Президентські вибори-2019: які порушення і фальсифікації фіксували у день голосування
В Україні закінчився другий тур президентських виборів. У деяких регіонах зафіксували низку порушень. Так, на Хмельниччині виборець проголосував без паспорта, а на Дніпропетровщині нетверезий чоловік повідомив про мінування.
Фальсифікації у день другого туру президентських виборів фіксували у різних регіонах. Від ранку 21 квітня поліція зареєструвала 1245 заяв про порушення виборчого законодавства, відкрила 17 кримінальних проваджень і склала 21 адмінпротокол.
Читайте також: Екзит-пол на виборах президента України-2019: відомі результати голосування
Які види порушень зареєстрували?
Незаконна агітація – 146;
Фотографування бюлетенів – 74;
Пошкодження бюлетенів – 16;
Підкуп виборців – 11;
Винесення бюлетеів за межі дільниці – 3;
Погроза фізичною розправою – 2.
Найбільше повідомлень про порушення виборчого законодавства надійшло із Дніпропетровської області, Києва та на Донеччини.
Так, без паспортів спробували проголосувати виборці на Львівщині та Дніпропетровщині, а на Хмельниччині одному чоловіку це навіть вдалося зробити. На Київщині один порушник не вкинув бюлетень в урну та втік із ним із дільниці.
Окрім того, у Нікополі чоловік в неадекватному стані повідомив про мінування дільниці. Як виявилось, це був невдалий жарт. Найімовірніше, виборець був нетверезим.
Дивіться відео: у Нікополі нетверезий виборець невдало пожартував
Ще один незвичний інцидент трапився у Вінниці. Там на дільницю зранку не прийшов голова ДВК, через що довелося відкривати сейф із документами болгаркою. Згодом, голова все ж з'явився, однак у стані алкогольного сп'яніння. За словами очільника Вінницької поліції Сергія Синавського, "на порушника складено протокол за статтею 179 КУАП" за перебування на роботі в нетверезому стані. Члени комісії переобрали голову.
Агітація
Це один із найпоширеніших видів порушень на президентських виборах у 2019 році. Так, у першому турі виділяли такі часті порушення: спостерігачі від кандидатів у президенти приходили із недозволеною символікою на дільниці.
Цього ж разу неприбрану рекламу кандидатів у президенти фіксують у таких містах: Львів, Луцьк, Київ.
Неприбрана передвиборча реклама у Львові
Агітація на виборчій дільниці
Порушення із бюлетенями
У Станично-Луганському районі Луганської області спостерігачі ОПОРИ виявили пачку бюлетенів, що були одночасно вкинуті однією людиною в скриньку для голосування. Сталося це у 114 виборчому окрузі на дільниці № 440543, що у селі Тепле. "Під час з’ясування ситуації від членів комісії на адресу спостерігача були висловлені побажання "закрити очі на вказану ситуацію та не викликати поліцію".
Чоловік кинув пачку бюлетенів одночасно на одній з дільниць//Фото: ОПОРА
Однак, представник ОПОРИ відмовився від запропонованого варіанту та зателефонував до поліції. Один із членів комісії зізнався, що це він здійснив вкидання бюлетенів на користь одного із кандидатів. Наразі поліція з'ясовує усі обставини.
Ще одним поширеним видом порушення виборчого законодавства у першому турі голосування були спроби виносу бюлетенів із дільниць та фотографування із ними.
21 квітня на Київщині один виборець втік із дільниці із бюлетенем. Також у мережі з'являються фото із зіпсованими бюлетенями.
Зіпсовані бюлетені та порушення таємниці голосування
Окрім того, у Кривому Розі п’яна жінка намагалася з’їсти свій бюлетень. Інцидент стався на виборчій дільниці №121507 (округ №33), повідомила член виборчої комісії Інна Іванченко. Члени комісії встигли вихопити частину бюлетеня з рота жінки.
Порушив виборче законодавство і один із кандидатів на пост глави держави Володимир Зеленський.
В Міністерстві внутрішніх справ вже прокоментували цей факт. Зазначимо, Зеленський продемонстрував бюлетень із позначкою на виборчій дільниці на Оболоні.
Ми якраз побачили це в ЗМІ, безумовно всі ці факти буде перевірено і буде надана належна юридично-правова оцінка,
– розповів радник міністра внутрішніх справ Зорян Шкіряк.
Так, близько 14 години до штабу кандидата Зеленського навідалися правоохоронці. Вони разом із шоуменом склали адмінпротокол щодо порушення виборчого законодавства. Так, Зеленському загрожує штраф у 1700 – 5100 гривень.
Зеленському виписали адмінпротокол
Взявся за старе і депутат від "Радикальної партії" Ігор Мосійчук. Схоже, одного адмінпротоколу йому виявилось мало: він знову оприлюднив у мережі фото свого бюлетеня. Нардеп зіпсував його, написавши ручкою поверх імен обидвох кандидатів у президенти єдине слово: "Ляшко".
Український олігарх Павло Фукс порушив таємницю голосування та сфотографував свій бюлетень. Бізнесмен оприлюднив фото у Telegram-каналі. Тепер бізнесменові загрожує штраф.
Фото Фукс доповнив підписом: "Я живу в демократичній державі".
Павло Фукс сфотографував свій бюлетень
А ось на Прикарпатті виборець-дотепник вкинув в урну для голосування бюлетень із написом "SOS".
На Прикарпатті вкинули у виборчу урну бюлетень із написом
Фейкові замінування
Упродовж 21 квітня до поліції також надійшло аж 42 неправдивих повідомлення про замінування. Найбільше таких повідомлень надійшло до поліції Києва і Харківської області. Також повідомлення про замінування об’єктів надходили до поліцейських підрозділів Дніпропетровщини і Львівщини. Серед об’єктів, про замінування яких повідомлялося, – аеропорти у Харкові та Львові, супермаркети, розважальні об’єкти, культові споруди. За жодним з цих повідомлень поліцейські-вибухотехніки не виявили небезпечних предметів.
Серед неправдивих повідомлень про загрозу вибуху два стосувалися безпосередньо виборчого процесу: "замінування" Каховської ГЕС і виборчої дільниці у Волноваському районі на Донеччині. У першому випадку на обстеження ГЕС були кинуті значні сили поліції, оскільки цей об’єкт є стратегічним. При цьому на кілька годин перекривався рух в місці розташування ГЕС.
Інші ситуації
Окрім того, за повідомленням глави Нацполіції Сергія Князєва, досі не відкритою залишається одна дільниця – на лінії розмежування у населеному пункті Лебединське. За словами Князєва, поліція з'ясує, хто винен, та можливо, оголосить підозри. Також закритою залишилась дільниця у Волновасі.
Також сумна новина надійшла із Тернопільської області. Там на дільниці помер чоловік 1944 року народження. Ще одну смерть поблизу виборчої дільниці зафіксували у Волновасі на Донеччині. Там жінка не дійшла кілька метрів і померла дорогою до виборчої дільниці, лікарі не змогли врятувати їй життя.
А в селі Олександрівка неподалік від Одеси на спеціальній виборчій дільниці №510523, що розташована в Одеській обласній психіатричній лікарні №2, спостерігачі від "Опори" зафіксували ознаки примусового голосування на президентських виборах.
Так, спостерігач зафіксувала, як виборці, котрі виходили з кабінок для голосування, повідомляли медичній сестрі, яка приводила їх у приміщення для голосування, про те, що вони поставили позначку "у першому рядку виборчого бюлетеня". Щонайменше двоє виборців повідомили такі відомості медичній сестрі.
За цим фактом складений акт про порушення. Працівники поліції, які охороняють приміщення виборчої дільниці, викликали на місце події слідчо-оперативну групу.
Дільниця в Лук’янівському СІЗО отримала менше бюлетенів, ніж є самих виборців. Так, дільниці видали 2416 бюлетенів з окружної комісії, а по списку виборців – 2530. Проте в ДВК припускають, що це порушення не вплине на результати підрахунку голосів.
Які порушення фіксували у другому турі президентських виборів в Україні:
Що відомо про порушення у першому турі президентських виборів?Поліція зареєструвала 2605 заяв про порушення виборчого законодавства, відкрила 61 кримінальне провадження та склала 33 адмінпротоколи у день голосування. Серед найчастіших порушень: фотографування бюлетенів (149 випадків), незаконна агітація (140 випадків), підкуп виборців (54), пошкодження бюлетеня (38), повідомлення про замінування дільниці (18), спроба винесення бюлетеня (13).
Чого не можна робити під час голосування?
Зокрема, під час голосування на президентських виборах у 2019 році забороняється звітувати про своє волевиявлення.
Чого не можна робити виборцям відповідно до таємниці голосування:
• Виборець не має права фотографувати виборчий бюлетень, демонструвати цей бюлетень чи робити селфі у кабінках. Так порушується таємниця виборів, що заборонено законом. Інакше буде кримінальне або адміністративне покарання.
• Людина, яка бере гроші за свій голос, незалежно від її життєвих обставин, бере участь у злочинному процесі – підкупі виборців.
• Керівники органів державної влади та місцевого самоврядування також обмежені у праві здійснювати агітацію за чи проти якогось кандидата, це обмеження стосується й правоохоронців.
Що загрожує за продаж голосу на виборах: інфографіка
За порушення передвиборчого законодавства передбачена адміністративна та кримінальна відповідальність. Приміром, за статтею "Підкуп виборців" можна отримати чотири роки ув'язнення. А якщо береш участь у каруселі – фотографуєш бюлетень і продаєш свій голос – до двох років. Або штраф до 5100 гривень чи виправні роботи.
Зазначимо, що за 2,5 місяці передвиборчої кампанії до поліції із заявами про порушення зверталися понад 2 тисячі разів. За даними МВС, складено більш ніж півтисячі адмінпротоколів і відкрито майже півтори сотні кримінальних проваджень.
Чого не можна робити на виборчій дільниці: відеопам'ятка