Кримський міст потрібно "упідводнити", – військовий експерт сказав, що для цього потрібно

9 січня 2024, 21:14
Читать новость на русском

У своєму інтерв'ю для The Economist Володимир Зеленський зазначив, що у 2024 році бойові дії можуть бути сконцентрованими довкола Кримського півострова. Відповідно, саме від наявності у Силах оборони далекобійних ракет ATACMS і Taurus в достатній кількості буде багато чого залежати.

Такою думкою із 24 Каналом поділився військовий експерт Петро Черник. Він переконаний, що для реалізації стратегічного задуму на 2024 рік потрібно не просто знищити Кримський міст, а й тримати під вогневим контролем усі можливі шляхи із Росії на півострів.

Дивіться також Україна давно могла розбити Путіна, та Захід проґавив найкращий шанс виграти війну, – WSJ

Які умови потрібні для успіху в Криму

Останні успішні операції Сил оборони в Криму лише підтвердили серйозність українських намірів щодо його деокупації. І на першому етапі до цієї мети важливо знищити ворожу логістику.

"Я прихильник того, що Кримський міст потрібно "упідводнити" за допомогою великого ракетного залпу. Саме великого, бо 1 – 2 ракети можуть його пошкодити, але не вирішити проблему фундаментально", – припустив Черник.

Кримський міст, перекинутий через Керченську протоку, має довжину в 18 кілометрів. Відповідно, для того, щоб його знищити, потрібно повністю зруйнувати кілька його секцій. Але що більш важливо, після цього буде потрібно постійно тримати цю споруду під вогневим контролем, щоб агресор не зумів її відновити.

"(Потрібно – 24 Канал), щоб як мінімум кілька місяців ніщо в Крим не могло бути довезеним. Зараз одна залізнична гілка (Кримського мосту – 24 Канал) довозить до 90% (усього спорядження)", – зазначив військовий експерт. 

У випадку, якщо міст вдасться знищити, Росії залишиться хіба що покладатися на свої великі десантні кораблі. Ці цілі також повинні бути знищеними задля повної ізоляції Кримського півострова, але, як і у випадку з мостом, без далекобійних ракет тут не обійтись.

При адекватному плануванні, ці завдання є підйомними. Але підкреслюю, що кількість ракет матиме значення. 1 – 2 далекобійні ракети можуть приносити хороші новини у знищенні якихось об'єктів, однак Кримський міст буде під вогневим контролем лише тоді, коли Україна матиме сотні таких ракет, – наголосив Черник.

Попри те, що і ATACMS, і Taurus є прекрасними зразками західної зброї, вона не застрахована від збиття російською протиповітряною обороню. Зокрема, російські спроможності в радіоелектронній боротьбі можуть завадити наведенню ракет.

Останні новини про можливість отримання далекобійних ракет

  • Станом на початок 2024 року, офіційно Україна має на озброєнні лише 2 типи ракет, здатних долетіти до Кримського мосту: французько-британську Storm-Shadow / SCALP-EG та українську "Нептун". Втім, цими запасами ракет Сили оборони користувалися протягом усього 2023 року й не має гарантій, що союзники зможуть передати сотні їхніх одиниць в найближчому майбутньому.
  • Водночас на озброєнні у США є близько 2 тисяч балістичних ракет ATACMS, які у деяких модифікаціях здатні досягати цілей за 300 кілометрів від пуску. Втім, поки що Україна отримувала лише 165-кілометрові ракети, якими в жовтні знищила аеродром у Бердянську.
  • Німеччина ж також має на озброєнні кількасот ракет Taurus, однак поки що не ухвалює рішення про те, щоб надати їх Києву. Водночас малоймовірно, що навіть погодившись їх надати, Берлін зможе включити в пакет допомоги більше, ніж 100 ракет.