Сербський президент виключив визнання Косово

10 вересня 2022, 11:16
Читать новость на русском

Президент Сербії Александр Вучич навіть чути не бажає про визнання Косово. Натомість він закликав говорити про майбутнє Сербії.

Таку заяву він зробив під час зустрічі зі спеціальним представником ЄС з діалогу між Белградом і Приштиною та іншими регіональними питаннями Західних Балкан Мирославом Лайчаком.

Важливо Не порушували нашу територіальну цільність: Вучич дав дивне пояснення щодо санкцій проти росії

Крім того, на зустрічі були присутні радники із зовнішньої політики і політики безпеки Франції та Німеччини. Вучич зазначив, що представники ЄС, Німеччини та Франції завжди готові до компромісних рішень.

Говоріть про майбутнє Сербії, і визнання Косово не буде,
– написав він за підсумками зустрічі.


Президент Сербії під час зустрічі / Фото з інстараму Александра Вучича

Що варто знати про Косово та її конфлікт із Сербією

Косово — це район у Сербії, населений албанцями. У 1991 році в окрузі проголосили незалежність. Влада тодішньої Югославії ввела на територію Косова силові загони. Спочатку це була спецоперація, проте у 1998 році в регіоні почалися етнічні чистки — серби знищували албанців. Через це в 1999 році НАТО бомбардувало великі сербські міста, зокрема столицю Белград. Після цього з Косова вивели війська, а регіон перейшов під контроль миротворців ООН.

У 2008 році парламент Косова оголосив про повну незалежність від Сербії, яка цю незалежність так і не визнала. Сьогодні, за Конституцією Сербії, Косово є її частиною і називається Автономний край Косово і Метохія. Де-факто регіон не контролюється Белградом і не підпорядковується Сербії. Країну визнали майже 100 держав світу. Сербія не визнає незалежність Косова, як і Україна.

Як ледь не вибухнув новий конфлікт

Наприкінці липня у регіоні міг розгорітися новий конфлікт. Річ у тім, що Сербія вже давно не пускає до країни авто з номерами Косово. До такого ж кроку вирішили вдатися і у Косово, однак сербам це не сподобалося і вони заговорили про порушення своїх прав. 

Вже 31 липня на кордоні почали лунати постріли, а в провінціях Косово, які межують з Сербією, пролунали сирени. Президент Сербії Александр Вучич попереджав, що його країна не планує капітулювати.

27 серпня Сербія і Косово змогли досягти домовленостей щодо номерних знаків та документів на в'їзд-виїзд. Водночас Сербія була готова піти на поступки владі Косово, але вимагала гарантій від ЄС.

Що ледь не спричинило війну Сербії та Косово: дивіться відео