Технічний дефолт. Україну чекає курс по 40 гривень за долар
Шанси отримати ще один транш від МВФ у липні — надто малі. Так кажуть у Міністерстві фінансів. Проте чи означає це оголошення технічного дефолту, про який говорять кілька останніх місяців.
Міністр фінансів України Наталія Яресько запевняє, що на звичайних українцях технічний дефолт не вплине, а для гривні це може навіть краще. Але у чому саме нам шукати ці плюси та що робити, щоб уберегти країну?
Уряд може оголосити дефолт навіть завтра. Але, це мало кому вигідно і влада відтягуватиме це рішення. До виборів ще досить багато часу, але ми вже зараз є у переддефолтному стані.
Бумеранг для Президента
Уряд і Президент щосили намагатимуться якомога довше тягнути з питанням оголошення дефолту. Усі розуміють, що оголошення технічного дефолту першим чином вдарить саме по уряду, і бумерангом відлетить у Президента. Проте, саме президент має надзвичайно великі можливості впливу на цю ситуацію.
"Політична система в Україні дуже пов’язана з економічною, бізнесовою. І між ними є взаємозалежність та взаємовизначенність. Однозначно, оголошення дефолту вдарить по тій чи іншій політичній силі. Особливо по тих, які безпосередньо при владі ("БПП" – у особі Президента Петра Порошенка та "Народний фронт" – у особі Прем’єр-міністра Арсенія Яценюка). Для цих двох політичних сил оголошення дефолту є надзвичайно вразливою темою, оскільки кожна з цих партій збирається брати участь у місцевих виборах і зібрати непогані результати. Що вже помітно по їхній так званій політичній артпідготовці", — вважає політичний аналітик Володимир Навроцький.
Дефолт стримують до виборів
За словами аналітика, наразі від оголошення технічного дефолту Україну утримують дії Президента і Прем’єр-міністра, які хочуть отримати достатню кількість голосів виборців у жовтні. При оголошенні дефолту, влада остаточно втратить той рівень довіри від населення, який ще тримає її рейтинги. Відповідно, виграти від цього можуть, як явна опозиція у вигляді "Опозиційного блоку", так і так звана "латентна опозиція".
"Опозиційний блок" йтиме на вибори з конкретними гаслами про те, що "папєрєднікі" не допустили такого економічного стану і не довели країну до дефолту. Економіка країни не була на високому рівні, але й до дефолту було далеко.
У коаліції тим часом формується латентна опозиція — це три політичні партії, які критикують владу ("Радикльна партія", "Самопоміч" і "Батьківщина"). Для них оголошення технічного дефолту, на думку політолога, є доволі зручним механізмом.
Курс по 40 гривень за долар
Українці не знають, чого їм очікувати від оголошення технічного дефолту. Тож, якщо це трапиться, почнеться серйозна паніка. Валюту почнуть масово скуповувати, а це розхитає курс.
"За останні два роки курс гривні по відношенню до долару США знизився фактично у три рази. Якщо ми зараз оголосимо технічний дефолт — це однозначно стане ударом по національній валюті. Не потрібно бути серйозним макроекономістом, щоб зрозуміти, що національна валюта знову знеціниться. У випадку оголошення технічного дефолту, до кінця року можна очікувати курс навіть по 40 гривень за один американський долар. Це беззаперечно вплине на купівельну спроможність і достаток наших громадян", — розповідає Володимир Навроцький.
Таку ситуацію здатні витримати не всі банки. Технічний дефолт зачепить бізнес і сферу інвестицій.
"Не кожен інвестор ризикне заходити у дефолтну країну, яка не в стані відповідати за своїми зовнішніми зобов’язаннями. Виникне купа ризиків, особливо репутаційних. Таке економічне становище однозначно відлякуватиме інвесторів та демонструватиме неспроможність України працювати належним чином з іноземними партнерами", — стверджує політичний аналітик.
Ефект доміно
Якщо Україна визнає, що не в стані платити по зовнішніх зобов’язаннях, це матиме вплив на економіку й інших держав.
"Оголошення дефолту в Україні потягне серйозні наслідки і для наших західних партнерів. Окрім того, якщо ми візьмемо до уваги, що увесь світ є глобалізованим, світова економіка є зв’язком, взаємозалежністю економік країн світу, то оголошення дефолту в Україні негативно відзначиться і на інших економічних системах і державах. Звичайно, це буде не глобальний вплив, але негативні тенденції, все ж передбачаються. Тому дефолт однієї держави може створити ефект доміно. Не зовсім сильний, але він буде відчутний", — говорить політичний експерт.
Імітація боротьби страшніша за російські танки
Західні партнери постійно говорять і вказують нам на корупцію в державі. Джеффрі Пайєтт неодноразово казав, що корупція у вищих ешелонах нашої влади є надзвичайно великою. США словами Джеффрі Пайєтта, Вікторії Нуланд і Джона Керрі заявляють, що перш за все потрібно подолати корупцію.
Війна і попередники не є виправданням. Звичайно, що війна впливає на усі сфери у країні, але, як сказав Джеффрі Пайєтт: "Рівень корупції в Україні значно страшніший, ніж російські танки". Експерти стверджують, що на сьогодні рівень корупції зріс навіть порівняно з тим, який був за часів Януковича.
Наразі, на думку експертів, Україна є на хибному шляху ведення економічної політики. Маємо швидше імітацію боротьби з корупцією. Тіньовий сектор економіки лише зростає. Щоб отримати кошти для реструктуризації боргів, необхідно, щоб запрацювала економіка. А це не можливо, поки частина політиків не відмовиться від своїх прихованих амбіцій і планів.
Шанс для населення
Володимир Навроцький вважає, що українцям потрібно користатися не тільки активним виборчим правом, а й пасивним. Тобто, не лише голосувати, а й балотуватися, шукати авторитетних людей, які можуть справді вплинути на ситуацію.
Вибори — це не кілограм гречки чи літр олії
"Місцеві вибори — це доволі серйозний шанс для населення України змінити ситуацію. Але потрібно підходити виважено. Потрібно розуміти: вибори — це не кілограм гречки чи літр олії", — стверджує експерт.
Якщо ж дефолт буде оголошено до виборів, головне — старатися не панікувати.
"Утримавшись від валютних спекуляцій, ми зможемо втримати досить адекватний курс гривні. Але, якщо почнуться валютні спекуляції, повернеться та сама ситуація, яка була 7-8 місяців тому", — говорить аналітик.
Загрозу дефолту можна подолати
"Проблему, яка виникла з загрозою дефолту, взагалі можна вирішити. Кошти можуть знайтися для того, щоб виплачувати нашим зовнішнім кредиторам. Потрібно розуміти, що в Україні не відбуваються реформи, перш за все через те, що існує можливість корупційної складової, яку провладні політичні сили не хочуть вирішувати. Тобто, якщо проводити реформи, то потрібно проводити конкретну дерегуляцію економіки. Це може зменшити корупційні ризики, але на такий крок влада не хоче піти", — говорить Навроцький.
"Нам потрібно конкретніше дослухатися до думки наших кредиторів. Зокрема до МВФ. Скажімо, питання про фінансування бюджету у певній галузі не означає, що потрібно піднімати тарифи. Збалансування бюджету — це певна дерегуляція", - додає експерт.
Представникам влади необхідно сідати за стіл переговорів з кредиторами і йти на суттєві поступки. Питання корупції – невиліковна проблема України – залишається першочерговим на шляху до пошуку порозуміння і продовження співпраці із Заходом. Однозначно, партнери України вводитимуть жорсткі вимоги. Проте, чи вдасться Україні їх виконати, залишається риторичним питанням.
Довідка:
Технічний дефолт — невиконання позичальником додаткових умов кредитної угоди. Технічний дефолт не означає банкрутство компанії чи неможливість виплачувати зобов'язання по кредитах.
У 2001 і 2014 роках дефолт стався в Аргентині. У 1994 році — в Мексиці. У 2003 році — в Уругваї. У 1987 році — в Північній Кореї. В 2015 році — в Греції.
Читайте також. Дефолт посеред війни: новий виклик для України