Втім ченці відмовляються виконувати рішення та влаштовують справжні "концерти" на території святині, дійшло до штовханини. Що ж відбувається у Лаврі – читайте у матеріалі 24 Каналу.

До теми Після виселення УПЦ МП у Києво-Печерській лаврі могли зникнути ікони, – "Радіо Свобода"

СБУ підтвердила підозру митрополитові за двома статтями

Митрополиту УПЦ МП Паші "Мерседесу" оголосили про підозру за двома статтями:

  • порушення рівноправності громадян залежно від їх расової, національної, регіональної належності, релігійних переконань;
  • виправдовування, заперечення збройної агресії Росії проти України, глорифікація її учасників.

Варто зауважити, що в СБУ не навели інформації про допит, на який, за даними УПЦ МП, нібито викликали митрополита.

Водночас колишній намісник Києво-Печерської лаври Павло Лебідь після вручення підозри швидко покинув територію святині на своєму мерседесі. Священник так поспішав, що його помічники розбили банку варення, яку очевидно планував взяти з собою митрополит.

Як Паша "Мерседес" покидав Лавру

Біля Лаври було багато представників ЗМІ. Павло Лебідь покидав українську святиню під обурені вигуки юрби.

На питання журналістки, що відбувалося сьогодні в нього вдома, митрополит УПЦ МП не відповів. Священник лише сказав, щоб питали про це у Службі безпеки України.

При виході з Києво-Печерської лаври люди вигукували:

  • "ганьба";
  • "дякуємо СБУ".

Разом з митрополитом з Лаври пішли й слідчі.

Як Павло "Мерседес" покидав Лавру: дивіться відео

Митрополиту УПЦ МП обрали запобіжний захід

Пізно ввечері суд задовольнив клопотання прокуратури та призначив Паші "Мерседесу" запобіжний захід – цілодобовий домашній арешт на 60 днів з зобов'язанням носити електронний браслет.

Домашній арешт відбуватиметься за місцем реєстрації митрополита – у селі Вороньків Київської області. Сам підозрюваний стверджує, що там немає зв‘язку, світла і навіть "нема, де ночувати".

Під Лаврою знову розпочалася акція протесту

До Києво-Печерської лаври ввечері 1 квітня знову прийшли декілька сотень людей. Вони тримали в руках українські прапори та плакати з написами:

  • "Пашу в Рашу",
  • "Московський патріархат – за російським кораблем",
  • "Геть московських попів",
  • "Покайтеся, фарисеї",
  • "І на оновленій землі попа не буде супостата" тощо.

Також активісти скандували "Мерседес на ЗСУ". Очевидно, вони мали на увазі митрополита УПЦ МП, якого називають Паша "Мерседес" за його любов до цієї марки автомобілів.

Своєю чергою, монахи УПЦ МП влаштувала біля входу до Лаври молебень, до якого залучили близько 150 осіб. Священники встановили колонки й намагалися перекричати активістів.

Молодь протестує проти УПЦ МП: відео (джерело: "Радіо Свобода")

Провокації попів не спрацюють

Ситуацію у Києво-Печерській Лаврі прокоментував секретар РНБО Олексій Данілов. Він запевнив, що Україна фізично не буде виганяти УПЦ МП з Києво-Печерської лаври, бо це не українська тактика.

Натомість рішення уряду країни буде виконане спокійно і державний заповідник буде повністю в руках України. Данілов нагадав, що ухвалені державою рішення будуть виконуватись всіма, незалежно від професії та роду занять.

Секретар Ради національної безпеки та оборони України пояснив, що всі провокації, які наразі готує Росія – не спрацюють.

Комісію Мінкульту знову не пустили до Лаври

Вранці 31 березня на території Києво-Печерської лаври парафіяни разом з представниками УПЦ МП знову блокують входи до храмів, щоб не дати комісії Мінкульту потрапити усередину. На кадрах з місця подій видно, що архімандрит Федор викликає підкріплення для блокування святині по рації.

Відтак, комісію Мінкульту вже вдруге не пустили до Києво-печерської лаври на перевірку. Однак, попри перешкоджання представників УПЦ МП, вона повернеться у понеділок, 3 квітня.

Самі ж члени комісії заявили, що ключі, які передали представники Монастиря не підійшли до серцевини замка приміщення.

"Національний заповідник "Києво-Печерська лавра" знову подав заяву до Печерського управління поліції Головного управління Національної поліції у Києві через незаконне перешкоджання доступу до державного майна", – йдеться у повідомленні Мінкульту.

Піп з відра облив людей водою

Попи Московського патріархату не радіють присутності журналістів та активістів на території Лаври. Тому прислужники Москви взялись "освячувати" усіх присутніх водою з відра.

Московський піп взявся "освячувати" людей біля Лаври: відео

Додамо, що сьогодні в Києві досить прохолодно. Згодом стало відомо, що піп щедро облив активіста на протезі. Хлопець відмахувався від священника палицею, але той продовжував лити воду. У відповідь ще один активіст облив священника водою з пляшки.

Управління майном Києво-Печерської Лаври перейшло до держави

Цього дня уряд скасував розпорядження Кабміну часів експрезидента-втікача Віктора Януковича. Мовиться про розпорядження від 11 липня 2013 року "Питання передачі в безоплатне користування Свято-Успенській Києво-Печерській Лаврі (чоловічий монастир) Української православної церкви будівель і споруд".

Внаслідок цього управління майном Лаври перейшло до держави, бо саме держава є власником цих об'єктів.

Суд відмовився призупинити виселення УПЦ МП із Києво-Печерської лаври

Представники УПЦ МП звернулись до Господарського суду, бо не хотіли покидати територію Києво-Печерської Лаври. Вони домагались визнати недійсним розірвання договору оренди. Однак міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко повідомив, що суд відмовив у забезпеченні позову.

Якщо суд задовольняє клопотання для забезпечення позову, ухвалюється рішення про те, щоб не вчинялося жодних дій до основного рішення суду. Тобто якби суд саме зараз забезпечив позов, то тоді рішення про виїзд представників УПЦ з Лаври довелося б призупинити. Але УПЦ МП не вдалося вдатися до цього трюку – суд відмовив у забезпеченні позову, тож Московський патріархат повинен покинути територію Лаври.

Зламали замок і не пустили комісію Мінкульту

Представники УПЦ МП не пропустили комісію Мінкульту на територію Києво-Печерської лаври. Вона мала перевірити дві будівлі святині.

До слова, на території Лаври також прийшло багато вірян. Попередньо до цього їх закликав митрополит Павло – колишній очільник Києво-Печерської лаври.

Прихильники УПЦ МП заявили, що вимагатимуть так званого "рішення суду". Лише після цього відбудеться "законне виселення".

Віряни УПЦ МП зламали замок й увірвалися в Лавру: дивіться відео

А митрополит Паша "Мерседес" Лебідь взагалі почав погрожувати журналістам побиттям палкою.

Паша "Мерседес" погрожував палкою журналістам: дивіться відео

Біля Лаври відбулись перші сутички

Згодом від погроз Митрополит перейшов до дій – він штовхнув журналістку через те, що вона хотіла поставити йому питання, а інший представник УПЦ МП зламав камеру журналістів Суспільного.

Момент, як Митрополит штовхає журналістку: відео

Чому монахи досі на території Києво-Печерської лаври

За словами митрополита, їм буцімто "зателефонували з ООН" і заявили, що монахи можуть не виселятися з Лаври. Аргументував Паша "Мерседес" це тим, що немає відповідного судового рішення, яке б змушувало представників УПЦ МП виїхати зі святині.

Представник УПЦ МП намагався побити камеру журналіста Суспільного: відео

Комісія Мінкульту звернулась до поліції

Однак комісія Мінкульту вжила заходів й подала відповідну заяву в поліцію. 31 березня вона знову повернеться на територію Києво-Печерської лаври та продовжить свою роботу. Також до Нацполіції України із відповідною заявою про перешкоджання діяльності комісії та доступу до державного майна звернувся Національний заповідник "Києво-Печерська лавра". У Міністерстві культури додали, що в українській церкві немає місця російській пропаганді і тим, хто її підтримує.

Віряни УПЦ МП з Лаври звинуватили Україну у війні

Під час спілкування із журналістами, одна із вірянок УПЦ МП відкинула твердження, що російські загарбники вбивають мирних українців. Бо, мовляв, вони "бісівські люди", а далі узагалі звинуватила Україну у початку війни.

Ми всі руські, русичі, слов'яни… То бісівські люди… Якщо ми це заробили, то ми це і отримуємо,
– сказала жінка.

Епіфаній призначив нового намісника

Пресслужба ПЦУ повідомила, що Епіфаній – предстоятель ПЦУ – призначив архімандрита Авраамія новим намісником Києво-Печерської лаври. Він вже звернувся до братії та закликав залишатися в Києво-Печерській лаврі в складі ПЦУ.

Окрім того, митрополит Епіфаній звернувся до уряду. Він закликає дозволити помісній церкві проводити богослужіння, а також – монастирську діяльність на території Лаври.

Митрополит Епіфаній висловив сподівання, що держава допоможе захистити намісника і монастир від можливих провокацій з боку прихильників московського патріархату,
– мовиться у повідомленні.

Представники УПЦ МП залишають Лавру

Спершу священники УПЦ МП заявляли, що не збираються залишати Лавру. Зокрема, архімандрит Нестор розповідав журналістам, що начебто немає законних підстав для виселення. "Заповідник заповідником, а є законодавчі органи", – сказав ченець.

Трохи згодом у мережі з'явилися відео з митрополитом Павлом, відомим також, як "Паша мерседес". Священнослужитель назвав журналістів "наклепниками" і зазначив, що УПЦ МП не збирається виїжджати з Києво-Печерської лаври.

Водночас на запитання про те, навіщо тоді вивезли церковні святині, митрополит заявив: "Тому, що своє".

Ми тут назавжди,
– заявляв митрополит журналістам.

Згодом у мережі опублікували відео, як проросійські священники з сумними виразами облич залишають територію Лаври. У руках вони несуть пакети. Вочевидь, намагаються винести все, що тільки можна.

Попи йдуть з Лаври
Лавра очищується / Скриншот з відео

Що відбувалося на території Лаври / Фото Валентини Поліщук для 24 Каналу

На території Лаври зібралися сотні вірян

Сьогодні о 06:30 розпочалося останнє богослужіння УПЦ МП в Києво-Печерській лаврі. Раніше ченці московського патріархату закликали своїх прихильників до спільної молитви.

Прихожани УПЦ МП прийшли на ранкову службу до Лаври
Парафіяни УПЦ МП прийшли на ранкову службу до Лаври / Фото "Суспільне"

Як повідомляє Obozrevatel, на вході до монастирського комплексу перебувало багато правоохоронців, які слідкували за порядком. Деякі віряни розповідали, що не покинуть територію Лаври. Однак, як показав день, –покинули.

У Лавру сьогодні прийшли декілька сотень людей
У Лавру сьогодні прийшли декілька сотень людей / Фото "Суспільне"

До слова, напередодні речниця поліції Києва Юлія Гірдвіліс у коментарі Фактам ICTV зазначила, що конфліктних ситуацій раніше не виникало. Тому 29 березня оберігатиме порядок на території заповідника, як і раніше.

Ми не робимо жодних припущень, тому що поки конфліктних ситуацій у нас там не виникало. Завтра, як і в інші дні під час інвентаризації, ми перебуватимемо на місці й забезпечуватимемо охорону публічного порядку,
– пояснила речниця.

На території Лаври зібралися сотні людей. Наразі все спокійно, про жодні заворушення чи конфлікти не повідомляють.

Близько 10 ранку телеграм-канали повідомили, що серед присутніх було помічено відомого боксера Олександра Усика. Зазначимо, що він неодноразово підтримував УПЦ МП.

Олександр Усик прийшов до Лаври у день виселення УПЦ МП

Олександр Усик прийшов до Лаври у день виселення УПЦ МП / Фото "Вести"

Зверніть увагу Невже теж утікає: ЗМІ помітили намісника Лаври "Пашу Мерседеса" у паспортному столі

29 березня ченці УПЦ МП мають покинути остаточно Києво-Печерську лавру

Через численні порушення заповідник розірвав договір на оренду Лаври з ченцями УПЦ МП. Відтак, священнослужителі отримали 20 днів на те, щоб остаточно виселитися.

Упродовж цього періоду, як відомо, на території монастирського комплексу перебувала комісія Мінкульту. Вона звіряла, чи всі цінні предмети, що належать Києво-Печерській лаврі є на місці.

Зокрема поліція перевіряла всі автівки, які виїжджали з території Лаври. Крім того, з 30 березня почне діяти інша комісія, яка передаватиме майно монастиря державі.

Яку роль грає московський патріархат у війні Росії проти України

У Центрі протидії дезінформації розповіли, чим небезпечна УПЦ МП і яку роль вона відіграла у російській війні проти України. Перш за все, варто зазначити, що багато священнослужителів московського патріархату всі ці роки виконували підривну діяльність всередині України, головна мета якої була переконати, що Україна може бути суверенною, а є частиною Росії.

Крім того, коли відбулося прийняття Томосу і Православна церква України отримала автокефалію, УПЦ МП розпочала релігійну ворожнечу. Її представники намовляли вірян, мовляв, священники ПЦУ – "розкольники".

Зауважимо, що вже під час обшуків СБУ у приміщеннях УПЦ московського патріархату, зокрема і в Києво-Печерській лаврі, правоохоронці знайшли величезну кількість антиукраїнських пропагандистських матеріалів. У них містилися наративи про "трієдіний рускій народ" та інші нісенітниці про "братські народи" і об'єднання з Росією. Усі вони доводять причетність членів УПЦ МП до сприяння російської агресії проти України.

На додачу, священники цієї релігійної організації освячували техніку окупантів та співпрацювали з загарбницькою "адміністрацією". А деякі навіть ховали російську зброю у храмах.