Митрополит Онуфрій та частина вже виїхали, – архімандрит сказав, як виселити УПЦ МП із Лаври

30 березня 2023, 21:07
Читать новость на русском

Заповідник Києво-Печерська лавра розірвав договір оренди з представниками московського патріархату, і 29 березня вони мали залишити її територію. Однак виселятися представники УПЦ МП відмовилися і вже кілька днів не вщухають скандали та погрози з їхнього боку.

Після рішення апеляції остаточну крапку в цій історії повинен поставити український суд. Таку думку ефірі 24 Каналу висловив архимандрит, доктор філософських наук за спеціальністю "Богослов'я" Кирило Говорун.

Дивіться також Виселення УПЦ МП з лаври та погрози Зеленському: інтерв'ю з Михайлом Подоляком

Архімандрит порівняв ситуацію, в якій опинилася зараз Україна з позицією Одіссея, який мав проплести між Сціллою і Харібдою, тобто наша держава зараз перебуває в епіцентрі двох складних рішень.

По-перше, Україні варто було позбавитися від впливу Москви через церкву. Кремль надзвичайно потужно використовує церкву у пропаганді. Це стало своєрідною Сціллою для українського суспільства, зауважив Кирило Говорун.

По-друге, Харібда – це збереження в принципі засад вільного віросповідання. Для нас дуже важливо не перетворитися на те, проти чого ми боремося.

Цей принцип дуже важливий для України, бо ми все ж таки не Росія. Ми не можемо і не повинні діяти за російськими лекалами і стандартами і робити з тими, хто нам не подобається, так само як росіяни з релігійними організаціями, які їм не подобаються, на окупованих територіях,
– додав мовець.

Рішення має бути за судом

Кирило Говорун припустив, що подання московським патріархатом апеляції щодо рішення з виселення з Києво-Печерської лаври, не є негативним знаком. Адже всі конфліктні ситуації в Україні має вирішувати український суд, це дуже важливо для правової держави.

Зокрема це стосується і колаборантів в рясах, яких досить багато. На мою думку, їхню долю повинні вирішувати не політичні рішення, а судові,
– наголосив представник церкви.

Він переконаний, що суд повинен довести дії колаборантів і відповідно судити. Також не варто екстраполювати гріхи митрополита Павла і його фатальні помилки для УПЦ на всю цю структуру.

Архімандрит сказав, як діяти з представниками УПЦ ПМ: дивитися відео

Суперечки всередині представників УПЦ МП

Архімандрит повідомив, що структура УПЦ є дуже розпорошеною всередині, і вони самі дуже незадоволені словами і вчинками митрополита Павла.

Він розповів, що група ієрархів приходила до митрополита Онуфрія з вимогою зняти митрополита Павла, але той не погодився. Однак все ж представники московського патріархату повинні будуть діяти за рішенням апеляційного суду, яке невдовзі буде винесено.

Зараз частина громади, що перебувала на території Києво-Печерської лаври уже виселилася, частина залишається. Частина студентів семінарії та академії на території Лаври вже роз'їхалася по домівках, а частина залишається на навчанні, повідомив архімандрит. Канцелярія, яка є проводом української православної церкви значною мірою уже виїхала, зокрема і митрополит Онуфрій, як очільник цієї церкви.

Це досить дивно. Капітан, так би мовити, одним з перших залишив свій корабель. І це викликає дуже багато питань,
– додав спікер.

Що відомо про скандал навколо УПЦ МП

  • 10 березня Міністерство культури та цифрової політики оприлюднило рішення про дострокове розірвання договору про оренду заповідника Києво-Печерська лавра з представниками московського патріархату.
  • 20 березня члени Священного Синоду УПЦ МП виявили бажання зустрітися з президентом Володимиром Зеленським, однак цього не відбулося. Натомість вони записали відео звернення.
  • 22 березня намісник Свято-Успенської Києво-Печерської лаври митрополит Павло Лебідь заявив, що ченці московського патріархату не збираються покидати заповідник, адже їм немає куди вивозити своє майно.
  • Той же скандальний Паша "Мерседес" пізніше відреагував у притаманному йому стилі – мовою погроз. Він намагався бити представників медіа палицею, а згодом штовхнув журналістку.
  • Наголосимо, що територія Києво-Печерської лаври належить державі, отже розірвання договору з орендарями не потребує додаткового погодження другої сторони.