Над Північним полюсом Сонця раптово утворився вогняний вихор, і вчені не можуть цього пояснити

9 лютого 2023, 20:00
Читать новость на русском

Джерело:

Vice

Кілька днів тому вчені спостерігали, як частина протуберанця Сонця ніби "відірвалася" і почала обертатися біля північного полюса світила, наче гігантський атмосферний вихор. Наразі вчені не можуть пояснити цього незвичного явища.

Вчені знають, що сонячні протуберанці – це відносно щільні утворення водневої та гелієвої плазми на краю сонячного диска або його темних плям. Протуберанці зазвичай вивергаються, коли структура стає нестабільною і виривається назовні, вивільняючи плазму.

Читайте на сайті Магнітні бурі: що це таке та коли їх чекати у лютому

Унікальна подія в історії спостережень за сонцем

Скотт Макінтош з Національного центру атмосферних досліджень у Боулдері, штат Колорадо, сказав, що ніколи раніше не бачив нічого подібного. Він також зазначив, що "один раз в кожному сонячному циклі на 55 градусі широти відбувається щось дивне".

Нагадаємо, що сонячний цикл – це найбільш помітний період активності зірки, який триває 11 років. Протуберанець щоразу утворюється в одному і тому ж місці, але вчені ніколи раніше не бачили, щоб він перетворювався на атмосферний вихор.

Один раз в кожному сонячному циклі він (північний протуберанець) формується на 55 градусі широти і починає рухатися до сонячних полюсів. Це дуже цікаво. Навколо цього явища виникає все більше запитань "чому". Чому він рухається до полюса лише один раз, а потім зникає, щоб через три-чотири роки чарівним чином знову з'явитися в тій самій області?
– сказав Макінтош.

Вчені припускають, що утворення вихору пов'язане зі зміною напрямку магнітного поля Сонця. Вони також відзначають важливість полярної області у формуванні магнітного поля, але точні причини виникнення незвичайного вихору залишаються невідомими.

Протуберанець утворює вихор: дивіться відео

Цікаво NASA створить зонд для вивчення кордонів Сонячної системи

До речі, нещодавно науковці зробили важливе відкриття про корону Сонця, зовнішню частину його атмосфери, отримавши перші в історії ультрафіолетові зображення. На метеорологічному супутнику була встановлена спеціальна камера, яка фіксує лише ультрафіолетове світло, випромінюване Сонцем.