Для російських еліт Путін важливіший за Пригожина: хто буде заробляти на бізнес-моделі "Вагнера"

26 серпня 2023, 01:22
Читать новость на русском

Ще перед резонансною загибеллю очільника "Вагнера" його позиції у Африці почали "віджимати" більш лояльні до Кремля структури. Смерть Пригожина лише спростить цей транзит, вигідний і режиму, і провладним російським олігархам.

Про це 24 Каналу розповів російський опозиційний журналіст, редактор The Insider Тимур Олевський. На його думку, смерть Пригожина суттєво не змінить ландшафт російської політики.

Дивіться також Пригожин принизив Путіна серед армії Росії: метод смерті ватажка "Вагнера" невипадковий

Майбутнє ПВК як інструменту

ПВК "Вагнер" варто розглядати як певну технологію війни та бізнесу, створену Пригожиним. Він довів її ефективність, але виявився занадто пасіонарним для системи Путіна.

"Можна припустити, що на місці "Вагнера" виникне багато нових ЧВК, що належатимуть різним політичним групам, кожна з яких намагатиметься заробити, використовуючи бізнес-модель Пригожина. Інакше кажучи, інструмент ЧВК перетвориться з однієї великої монополії на багато маленьких і приноситиме гроші різним людям", – зазначив Олевський. 

Зверніть увагу! Головними "бенефіціарами" усунення Пригожина й розпуска ПВК "Вагнер" Олевський називає новостворені ПВК "Редут" (курується Газпромом) та ПВК "Конвой" (пов'язана з олігархом Аркадієм Ротенбергом). Російські видання повідомляють, що напередодні смерті Пригожина розвідка російського міноборони планувала замінити "Вагнер" у Африці на більш лояльні структури.

Чи змінить щось смерть Пригожина

 

Коментуючи зміни в політичному ландшафті Росії, пов'язані зі смертю Пригожина, Олевський посилається на статтю у своєму виданні. У ній ідеться про те, що ніякого "розколу еліт" в Росії не станеться, допоки немає реальної загрози режиму Путіна.

"Доволі кумедно спостерігати за людьми, які засмучені смертю Пригожина і навіть злі через неї, але водночас розуміють, що Путін для них є важливішим, адже виступає гарантом існування чинного російського режиму. Наскільки б вони не зневажали Путіна, але його готовність вбивати за зраду своїх інтересів та спробу захоплення його влади їх лякає", – поділився спостереженням журналіст.

Тимур Олевський про смерть Пригожина і долю ПВК "Вагнер": дивіться відео

Деякі люди в перші години після падіння літака з Пригожиним активно писали, хто є винним у цьому. Але зараз вони не менш активно беруть свої слова назад і просувають версію про "руку Заходу". Аналогічне відбувається і з армією ботів, яку на благо Кремля багато років розвивав Пригожин. Зараз вона посилено просуває думку, що Путіну було не вигідно його вбивати.

"Це дуже путінський метод: вбити одного і заслужити лояльність інших. А також – силоміць розділити середовище військових на своїх, які були готові мститися Пригожину за заколот, і чужих", – переконаний Олевський.

Смерть Євгенія Пригожина: що цьому передувало

  • Російський мільйонер з оточення Путіна почав політичну кар'єру восени 2022 року, коли на камеру почав агітувати російських в'язнів вступати до лав "Вагнера". Тоді ж він заповзявся "взяти Бахмут до кінця року".
  • Пригожин активно "розкручував" свій образ польового командира, який, на відміну від кадрових військових, нібито "вміє воювати". Хоча битва за Бахмут показала, що просування "вагнерівців" коштувало їх 20 тисяч загиблих бойовиків.
  • В певний момент Пригожин став другою за популярністю людиною в Росії після Путіна і заробив собі гарні політичні бали. Тоді ж посилився його конфлікт із російським міноборони, яке нібито не давало йому снарядів.
  • Передавши свої позиції довкола Бахмуту, Пригожин неочікувано вирішив скористатися ситуацією і розпочати "марш на Москву", нібито з наміром розправитись із Сєргєєм Шойгу та Валєрієм Герасімовим. В процесі маршу "Вагнер" збив 5 гелікоптерів і 1 літак зв'язку.
  • Зрештою, Пригожин вирішив припинити свій заколот на наступний день після початку, не дійшовши близько 200 км до Москви, яка готувалась до облоги. Після цього він нібито мав перемовини з Путіним і погодився виконувати поставлені перед ПВК задачі в Білорусі.
  • Однак з плином часу це завдання виявилось для Путіна непотрібним, і Пригожина було ліквідовано під час його польоту над Тверською областю. До цього військовий злочинець нібито бував у Африці, де анонсував "поновлення" роботи ПВК на континенті.