити стріляти на ураження

Держсекретар США Ентоні Блінкен заявив, що у них є питання до влади Казахстану. Зокрема щодо того, чому вони вирішили звернутись за допомогою в Організацію договору про колективну безпеку, де панує Росія. Також політик засудив указ стріляти на ураження та заявив, що він має бути скасований.

В місті Актобе затримали журналістку, що висвітлювала протести

Журналіст Аскар Актлєуов заявив, що журналістку Ардаку Єрубаєву забрала поліція просто з дому, не пояснивши за що й куди. Вдома залишився її син. Актлєуов припускає, що це може бути пов'язано з протестами.

Події 8 січня

Масові безлади в Алмати

В одному з найбільших міст Казахстану не вщухають протести. На в'їздах і виїздах з населеного пункту люди в формі без розпізнавальних знаків встановлюють блокпости. А у різних частинах міста тривають локальні перестрілки.

Водночас біля моргу Алмати зібралися десятки людей, які по черзі заходять туди на впізнання. Мітингувальники відмовляються розмовляти з журналістами та просять їх не знімати.

В Алмати тривають локальні бої / Фото з телеграм-каналу ЧТД

Більше про це Спалені будинки, розбиті банкомати, магазини та кафе: моторошне відео з Алмати

"Миротворці" ОДКБ продовжують прибувати в Казахстан

Так звані "миротворці" Організації Договору колективної безпеки продовжують прибувати в охоплену протестами країну. Їх раніше запросив президент країни Касим-Жомарт Токаєв. Це сталося, коли чимало військових Казахстану відмовилися стріляти у свій народ.

"Миротворці" ОДКБ продовжують прибувати в Казахстан: дивіться відео ORDA Kazakhstan

Смерть маленьких дітей

У Казахстані 11-річний хлопчик став жертвою перестрілки. Куля, ймовірно, зачепила його ще 5 січня під час невдалого нічного штурму. Уповноважена з прав дитини у Казахстані Аружан Саїн розповіла, що батьки прогулювалися зі своїми дітьми, коли пролунав постріл, який став для 11-річного хлопчика фатальним. Врятувати дитину так і не вдалося.

Внаслідок заворушень на вулицях Алмати загинула 4-річна дівчинка. Батько дитини розповів, що 6 січня вона вирушила машиною разом зі своїм дядьком за продуктами. Проїжджаючи площею, в автомобіль влучила куля, яка потрапила дівчинці у голову.

Ще одна дитина потрапила у лікарню

Також Аружан Саїн повідомила, що в Алмати 15-річний підліток потрапив до лікарні. За його життя борються медики.

7 січня до однієї з дитячих лікарень Алмати з тяжкими вогнепальними пораненнями було доставлено 15-річного підлітка. В одній із дорослих лікарень знаходиться його батько. Підліток їхав із батьком машиною, коли їхній автомобіль розстріляли бойовики,
– розповіла Саїн.

Вражає Під постріли і вибухи гранат: мережу вразило відео, як діти в Алмати катаються на гойдалках

Назарбаєв не тікав із Казахстана

Раніше також ЗМІ писали, що Назарбаєв з родиною втік із Казахстану. За деякими даними, в країні залишився лише брат колишнього президента Болат Назарбаєв. 8 січня прессекретар Нурсултана Назарбаєва заявив, що колишній президент Казахстану не тікав з країни і нібито перебуває у столиці. За його словами, там політик проводить консультативні зустрічі.

Водночас інформація про те, що племінника першого президента Казахстану Самата Абиша затримали також виявилася неправдивою. Чоловік продовжує обіймати посаду першого заступника голови Комітету національної безпеки республіки.

Чиновника звинуватили у держзраді

Влада затримала колишнього голову Комітету національної безпеки країни Каріма Масімова. Чоловіку висунули звинувачення за статтею про державну зраду.

Окрім того, влада пояснила, що у цей же день за підозрою у скоєнні злочину вони:

  • затримали колишнього главу Комітету нацбезпеки Масімова;
  • запровадили його в ізолятор тимчасового тримання разом з іншими.

Події 7 січня

Введення військ ОДКБ

Уранці 7 січня члени Організації Договору колективної безпеки – Вірменія, Киргизстан та Таджикистан ухвалили рішення про введення своїх так званих "миротворців" до Казахстану. Уночі в Казахстані приземлилися військові Білорусі.

У цих країнах заявляли, що їхні війська будуть залучені лише до охорони об'єктів критичної інфраструктури, однак війська ОДКБ уже допомагали казахським силовикам у зачистці аеропорту. Крім того, їм дозволили використовувати зброю проти учасників протестів.

Крім того, Росія продовжує звозити свій контингент до Казахстану. Наприклад, уранці військових літаків з десантниками на борту приземлилися в Алмати.

Так звану "миротворчу місію" ОДКБ в Казахстані очолив російський генерал Андрій Сердюков – керівник спецоперації із захоплення та анексії українського Криму в 2014 році.

Токаєв віддав наказ стріляти в мітингувальників

Президент Касим-Жомарт Токаєв віддав наказ силовикам стріляти в мітингувальників на ураження. Не всі казахські військові погоджуються з цим наказом. Натомість "миротворці" ОДКБ готові застосовувати зброю проти протестувальників.

Сам Токаєв назвав учасників мітингів "бандитами та вбивцями" і заявив, що всіх, хто не здасться добровільно – знищать.

Я дав наказ відкривати вогонь на ураження без попередження. Нам довелося мати справу із озброєними та підготовленими бандитами, як місцевими, так і іноземними. Саме з бандитами та терористами. Тож їх треба знищити. І це буде зроблено найближчим часом,
– заявив Токаєв.

Крім того, казахський президент почав "шукати іноземний слід" в протестах і заявив, що до них причетні "бойовики з інших держав".

Токаєв також подякував очільнику Кремля Володимиру Путіну "за допомогу в придушенні протестів", цинічно назвавши його реакцію на події в Казахстані "теплою і товариською".

Загибель ізраїльтянина

В Алмати загинув 22-річний громадин Ізраїлю. Упродовж останніх років Леван Когеашвілі мешкав у Казахстані. Юнак помер після того, як президент дозволив силовикам стріляти на ураження. Рідні Когеашвілі розповіли, що загиблий не брав участі у протестах. Його застрелили дорогою на роботу.

Загиблого поховають на батьківщині. Наразі триває робота над перевезенням тіла з Казахстану до Ізраїлю.

Назарбаєв втік з країни

У ЗМІ з'явилася інформація про те, що колишній президент Казахстану Нурсултан Назарбаєв втік з країни. Разом із ним втікали і його доньки зі своїми чоловіками та дітьми. За деякими даними, в Казахстані залишився лише брат колишнього президента – Болат Назарбаєв.

Крім того, телеграм-канал "Orda" повідомив, що близько 11:00 за київським часом в Алмати затримали племінника Назарбаєва – Самата Абиша, який був заступником свого дядька в час його перебування на посаді голови Радбезу країни.

Однак буквально через кілька хвилин цю інформацію спростували і заявили, що "затримання Абиша" – фейк.

Кількість затриманих зросла

За даними МВС Казахстану, станом на вечір 7 січня силовики затримали до 4 тисяч учасників мітингів. За офіційними даними, 26 активістів загинули, а ще 26 отримали поранення.

Вбитих мітингувальників у МВС назвали "ліквідованими".

Касим-Жомарт Токаєв заявив, що в Казахстані навели конституційний лад, однак люди продовжують виходити на вулиці на мирні мітинги.

У МВС Казахстану заявили, що затриманим протестувальникам загрожує довічне ув'язнення.

У НАТО відреагували на події в Казахстані

Спецпредставник генсека НАТО по країнах Південного Кавказу і Центральної Азії Хав'єр Коломіна закликав усі сторони конфлікту утриматися від насилля та застосування зброї. Водночас Коломіна нагололосив, що влада Казахстану повинна поважати право громадян на мирний протест.

НАТО розділяє серйозне занепокоєння ситуацією в Казахстані, включаючи повідомлення про жертви. Ми закликаємо всі сторони проявляти стриманість, утримуватися від насильства та продовжувати діалог,
– заявив Коломіна

"Диктаторські закони" в Байконурі

Влада на чолі з президентом Касимом-Жомартом Токаєвим продовжує боротьбу проти мирного населення Казахстану. Наприклад, 7 січня в місті Байконур ввели закони, схожі на ті, які 16 січня 2014 "приймала" Верховна Рада України.

Від сьогодні мешканцям міста заборонено виходити на вулицю групами більше трьох людей.

Держсекретар США про російські війська

Дежрсекретар США Ентоні Блінкен відреагував на введення військ ОДКБ у Казахстані. Політик наголосив, що не розуміє, для чого це зробили. Блінкен переконаний, що влада Казахстану може самостійно врегулювати ситуацію у країні.

Один урок з історії минулого: коли у твоєму домі опинилися росіяни, їх буває складно змусити піти,
– зауважив Блінкен.

Він також наголосив, що США засуджують насилля у Казахстані.

Події 6 січня

Зачистка в Алмати

Військові 6 січня зачистили площу біля мерії в місті Алмати. Вони взяли в оточення 2 сотні озброєних протестувальників. Згодом силовики відійшли.

Прессекретарка міністерства внутрішніх справ Салтанат Азирбек заявила, що "ліквідували десятки людей". Їхні особи ще встановлюють. Місцевих жителів закликають залишатись вдома.

Кількість постраждалих й загиблих зросла

Так, більшає кількість постраждалих під час протестів. Станом на ранок 6 січня офіційно відомо про понад тисячу потерпілих. Близько 400 людей забрали до лікарень, ще 62 – перебувають у реанімації.

Загалом внаслідок протестів загинули 13 поліцейських. З'явилася інформація про те, що двох силовиків знайшли обезголовленими.

Росія відправляє війська в Казахстан

В Організації Договору про колективну безпеку офіційно підтвердили, що відправлять миротворчі сили до Казахстану. Мовиться про російських військових. Крім цього, залучать сили з Білорусі, Вірменії, Таджикистану, Киргизстану.

Завдання вже почали виконували. Наприклад, Росія 6 січня відправила до Казахстану підрозділи повітряно-десантних військ як миротворців. Перший літак уже прибув.

Введення військ підтвердили і в російському Міноборони. Там навіть опублікували відео, на якому видно, як літак з військовими і спецтехнікою розвантажують на територіх Казахстану

Банки не працюють

На тлі протестів усі фінансові організації 6 січня тимчасово призупинили роботу. Все через нестабільний інтернет та ситуацію в країні.

Коли банки відновлять робочий режим – поки невідомо.

У Казахстані закрили храми

Через режим надзвичайного стану в Казахстані закрили усі храми та мечеті та скасували проведення релігійних заходів. Такі умови діятимуть в країні до завершення режиму надзвичайного стану – до 19 січня.

Російські заяви щодо Казахстану

У російському МЗС заявили, що протести в Казахстані є "організованими з-за кордону". Крім того, в Кремлі додали, що їхні війська перебуватимуть на території Казахстану до "стабілізації ситуації".

Крім того, серед російських політиків уже почалися розмови про "приєднання" Казахстану до складу Росії. Наприклад, депутат Держдуми від партії "Єдина Росія" Султан Хамзаєв заявив, що підтримує референдум за об'єднання країн. Аргументом політик назвав те, що президент Казахстану Токаєв послуговується в зверненнях російською мовою.

Підтримую проведення референдуму у Казахстані про возз'єднання Казахстану з історичною батьківщиною – Росією. Зазначу, що сам президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв усі свої заяви робить російською. Вважаю, це буде гарним виявом справжньої демократії,
– заявив Хамзаєв.

YouTube video player

Події 5 січня

Надзвичайний стан та комендантська година

У ніч на 4 січня правоохоронці затримали 20 активістів. Удень ця цифра зросла до 100 осіб. Найбільше затримань відбулося в місті Алмати.

Між силовиками та мітингувальниками відбулися перші сутички. Військові пішли в наступ та застосували проти протестувальників зброю. Зокрема в Нур-Султані в мітингувальників летіли гранати та сльозогінний газ.

Влада погодилася знизити вартість газу до 50 тенге, однак мітингувальників це не зупинило. Вони заявили, що зниження цін було лише однією з вимог, однак є ще й інші. Серед них – викорінення корупції, створення нових робочих міст та відставка уряду.

На тлі загострень протистояння в місті Алмати, в Мангістраунській та Алматинській областях президент ввів надзвичайний стан з 5 до 19 січня 2022 року. Крім того, з 23:00 до 7:00 запровадили коменданстьку годину з обмеженням пересування транспорту.

Зверніть увагу В Алмати стягують спецтехніку: президент ввів надзвичайний стан

Що передбачає надзвичайний стан та коменданстька година

  • Посилення охорони об'єктів стратегічного значення, об'єтів, які забезпечують життєдіяльність громадян та функціонування транспорту. Охорону громадського порядку;
  • Обмеження пересування громадян та транспорту. За потреби – перевірка документів, які засвідчують особу;
  • Обмеження на в'їзд і виїзд з Алмати;
  • Заборона проведення масових заходів (спортивних, культурних, тощо);
  • Заборона на продаж зброї, боєприпасів, вибухівки, спеціальних засобів, отруйних речовин.
  • Особливий режим обігу лікарських, наркотичних засобів, психотропних речовин, прекурсорів, етилового спирту та алкоголю.
  • Тимчасове вилучення у фізичних осіб зброї та боєприпасів, отруйних речовин, а в юридичних – ще й бойової та навчальної військової техніки, вибухових і радіоактивних речовин.

Увечері 5 січня в ефірі державного телеканалу "Хабар" оголосили, що режим надзвичайного стану введено на всій території Казахстану.

У протестах винен уряд

Президент країни Касим-Жомарт Токаєв назвав винних у "газових протестах". За словами політика, винним є уряд країни. Саме тому в ніч на 5 січня Токаєв відправив його у відставку.

На думку президента, кризову ситуацію в країні спричинили дії міністерства енергетики та компаній "Казмунайгаз" і "Казакгаз".

Через протести Касим-Жомарт Токаєв провів термінову нараду, де дав низку доручень, зокрема

  • Запровадити державне регулювання цін на бензин і дизель строком на 180 днів;
  • запровадити державне цінове регулювання щодо соціально-значущих продовольчих товарів. Рішення будуть схвалювати глави регіонів враховуючи ситуацію на місці;
  • приступити до розробки закону "про банкрутство фізичних осіб";
  • розглянути необхідність введення мораторію на підвищення комунальних тарифів для населення строком на 180 днів;
  • розглянути субсидування орендної плати щодо вторинного житла для соціально вразливих верств населення;
  • створити громадський фонд "Народу Казахстану", що фінансуватиметься коштом приватних і державних джерел, для вирішення проблем охорони здоров'я та дітей.

Також президент додав, що правоохоронці затримали директора газопереробного заводу в Жанаозені за підозрою в незаконному підвищенні цін.

Касим-Жомарт Токаєв заявив, що готовий обговорити можливість розпуску парламенту та проведення нових загальнонаціональних виборів у Казахстані.

Цікаво Вибухи й сотні затриманих: Казахстан далі протестує, ЗМІ пишуть про захоплення акімату в Алмати

Нові вимоги мітингувальників

Навіть відставка уряду Казахстану не заспокоїла протестувальників. У Жанаозені мітингувальники висунули нові вимоги до влади. Щоправда, поки що їх не підтримали в інших містах. Ці вимоги виглядають так:

  • змінити режим влади;
  • провести народні вибори акима (міського голови);
  • повернути Конституцію 1993 року;
  • заборонити переслідування громадських активістів;
  • до влади в Казахстані має прийти людина, яка не має стосунку до владних кіл.

У Казахстані відключили інтернет

За даними організації з кібербезпеки Netblocks, в обід 5 січня увесь Казахстан відключили від інтернету.

У Казахстані зник інтернет
Доступ до інтернету в країні впав на 98% / Фото Netblocks

Крім інтернету, в Нур-Султані та в Алмати зник мобільний зв'язок.

Також в Казахстані тепер не працює безготівкова система оплати через відсутність інтернету. Мобільний додаток головного банку країни теж не працює. Через відсутність інтернету на території країни припинили мовлення низка телеканалів. Єдиним, який працює, залишився державний канал "Хабар".

Згодом доступ до мережі, якого не було 7 годин, відновили. Щоправда, урядові сайти досі не вантажить.

Відставка Назарбаєва

Попри четвертий день протестів, голова Радбезу Казахстану та колишній багаторічний президент Нурсултан Назарбаєв ніяк не відреагував на події в країні.

Однак, зменшення впливу колишнього президента є однією з вимог протестувальників. Вони вимагали цього під гаслами "Шал кет!" ("Геть діда").

Президент Касим-Жомарт Токаєв відправив Назарбаєва у відставку з посади очільника Радбезу. Однак колишній лідер країни й досі ніяк не коментує ситуацію. Однак за інформацією ЗМІ, він готовий покинути країну. Також телеграм-канали повідомляли, що його зять уже це зробив.

У місті Талдикостан мітингувальники вирішили знести пам'ятник Назарбаєву, який встановили там ще під час його президентства у 2016 році. Знесення пам'ятника колишньому президенту супроводжувалося оваціями та піснями.

Після кількох годин спроб, мітингувальникам таки вдалося повалити пам'ятник. Монумент упав на землю та розломився на 2 частини.

Повалення пам'ятника Назарбаєву
Повалений пам'ятник Назарбаєву / Фото Kaz.TAG

Перші загиблі у протестах

У своєму зверненні до народу президент Касим-Жомарт Токаєв заявив про перших загиблих унаслідок протестів. Тоді мова йшла про силовиків. Точної цифри політик не назвав.

У нашому улюбленому місті відбуваються масові напади на представників правопорядку. Серед них є убиті та поранені,
– заявив Токаєв.

Крім того, Токаєв сам очолив Радбез країни, яким до 5 січня керував Нурсултан Назарбаєв. Президент Казахстану наголосив, що діятиме максимально жорстко.

У місцевих ЗМІ повідомили про першого загиблого протестувальника. Трагедія трапилася в місті Атирау. У повідомленні йдеться про те, що одного мітингувальника вбили, а іншого поранили у голову.

Зверніть увагу "Кількість жертв йде на сотні": у мережі оприлюднили шокуюче відео із моргу в Казахстані

Припинення роботи аеропортів

Через протести 2 аеропорти припинили свою роботу – в Алмати та Актау.

З аеропорту Актау вилетіли літаки близько 10 казахських високопосадовців та чиновників. Однак через протести його роботу довелося припинити.

Така ж доля спіткала аеропорт в Алмати. Його захопили мітингувальники, через що усі рейси скасували. Співробітників аеропорту евакуювали.

Через захоплення аеропортів низку рейсів відкладали. Також низка авіаперевізників повністю припинила авіасполучення з Казахстаном. Зокрема білоруська компанія "Белавіа",кувейтська Jazeera Airways та "Азербайджанські авіалінії".

Підпал будівлі телеканалу

У місті Алмати мітингувальники продовжують захоплення державних будівель. Протестувальники захопили філію телеканалу "Казахстан".

Перший поверх будівлі розгромили, а другий – підпалили. За інформацією місцевих ЗМІ, на місце інциденту пожежники так і не прибули.

Ті, що увірвалися, розгромили перший поверх будівлі, а другий – підпалили. Пожежних нема,
– йдеться у повідомленні ЗМІ.

За деякими даними, протестувальники влаштували погром у будівлі, відкрили сейфи, спалили студію та забрали апаратуру.

Реакція ООН

В Організації Об'єднананих Націй уже відреагували на події в Казахстані. Представник генсека Стефан Дюжаррик заявив, що місія ООН продовжує свою роботу в Казахстані. Загрози її членам поки що не бачать.

Крім того, представник генсека ООН закликав владу та мітингувальників до діалогу.

Ми стежимо із занепокоєнням за ситуацією в Казахстані. Дуже важливо, щоб усі залучені до нинішніх подій виявляли стриманість, утримувалися від насильства та сприяли діалогу для вирішення всіх проблем,
– заявив Дюжаррик.

Представник генсека наголосив, що найважливішим у ситуації, що склалася, є утримання від насилля.

Токаєв закликав ввести війська

Президент Касим-Жомарт Токаєв звернувся до Організації договору про колективну безпеку, до якої входять, крім Казахстану, ще Вірменія, Білорусь, Киргизстан, Таджикистан та Росія.

Протести в країні політик назвав "терористичною загрозою", тому звернувся до ОДКБ "за допомогою".

Ведуть бої з курсантами училищ, триває бій під Алмати з підрозділом ВДВ. Тому я вважаю, що дані терористичні банди є міжнародними, вони пройшли підготовку за кордоном, їх напад на Казахстан треба розглядати як акт агресії. Тому я сьогодні звернувся до голів ОДКБ надати допомогу у подоланні цієї терористичної загрози,
– сказав Токаєв.

Мародерство в Казахстані

Протести та масові безлади стали можливістю для мародерів наживитися. У мережі лпублікували чимало фото та відео з розграбованого Алмати.

Переважно мародери крадуть побутову техніку. У поліції заявили, що випадків грабежу приватних будинків не зафіксували.

Більше про мародерство в Казахстані читайте тут Погроми та мародерство: кадри з охопленого заворушеннями Алмати

До теми пропонуємо сюжет про протести в Казахстані: дивіться відео