Протистояння Венедіктової та САП триває: відповідь на відеозвернення генпрокурорки

27 травня 2020, 14:35
Читать новость на русском

Ірина Венедіктова звинуватила керівництво та прокурорів Спеціалізованої антикорупційної прокуратури у тому, що вони погано виконують свої службові обов'язки. У САП, зі свого боку, опублікували відкритий лист щодо цього. Згодом з'явилася й реакція Венедіктової на цей лист – і тут САП теж не забарилась із відповіддю.

У чому Венедіктова звинувачує САП

САП при розслідуванні кримінальних проваджень вдавалася до порушень, а її співробітники неналежно виконують свої обов’язки, заявила голова Офісу генпрокурора, пише 24 канал.

Читайте також Призначення Венедіктової – найгірше рішення Зеленського за рік: оцінка експертів

У резонансних провадженнях по 2, 3, а іноді 4 роки тому повідомлено про підозру високопосадовцям, а слідство досі не завершене, винні до відповідальності не притягнуті, збитки не відшкодовані,
– зазначила Венедіктова.

Генпрокурорка заявила, що 24 березня на спільній нараді з керівниками НАБУ і САП вона узгодила заходи для протидії антикорупційним правопорушенням. Однак, за її словами, "минуло 2 місяці – а віз і нині там".

Які приклади навела очільниця Офісу генпрокурора

  • Справа самовільного захоплення землі у Пущі Водиці ексзаступником генпрокурора Ренатом Кузьміним

Венедіктова пояснила, що рішення у цій справі досі немає. У листопаді 2019 року розслідування доручили детективам НАБУ. Попередній орган досудового розслідування допитав понад 100 людей та провів 30 судових експертиз. Однак САП не виконав жодної слідчої дії.

Очільниця Офісу генпрокурора скаржиться, що через порушення термінів провадження закрито, а держава не отримала назад свої мільйони. Крім того, громаді Києва не повернули землю, а підозрюваний уникнув відповідальності.

  • Резонансне провадження щодо розкрадання грошей на виконанні державного оборонного замовлення

Спершу його розслідувало ДБР. Керівникам оборонного та комерційного підприємств повідомили про підозру. Згодом справа перейшла до САП. За словами Венедіктової, вони нічого не зробили – і суд відмовив у продовженні строків досудового слідства.

  • Які ще справи не просунулися

Також досі не скеровано до суду обвинувальний акт щодо депутата Валерія Іщенка. Його з жовтня 2019 року підозрюють у заволодінні 93 мільйонами гривень "Укрзалізниці".

Генпрокурорка додала, що САП не забезпечувала прийняття рішень щодо

  • топ-керівників Мін'юсту, Міноборони, МОЗ за фактами мільйонних розтрат;
  • щодо колишніх нардепів та керівників держпідприємств щодо розкрадань у транспортній галузі;
  • високопосадовців режиму Віктора Януковича за розкрадання в особливо великих розмірах.

Зверніть увагу Смерть реформи прокуратури: чому Венедіктова знищує те, що розпочав Зеленський

Що робитиме Офіс генпрокурора

Венедіктова наголосила, що приймаючи пропозицію очолити Офіс генпрокурора, вона заявила, що готова не лише на словах, але й на ділі боротися з корупцією.

Ці факти свідчать про цілковиту відсутність адекватних заходів з боку керівництва САП, така безпорадність не може більше залишатись без реагування генерального прокурора,
– підсумувала Венедіктова.

Та додала, що не може підвести українців, своїх колег і президента.

Звернення Ірини Венедіктової: дивіться відео

Що кажуть у САП

Прокурори Спеціалізованої антикорупційної прокуратури вже відреагували на звинувачення генерального прокурора Ірини Венедіктової у численних порушеннях. Вони у фейсбуці опублікували відкритий лист.

Прокурори, зокрема, наголосили, що категорично не погоджуються з позицією Венедіктовою щодо звинувачень у:

  • бездіяльності,
  • відсутності результатів роботи,
  • порушенні термінів кримінальних провадженнях.

НАБУ та САП вживають всі можливі дії, спрямовані на швидке, повне та ефективне розслідування переданих з ГПУ справ та ухвалення остаточних рішень у найкоротші терміни,
– підкреслюють у САП.

Також прокурори заявили, що є налаштованими на співпрацю з Офісом генпрокурора в межах, визначених законодавством.

Вищезазначений лист закріплено підписами прокурорів.

Відкритий лист САП щодо звинувачень із боку Венедіктової

Реакція Венедіктової на лист

У відповіді на відкритий лист від САП, Венедіктова наголосила, що оцінку роботи прокурора дає суд. Відповідний допис з'явився у фейсбуці

Не потрібно виправдань, пояснень, посилань на поважні причини чи дорікань вашим колегам з інших правоохоронних органів. Наведіть яскраві приклади судових вироків корупціонерам у 2019 – 2020 роках, за які вам буде не соромно, якими ви можете пишатися, чи хоча б за 5 років вашого існування,
– зауважила вона.

Генеральна прокурорка додала, що цього буде достатньо. І цей результат слід показати зараз.

Також Венедіктова опублікувала відеозвернення, в якому аргументує вищевикладене. У ролику вона вкотре підкреслила, що в актуальних та резонансних провадженнях по 2, 3, а іноді 4 роки тому повідомлено про підозру високопосадовцям. Але слідство досі не завершено, винних до відповідальності не притягнуто, багатомільйонні збитки не відшкодовано.

"В чому причина відсутності реальних результатів у такій чутливій для суспільства сфері боротьби з корупцією?", – запитує очільниця Офісу генпрокурора.

Дивіться відеозвернення Венедіктової щодо відкритого листа САП

Відповідь САП

Водночас у Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі не забарились із реакцією – її опублікували на своїй фейсбук-сторінці. Там наголосили, що спілкування між структурними підрозділами Офісу Генерального прокурора з допомогою відео та повідомлень у соціальних мережах не відповідає світовим стандартам роботи правоохоронних органів.

Такі дії жодним чином не сприяють утвердженню авторитету органів правопорядку та прокуратури зокрема, а мають зворотній ефект у суспільстві,
– мовиться у повідомленні.

У САП також наголосили, що "запущений маховик антикорупційної боротьби неможливо спинити, адже він не залежить від прізвищ керівників".

"Водночас, вкотре інформуємо, що на сьогоднішній день на розгляді Вищого антикорупційного суду перебуває понад 200 кримінальних проваджень за обвинуваченням осіб, які ще 5 років тому могли подзвонити Генеральному прокурору і вирішити усі проблеми у "режимі online", – додали у Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі.

Зверніть увагу! Проти очільниці Офісу генпрокурора 4 травня НАБУ почало кримінальне провадження. Бюро має перевірити можливе недекларування майна Іриною Венедіктовою.

Призначення Венедіктової главою Офісу генпрокурора