Захід не робить ставку на протести в Ірані: міжнародник пояснив причину
Протести в Ірані, імовірно, не вщухатимуть упродовж усього року. Вони можуть призвести до зміни влади в країні.
Про це 24 Каналу розповів експерт з питань міжнародної політики Українського інституту майбутнього Ілія Куса. За його словами, іранські протести не можна назвати справжньою революцією.
Цікаво Іран призупинив постачання Росії дронів і ракет, – Арестович
Причини невдач іранських протестів
Ілія Куса повідомив, що протестувальники мають низку проблем. Наприклад, у них відсутні лідери. До того ж іранці не мають зовнішньої підтримки, що є ключовим складником.
За його словами, протести в Ірані не мали хорошої організації. Єдине, що об’єднувало протестувальників –загальне, проте доволі нечітке, невдоволення системою.
"Ситуація в Ірані наразі нагадує період перебудови в пізньому Радянському Союзі", – підкреслив експерт з питань міжнародної політики Українського інституту майбутнього.
Він зауважив, що заглиблюючись у суть невдоволення іранців можна констатувати, що у всіх регіонах країни вона різна.
Ілія Куса розповів про реакцію Заходу на протести в Ірані: дивіться відео
Подальша доля протестів
Ілія Куса наголосив, що наразі протести більш-менш стихли. Єдиним великим центром спротиву залишається провінція Систан і Белуджистан на південному сході Ірану, де живуть етнічні белуджі-суніти. Це представники народу, який багато десятиліть веде боротьбу за власну незалежність.
"Вони трохи відірвані від загального протестного руху, бо їх цікавить їхня власна автономія і незалежність", – додав він.
На думку експерта з питань міжнародної політики Українського інституту майбутнього, протести все ще ширитимуться країною. Малоймовірно, що невдоволення жителів Ірану завершиться початком реформування системи влади. Це можливо у випадку, якщо протести набиратимуть таких обертів, що це призведе до повалення або зміни влади.
Позиція України
Ілія Куса розповів, що зміна влади не призведе до зміни позиції Ірану щодо Росії в Україні.
Просто прийдуть інші люди, які будуть так само прагматично дивитися на світ з погляду власних інтересів,
– підкреслив він.
На його думку, ці протести не про Україну, бо в них не мовиться про те, чи допомагати Росії у війні, чи ні. Невдовлення людей залишаються внутрішніми.
Для України важливо буде розуміти, який варіант розгортання подій буде вважатися успіхом. Дестабілізація Ірану з одногу боку може свідчити і про переваги, і про недоліки.
"Можливо, до влади прийдуть ще більш радикальні військові, які будуть виступати за ще посилене зближення з Росією у відповідь на спробу більш активно підтримувати протестувальників", – підкреслив Куса.
Позиція Заходу
На його думку, для країн Заходу це може бути однією з причин, чому вони вирішили не сильно нівелювати питання підтримки протестів.
"Травма Сирії і Лівії все ще жива. Там теж підтримали протестуючих і з цього вийшло гірше, ніж було до цього", – зауважив він.
Іран розташований в дуже конфліктогенному регіоні, тому вони однозначно будуть. Проте ставку на них в країнах Заходу не роблять.
Що призвело до протестів у Ірані
- Іранську дівчину Махсу Аміні вбили 17 вересня в Ірані за неправильно одягнений хіджаб. Через це в різних містах країни тривають протести.
- Дівчину, якій було 22 роки, затримала в Тегерані так звана "поліція моралі". Через кілька днів Аміні померла. За офіційною версією – через серцевий напад, але активісти зазначили, що її жорстоко побили під час затримання.
- Раніше повідомлялось, що протестувальники в Ірані витіснили з вулиць поліцію, а жінки познімали хіджаби.
- В Ірані продовжуються масові протести, які охопили більшість із 31 провінції країни. Відомо, що там вже загинули понад 40 людей.