Україна, газ, "гарантії безпеки": Шольц та Путін завершили 3-годинні переговори
Олаф Шольц та Володимир Путін 15 лютого провели переговори. Вони тривали аж 3 години і стосувалися головним чином українського питання.
Інші не менш важливі теми, які порушили у Москві, – питання постачання газу та "гарантії безпеки", на яких так наполягає Кремль. Про деталі зустрічі розповіли російські ЗМІ, передає 24 канал.
Важливо Визнавши бойовиків, Росія порушить міжнародне право та мінські угоди, – Столтенберг
Зауважимо, що це була перша особиста зустріч Путіна із Шольцем після обрання його канцлером Німеччини. Планувалося, що на переговорах обговорюватимуться теми напруженості на кордоні з Україною, європейську безпеку, а також "Північний потік-2".
Агресія проти України матиме серйозні наслідки
Серед найбільш актуальних питань, які обговорили політики, була ситуація навколо українських кордонів. Олаф Шольц підкреслив, що потрібна термінова деескалація навколо України, війна не повинна початися.
Для нашого покоління війна в Європі неуявна – треба зробити, щоб це залишалося так і в майбутньому. Водночас агресія проти України матиме серйозні геополітичні наслідки для Росії,
– заявив канцлер Німеччини.
Він також привітав рішення російської влади відвести свої війська від українських кордонів. У цьому контексті Путін наголосив, що Росія не хоче війни, а також вчергове згадав про "гарантії безпеки".
Що відомо про "гарантії безпеки"
У грудні 2021 року Росія висунула США вимоги щодо "гарантій безпеки". Москва захотіла отримати письмові гарантії нерозширення НАТО. Письмові відповіді до Кремля передали наприкінці січня 2022 року. У США просили не публікувати їх. Однак, у Москві відповідями, які вони отримали від Заходу, не задоволені. Згодом глава дипломатії ЄС Жозеп Боррель від імені країн Євросоюзу відправив письмову відповідь Росії щодо "гарантій безпеки". Але в Кремлі "запалало" через це. Там заявили, що не надсилали листи до ЄС.Путін висунув звинувачення ЄС, НАТО та Україні
Також очільник Кремля засудив політику ЄС та НАТО, звинувативши їх у нібито загрозі національній безпеці Росії. У контексті українського питання Путін заявив, що "в Україні масово порушуються права людини". Ба більше, на його думку, у нашій країні "законодавчо закріплено дискримінацію російськомовного населення".
Актуально Хочемо вирішити питання зараз, – Путін про "неприйняття" України в НАТО
Президент Росії також вважає, що керівництво України відмовляється слідувати мінським угодам. Як сказав Путін, Київ "ігнорує можливість мирно відновити цілісність країни" шляхом прямих переговорів з бойовиками "ДНР" та "ЛНР".
У відповідь Шольц наголосив, що всі сторони повинні дотримуватися мінських домовленостей і робити свій внесок у їх реалізацію. Водночас канцлер Німеччини підкреслив, що саме визнання "ЛНР" та "ДНР" означало б політичну катастрофу та стало б порушенням мінських угод.
Олаф Шольц заявив, що український президент Володимир Зеленський пообіцяв, що Тристороння контактна група (ТКГ) скоро почне обговорення законопроєктів про:
- особливий статус Донбасу,
- і вибори на непідконтрольних територіях;
- зміни до Конституції України.
Транзит газу через Україну
Під час перемовин стало зрозуміло, що Росі готова продовжити транзит газу через Україну після 2024 року, але для цього є кілька умов.
Звісно, якщо на це буде попит з боку європейських імпортерів і це буде рентабельно. А сама газотранспортна система України буде перебувати в справному технічному стані,
– зазначив Путін.
Також очільник Кремля наголосив, що "Північний потік-2" – це суто комерційний проєкт, який не має політичного забарвлення. Цікаво, що Шольц уникнув відповіді на питання про можливість запровадження санкцій проти "Північного потоку-2".
Зверніть увагу! Раніше Олаф Шольц підтвердив: якщо Росія вторгнеться в Україну, німецький уряд підтримає зупинку "Північного потоку-2".Своєю чергою, Путін заявив, що газопровід готовий до експлуатації і чекає на рішення німецького регулятора.
Запуск "Північного потоку-2"
- Німеччина заявляє, що російський газопровід "Північний потік-2" сертифікують ще не скоро. Процес поки зупинений, бо труба не відповідає нормам ЄС.
- За словами федерального міністра економіки та віцеканцлера Німеччини Роберта Хабека, ідея сертифікації російського "Північного потоку-2" є поганою. Він запевняв, що це матиме негативні наслідки для енергетичної незалежності Європи.
- Гендиректор Оператора ГТС Сергій Макогон розповідав, що сертифікація російського "Північного потоку-2" залежить від багатьох факторів. Одним з головних серед них є геополітичний.
Додамо, що 14 лютого Олаф Шольц прилетів в Україну з офіційним візитом. Політик зустрівся з Володимиром Зеленським у Мар'їнському палаці. Вони провели перемовини, після яких вийшли до журналістів. Зокрема президент України:
- заявив, що обговорили запровадження комплексного пакету санкцій проти агресії;
- запропонував започаткувати діалог в енергетичній сфері, під час якого напрацюють енергетичні гарантії та дієву підтримку української енергетики;
- натякнув, що для України зараз дуже важливою є закупівля озброєння та військової техніки. Тому президент порушив це питання під час перемовин з канцлером.
Олаф Шольц заявив, що Німеччина надасть Україні 150 мільйонів євро кредиту. Ба більше, канцлер заявив, що, у разі нового вторгнення, проти Росії запровадять "далекосяжні й ефективні" санкції. Однак не сказав, чи стосуватимуться вони "Північного потоку-2".
Канцлер Німеччини Шольц поїхав у Москву після Києва: дивіться відео