Звідки дефолт?

Аналітики найвідомішої нью-йоркської компанії Goldman Sachs вважають, що Україна вже за місяць буде змушена оголосити технічний дефолт через неплатоспроможність.

Близько півроку в експертних колах обговорюють можливість дефолту в Україні. Ці розмови могли залишитись не публічними, якби у Кабміні знали, як продовжити погашення зовнішніх боргів і виконувати бюджет.

Найголовніше завдання, яке стоїть перед Яресько сьогодні, полягає у проведенні реструктуризації боргів, а простіше кажучи: домовитись з інвестиційним фондами розтягнути виплати на довший термін і знизити відсотки.

Розчарування

Окрилені теплими словами підтримки світових лідерів, в уряді сподівались, що кредитори, співчуваючи Україні, спишуть 40% боргів, як до прикладу грекам. Однак, наразі цього не відбулось.

Пропозиція уряду прив’язати нові виплати до зростання українського ВВП не потішив кредиторів. Прогноз МВФ говорить, що українська економіка продовжить падіння. Тому Кабмін, по суті, запропонував утримувачам українських боргів "дірку з бублика".

Просто бізнес

У свою чергу кредитори вважають, що Україна має сплачувати відсотки за рахунок спалення державного золотовалютного запасу, який рекордно знизився до 8 мільярдів доларів. На це уряд також не може піти, адже цей шлях веде до абсолютного банкрутства держави.

Рішення Яценюка

Грім вже вдарив, час Кабміну — перехреститись. Брак грошей у казні на обслуговування зовнішніх боргів і виконання бюджету штовхає Прем’єра до прийняття рішення: або не обслуговувати кредити, або припинити виконання бюджету і заморозити пенсії та зарплати.

Найбільш ймовірним кроком, про який пише Bloomberg, уряд заборонить виплати по міжнародних зобов’язаннях шляхом відтермінування цих розрахунків на певний час.

Тимчасове не виконання кредиторських зобов’язань, мовою економістів, називається "технічним дефолтом".

Інші джерела

Комітет кредиторів, з якими Україна не може домовитись складається з чотирьох фондів: T. Rowe Price, TCW Group, BTG Pactual Europe і Franklin Templeton Investments. Україна має виплатити їм відсотки у липні.

Також у цьому місяці Кабмін очікує наступний транш від МВФ. У фонді вже заявили, що отримання кредитних коштів не буде залежати від ходу перемовин з комітетом. До програми МВФ для України також прив’язані інші інвестиційні кредити, на які розраховують в уряді. Фінансово Україна не йде у ва-банк, оголошуючи технічний дефолт, але ризикує репутацією і крихкою політичною стабільністю у середині країни.

Пояснення громадськості

Зрозуміло, що Кабмін не буде урочисто виголошувати стан технічного дефолту та спробує уникнути взагалі цього визначення. Бо для пересічного українця технічний дефолт чи справжній викличне однаково потужний приступ паніки

Позитивні риси

Прихильники цього кроку вважають, що Україна зможе зекономити кошти для виплат по зобов’язаннях і направити їх, до прикладу, на реформування країни і розвиток перспективних галузей економіки.

Загрози

Стан технічного дефолту робить нашу державу більш вразливою. Стрімке зростання курсу іноземних валют, турбулентність банківського сектору. Крім того, усі заощаджені кошти можуть піти на стримування російської агресії у східних регіонах. Якщо в Україні не розпочнуть реальні зміни, то технічний дефолт може перетворитися на справжній, зі всіма "голодними" наслідками.

Чи подібне рішення буде прийняте урядом, стане відомо вже на наступному тижні, коли пройде зустріч Наталі Яресько з кредиторами у Вашингтоні.

Нагадаємо, міністр економіки підтвердила, що вже в липні Україна може оголосити дефолт.