Світ, у який не хочеться повертатися, – Столтенберг розкритикував ідею "фінляндизації" України
Джерело:
La VanguardiaЄнс Столтенберг розкритикував ідею "фінляндизації" України. Генеральний секретар НАТО наголосив, що українська влада повинна сама вирішувати вступати до Альянсу чи ні.
Свій погляд на ідею "фінляндизації" України в інтерв'ю виданню висловив генсек Північноатлантичного альянсу Єнс Столтенберг. Йому вона не сподобалася.
Читайте також Для послаблення напруги: дипломати таки обговорюють план "фінляндизації" України, – ЗМІ
Столтенберг про ідею "фінляндизації" України
Генсек Альянсу пояснив, що всі союзники по НАТО, зокрема й Франція, визнали право всіх країн визначати свій власний шлях.
"Ідея про те, що великі держави можуть вирішувати, що можуть робити сусіди, – це саме той світ, в який ми не хочемо повертатися", – зазначив він. Та додав, що сфери впливу є частиною історії та повинні залишатися нею. Тому Україна має право подати заявку на вступ до Альянсу.
І рішення про те, чи підходить вона для членства, повинні приймати союзники, і ніхто інший,
– наголосив Столтенберг.
Нагадаємо, раніше ЗМІ повідомили, що президент Франції Еммануель Макрон під час візиту до Москви начебто сказав журналістам, що "фінляндизація" України була "однією з моделей на столі" для послаблення напруженості з Росією.
Довідка. Термін "фінляндизація" походить ще з 50-х років XX століття. Під час Холодної війни Фінляндія мала дотримуватися суворого нейтралітету. Це в 1948 році закріпили у договорі з Москвою. Документ гарантував, що країна не зіткнеться з радянським вторгненням. Натомість вона погодилася залишатися поза НАТО та дозволила СРСР здійснювати значний вплив на її внутрішню та зовнішню політику. Наразі Фінляндія є повністю сумісною з Альянсом та з західною "архітектурою безпеки".Розмови про "фінляндизацію" України: що відомо
- Днями Макрон відвідав Київ. Під час пресконференції його запитали, чи була "фінляндизація" України темою його розмови з очільником Кремля. Фінляндія не входить до НАТО та має позаблоковий статус.
- Французький лідер зауважив, що згадував Фінляндію у зовсім іншому контексті. Він запевнив, що казав Путіну, що не можна припинити політику "відкритих дверей" НАТО. Це стане проблемою для багатьох країн, зокрема й Фінляндії.
- Макрон наголосив, що не застосовував терміну "фінляндизація" щодо України.
Зверніть увагу – про що Макрон говорив з Путіним: дивіться відео