Чи підтримують українці скасування мораторію на продаж землі: соцопитування
Питання "продавати чи не продавати в Україні землю сільськогосподарського призначення" – гостре, три чверті опитаних соціологами пішли б на референдум з цього приводу. Водночас за скасування мораторію на продаж землі голос віддав би лише кожен п'ятий.
Опитування громадської думки щодо земельної реформи провели фахівці соціологічної служби Центру Разумкова у період з 1 по 7 листопада 2019 року.
Тим часом Світовий банк заявив, що таки настав час земельної реформи в Україні
Опитали 2015 людей віком від 18 років у всіх регіонах України (крім окупованих територій), похибка не перевищує 2,3%.
Висновки з опитування про реформу ринку землі:
► 67,7% опитаних вважають, що питання введення ринку землі потрібно виносити на всенародний референдум (проти – 20,5%).
► Понад 77% опитаних взяли б участь у референдумі щодо скасування мораторію на купівлю та продаж землі сільськогосподарського призначення.
► Абсолютна більшість проголосували б за продовження мораторію – 63,4% від усіх опитаних або 68,3% від тих, хто взяв би участь у референдумі.
► Лише кожен п'ятий (20,1% всіх опитаних) віддав би голос за введення ринку землі й скасування мораторію.
Цікаво, що за продовження мораторію голосували б 60,9% мешканців міст і 68,9% жителів сільської місцевості, а за введення ринку землі та скасування мораторію – 20,6% містян і 18,9% селян.
Що передбачає законопроєкт про відкриття ринку землі
Законопроєкт про впровадження ринку землі №2178-10 депутати підтримали у першому читанні ще у листопаді. Згодом народні обранці подали більше 4 тисяч правок до документа.
Згідно з законопроєктом:
- Право купувати землю матимуть українські громадяни та юридичні особи, засновані лише громадянами України.
- Іноземні громадяни матимуть право купувати землю тільки після проведення референдуму щодо відповідного питання.
- Обмеження концентрації землі в одних руках – на рівні 10 тисяч гектарів. У попередній версії законопроєкту цей показник становив 200 тисяч гектарів.
- Банки також можуть володіти землею. Але тільки тією, яку фермери внесли як заставу за кредит.
- Купувати землю можна буде тільки у безготівковій формі і покупець повинен мати документи, які підтверджують походження коштів.
- Вартість землі до 2030 року має бути не нижчою за її нормативно-грошову оцінку.
У яких країнах заборонено продавати землі сільськогосподарського призначення / Інфографіка 24 каналу
Чому цей законопроєкт важливий
Ухвалення закону про ринок земель разом із законом про регулювання банківської діяльності дозволить Україні отримати нову 3-річну програму розширеного фінансування МВФ в обсязі приблизно 8 мільярдів доларів.
30 березня Верховна Рада України схвалила у першому читанні законопроєкт про вдосконалення механізмів регулювання банківської сфери. У ЗМІ його називають не інакше як "антиколомойський", оскільки він є однією з вимог МВФ щодо неможливості повернення "Приватбанку" олагірху.