Більшість дивідендів отримав Китай, – політолог-міжнародник оцінив результати саміту ШОС
Через ордер на арешт Путіна, виданий Міжнародним кримінальним судом, саміт Шанхайського економічного співробітництва пройшов у онлайн-режимі. У російського диктатора не вийшло перетягти на себе увагу, адже першою скрипкою в зустрічі був Китай.
Про це 24 Каналу розповів політолог-міжнародник Руслан Осипенко. На його думку, віртуальний саміт ШОС лише закріпив позиції Китаю як країни-лідера регіону.
Дивіться також Сі Цзіньпін застеріг Путіна від застосування ядерної зброї проти України, – Financial Times
Як пройшов саміт ШОС
Саміт Шанхайської організації співробітництва (ШОС) не приніс Путіну чогось значущого. Натомість Китай отримав значно більше дивідендів.
"Цей саміт варто розглядати як зміцнення позицій Китаю. Фактично, він зібрав довкола свого прапора союзників", – пояснив Осипенко.
До Шанхайської організації співробітництва приєднуються Іран та Білорусь – країни, які обрали китайський вектор у зовнішній політиці. Єдина країна у ШОС, яка не поділяє всіх позицій Китаю, це Індія.
Важливо Амбітний план Китаю практично зазнав краху, – аналітики
Економічний підйом Китаю перетворив цю та подібні організації на важіль впливу у світовій політиці. Пекін використає розширення ШОС для посилення своїх позицій у перемовинах із США, які мають пройти на найвищому рівні.
Руслан Осипенко про підсумки саміту ШОС: дивіться відео
Що варто знати про ШОС
Шанхайська організація співробітництва була створена у 2001 році з метою посилити торгову та безпекову співпрацю між країнами Середньої Азії. Початково до організації входило 6 країн: Китай, Росія, Казахстан, Таджикистан, Киргизстан та Узбекистан.
У 2017 році до організації приєдналися Індія та Пакистан, а цьогоріч – Іран. До кінця року членом ШОС також має стати Білорусь. Серед партнерів по діалогу організації – Туреччина, Саудівська Аравія та Єгипет.
Навіщо Китай кидає виклик Заходу
- На початку 2000-х років китайська економіка демонструвала стрімке зростання. До початку пандемії коронавірусу експерти очікували, що в наступні 10 років Китай стане найбільшою економікою світу, обійшовши Сполучені Штати.
- Водночас після приходу до влади Сі Цзіньпіна Китайська комуністична партія змінила свій внутрішній та зовнішньополітичний курс. Пекін став розпочав економічну експансію в країни Африки та Азії, інвестуючи гроші в їхню економіку в обмін на ресурси.
- На думку оглядачів, Китай намагається утворити "багатополярний світ", у якому він стане головною противагою США. Пекін ігнорує питання прав людини та легко йде на співпрацю з авторитарними режимами.
- Китай намагається використовувати російсько-українську війну у своїх економічних інтересах. Однак протидіючи Сполученим Штатам, Пекін не бажає розривати співпрацю з європейськими країнами, від яких досі залежить його економіка.