Оновлений законопроєкт про мобілізацію: усе про документ, який подали в Раду

7 лютого 2024, 15:27
Читать новость на русском

Перший раз документ відкликали на доопрацювання. Що відомо про другу спробу внести в Раду законопроєкт про мобілізацію, читайте в матеріалі 24 Каналу.

За словами Давіда Арахамії, армія чекає, тож документ на розгляд Верховної Ради внесуть незабаром. Голова фракції прогнозував, що перше читання законопроєкту відбудеться вже 6 лютого.

Дивіться також Новий законопроєкт про мобілізацію перебуває на фінальній стадії, – ЗМІ

Законопроєкт про мобілізацію знову внесли у Верховну Раду: що відомо

У середу, 7 лютого, Верховна Рада схвалила в першому читанні законопроєкт №10449 щодо посилення мобілізації.

Нардеп "Голосу" Ярослав Железняк заявив, що за документ проголосували 243 народні обранці, а 12 виступили проти. За словами депутата, проєкт закону було ухвалено без пропозицій Комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки. Далі буде внесення правок до 21 лютого та друге читання.

 

Проєкт Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку під реєстраційним номером 10449 було внесено 30 січня. Про це свідчить картка законопроєкту. Зазначено, що його направляли на розгляд Комітету.

У Міноборони прокоментували новий законопроєкт про мобілізацію

Там зазначили, що в документі взяли до уваги коментарі та зауваження спільно з Генеральним штабом, урядом і народними депутатами.

Сьогодні Кабінет Міністрів України схвалив і передав до Верховної Ради оновлену версію законопроєкту про мобілізацію. Цей законопроєкт визначає прозорі правила мобілізаційного процесу, а також необхідне врегулювання прав військовослужбовців та військовозобов'язаних,
– зауважили в Міністерстві.

Основні положення законопроєкту виклали в інфографіці.

Основні положення нового законопроєкту про мобілізацію / Інфографіка МО

Відповідно до них, є шість принципів, на яких ґрунтується новий законопроєкт.

Що передбачає новий законопроєкт про мобілізацію: коротко про принципи від МО

  • На період воєнного стану визначено чіткий період служби, а люди з інвалідністю всіх груп звільнені від військової служби.
  • Військовослужбовці можуть відпочити, взявши відпустку не менше ніж на 15 календарних днів.
  • Оновлювати дані можна і онлайн, тобто без візиту до ТЦК. Переїздити в інше місто без дозволу ТЦК можна – треба буде стати на облік за новою адресою.
  • Строкова служба скасовується – замість неї буде базовий військовий вишкіл. Одразу після мобілізації на фронт нікого не кинуть: протягом двох-трьох місяців буде обов'язковий військовий вишкіл.
  • Облік діятиме для всіх, держслужбовці не матимуть броні.
  • Грошове забезпечення – щонайменше 20 тисяч гривень на місяць.

Інвалідність, обмежена придатність, служба жінок, зниження призовного віку, призов студентів: що сказано в законопроєкті про чутливі питання

Як уже мовилося, люди з інвалідністю всіх груп звільнені від служби. Утім, щодо них проведуть перевірку. 

Ті, хто став інвалідом II та III груп (окрім військовослужбовців) після 24 лютого 2022 року, повинні пройти переогляд. Водночас люди, які мають дружину, чоловіка чи батьків з-поміж осіб з інвалідністю I чи II групи за умови, що такі особи не мають допомоги з боку інших працездатних осіб, більше не захищені від призову.

Обмежено придатні особи проходитимуть перевірку протягом 9 місяців. За результатами їх визнають або придатними, або непридатними – третього не дано.

Про мобілізацію жінок у новому законопроєкті не йдеться. На облік беруть жінок, які мають медичну чи фармацевтичну спеціальність. Добровільно можуть стати на облік ті, хто має спеціальність або професію, споріднену з військово-обліковою. Важлива заувага: жінки на обліку можуть бути призвані або залучені до оборонних робіт у воєнний час добровільно.

Призовний вік знизять із 27 до 25 років. 

Під час мобілізації не призиватимуть на військову службу:

  • докторантів і осіб, які зараховані до інтернатури;
  • здобувачів професійної, фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою освіти та здобувають рівень освіти, вищий за їхній попередній. 

Це не стосується аспірантів, які навчаються на контракті.

У вишах з'явиться нова дисципліна – базова загальновійськова підготовка.

Зверніть увагу! Ув'язнені, засуджені на умовний строк, можуть за бажанням мобілізуватися.

Чи продовжить ТЦК виловлювати людей на вулицях: які в нього повноваження

Громадяни віком від 18 до 60 років, що перебувають на обліку або зняті з нього, повинні мати із собою військово-обліковий документ і пред'являти його на вимогу. Під час воєнного стану поліцейський має право вимагати в чоловіків від 18 до 60 років військово-обліковий документ разом із паспортом. А щоб оформити український або закордонний паспорт, військовозобов'язані чоловіки від 18 до 60 років повинні надати військово-облікові документи.

Що цікаво, в законопроєкті вказано, що міські адміністрації та місцеві органи влади "забезпечують прибуття" призовників у ТЦК.

Що мають зробити військовозобов'язані після ухвалення законопроєкту:

  • зареєструвати електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (повістка може прийти і туди);
  • оновити дані протягом 60 днів;
  • пройти медичний огляд для визначення придатності до військової служби.

Які покарання для ухилянтів пропонує новий законопроєкт і які є законні причини нез'явлення в ТЦК

Вони можливі лише через суд. Тож ТЦК може звернутися до суду, щоб накласти на ухилянта обмеження: арешт банківських рахунків та цінностей, які зберігаються в банках, обмеження прав на водіння машини.

З моменту вручення повістки треба з'явитися в ТЦК протягом 10 днів. Утім, є поважні причини, що виправдовують нез'явлення: це перешкода стихійного характеру, хвороба призовника, дії країни-агресора або інші обставини, які позбавили можливості прибути, смерть близького родича (батьків, дружини, дитини, рідних брата, сестри, діда, баби) або близького родича дружини.

Про ці обставини треба повідомити в ТЦК.

Чи мобілізують мене, якщо я за кордоном

Виключено відсутність на ведення військового обліку українців, які постійно проживають за кордоном (раніше була норма про те, що такий облік відсутній).

Будь-які консульські дії в закордонних дипломатичних установах для військовозобов'язаних здійснюватимуть за наявності військово-облікових документів (ідеться про оформлення різних документів на кшталт паспортів тощо).

Раніше в Сухопутних військах прокоментували виловлювання чоловіків на вулицях.