Вибори президента: що потрібно знати українцям?
Президентська кампанія добігає до фінішу. 24 канал вирішив нагадати про основні етапи виборів президента України.
Коли вибори президента 2019?
Чергові вибори Президента України відбуваються в останню неділю березня п’ятого року повноважень Президента України. Тобто голосування відбудеться 31 березня 2019 року.
Офіційні результати першого туру повинні повідомити до 10 квітня.
Якщо буде прийнято рішення про проведення другого туру, то він відбудеться 21 квітня.
Читайте також: Другий тур виборів президента: дата і прогнози
Головні дати виборів президента України
Хто може стати Президентом України?
1. Президентом України може бути обраний громадянин України, який досяг 35-річного віку, володіє державною мовою і проживає в Україні протягом десяти останніх перед днем виборів років. Це право реалізується через політичні партії, а також шляхом самовисування. Партія може висунути лише одного кандидата.
2. Для реєстрації в ЦВК кандидату або партії необхідно внести грошову заставу у розмірі двох мільйонів п’ятсот тисяч гривень. У випадку програшу, застава не повертається. Крім того, кандидат повинен надати декларацію про доходи за рік, що передує року початку виборів. Національне агентство з питань запобігання корупції надає інформацію про результати перевірки відомостей, зазначених у декларації. Помилки і неточності, виявлені в декларації, підлягають виправленню і не є підставою для відмови в реєстрації.
Кожен громадянин України, що досяг 35-ти років, може обратися президентом
3. ЦВК зареєструвала 44 кандидати у президенти України. Це найбільша кількість претендентів за всю історію незалежної України.
4. Законом передбачено зняття з реєстрації кандидата, зокрема, за його власним бажанням чи з втратою працездатності. При цьому, як зауважує глава Комітету виборців України Олексій Кошель, зняти кандидата в президента з реєстрації за серйозні порушення фактично нереально.
Якщо ввести норму зняття кандидатів за підкуп виборців, то працюватиме механізм політичної розправи. Будуть приклади псевдопідкупу, щоб зняти конкурента. Тут має діяти більш якісна законодавча база і робота правоохоронних органів,
– зауважує Олексій Кошель.
Агітація та пропаганда
1. Кандидат на пост президента для фінансування передвиборної агітації зобов'язаний утворити свій один виборчий фонд у банку в Києві. Рахунок повинен бути тільки у гривнях.
Трійка фаворитів: Тимошенко, Зеленський, Порошенко
2. Передвиборча агітація здійснюється за рахунок Держбюджету і виборчого фонду кандидата. Передвиборча агітація може проводитися у таких формах:
1) проведення зборів громадян, інших зустрічей з виборцями;
2) проведення мітингів, походів, демонстрацій, пікетів;
3) проведення публічних дебатів, дискусій, "круглих столів", прес-конференцій стосовно положень передвиборних програм та політичної діяльності партій – суб’єктів виборчого процесу чи політичної діяльності кандидатів на пост Президента України;
Читайте також: Вибори президента України-2019: хто піде та які у них шанси
4) оприлюднення в друкованих та електронних ЗМІ політичної реклами, виступів, інтерв’ю, нарисів, відеофільмів, аудіо- та відеокліпів, інших публікацій та повідомлень;
Читайте також: Передвиборча агітація: як не плутати інформацію з рекламою
5) розповсюдження виборчих листівок, плакатів та інших друкованих агітаційних матеріалів чи друкованих видань;
6) розміщення друкованих агітаційних матеріалів чи політичної реклами на носіях зовнішньої реклами;
7) проведення концертів, вистав, спортивних змагань, демонстрації фільмів та телепередач.
Забороняється:
1) поширювати матеріали, що містять заклики до ліквідації незалежності України, зміни конституційного ладу насильницьким шляхом, порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, підриву її безпеки, незаконного захоплення державної влади, пропаганду війни, насильства та розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, посягання на права і свободи людини, здоров'я населення;
Підкуп заборонено, але зняти кандидата з реєстрації за це не можна
2) розповсюджувати завідомо неправдиві відомості про кандидата;
3) проводити передвиборну агітацію, що супроводжується наданням виборцям грошей чи безоплатно або на пільгових умовах товарів, послуг, робіт, цінних паперів, кредитів, лотерей.
Особливості виборів президента-2019
За словами Олексія Кошеля, кожна виборча кампанія має свою специфіку. На цих виборах вперше немає змагання двох основних кандидатів. Раніше завжди були відомі два фаворити президентських виборів: Кучма-Симоненко, Ющенко-Янукович, Тимошенко-Янукович. А зараз дуже висока конкуренція за вихід у другий тур.
Як зауважує експерт, це зумовлює використання кандидатами різних політтехнологій і механізмів впливу на результати виборів.
1. Адміністратиавний ресурс
Глава КВУ зазначає: найбільше адмінресурс використовувався при президентах Кучмі і Януковичі. Це був дуже потужний інструмент фальсифікації результатів виборів. У вертикалі адмінресурсу були задіяні представники держпідприємств. Зокрема, "Укрзалізниця", яка перевозила "тітушок", суддівська вертикаль, освітяни, система охорони здоров’я.
Читайте також: Які будуть тарифи на комуналку: що пропонують кандидати в президенти
Зараз, говорить Кошель, адмінресурсом теж лякають, але, вважає фахівець, він дуже розпорошений. На місцевому рівні такі спроби контролює опозиція. Приміром, у 12 з 15 облрад більшість становлять представники опозиції. Схожа картина на рівні районів. Це другорядна технологія.
2. Підкуп виборців
Технологія прямого і непрямого підкупу виборців, на думку Олексія Кошеля, може бути результативною. Хоча на президентських виборах її менше використовують, але через жорстку боротьбу за вихід до другого туру можуть задіяти.
Схема докупівлі кількох відсотків голосів може спрацювати непомітно – через мережі депутатів-мажоритарників і представників органів самоврядування. А безкарність призводить до того, що технологію задіють активно. Адже ми досі не маємо результативних кримінальних справ щодо тих, хто організовував схеми підкупу виборців,
– наголосив Кошель.
У різних формах виборців підкупатимуть
При цьому, за його словами, так звані каруселі, фотографування бюлетенів у день голосування – складові механізму підкупу виборців.
3. Російське втручання
На переконання Олексія Кошеля, ключова проблема – ризик російського втручання. У 2014 році з боку росіян була спроба кібератаки державної системи Вибори.
У виборах беруть участь три проросійських кандидати
Втім, більш серйозний вплив, за його словами, – фінансові ресурси.
Факт російських грошей був вагомим завжди на виборах в Україні. Це можуть бути стимули для наших бізнесменів, яким нададуть преференції на російському ринку. А вони в обмін підтримуватимуть проросійського кандидата чи партію. Плюс телеканали, де агітуватимуть за проросійського кандидата. Можуть бути більш жорсткі методи, які вже мали місце. Псевдозамінування виборчих дільниць, псевдотеракти, навіть теракти, щоб вплинути на явку в потрібних регіонах,
– підкреслює Олексій Кошель.
На його думку, якщо між кандидатами різниця, умовно, сто голосів, то навіть поширення неправдивої інформації може вплинути на кінцевий результат. Зокрема, зауважує експерт, до цього часу "Однокласники", "ВКонтакті" і "Mail.ru" входять у топ-20 українських ресурсів. І їх досить широко використовує "Опоблок". Тому, наголошує Кошель, треба вибудовувати серйозну систему захисту від російського втручання.
Як знайти себе у виборчих списках?
1. Попередні списки виборців складають органи ведення Державного реєстру виборців. Виборець може бути включений до списку тільки на одній виборчій дільниці.
2. Дільнична виборча комісія не пізніш як за п’ять днів до дня виборів – тобто 24 березня – надсилає кожному виборцю іменне запрошення, де повідомляє про включення його до попереднього списку виборців, адресу дільничної комісії, її номер телефону і розпорядок роботи, а також про час і місце голосування. Виборцям, стосовно яких є відмітка про постійну нездатність пересуватися самостійно, повідомляють, що їм буде надана можливість проголосувати за місцем перебування.
3. Якщо Ви не отримали запрошення або ж хочете самостійно перевірити наявність своїх даних у виборчих списках, потрібно звернутися до Державного реєстру виборців. Це можна зробити за допомогою онлайн-сервісу "Особистий кабінет виборця" на веб-сторінці "Державний реєстр виборців" .
Для цього потрібно зареєструватися в "Особистому кабінеті виборця" і зробити відповідний запит. Орієнтовно протягом однієї доби виборець отримає відомості щодо своїх даних у Державному реєстрі виборців.
Кроки, як голосувати без зміни місця реєстрації
Кожен виборець має право на тимчасову зміну місця голосування без зміни виборчої адреси. Для цього потрібно:
1. Не пізніше, як за п’ять днів до виборів – тобто до 26 березня – знайти найближчий до себе Державний реєстр виборців.
2. Надати до реєстру оригінали документів: паспорт, а також довідку з навчання, місця роботи, про право власності або оренду житла, документи про робоче відрядження.
3. Написати там заяву про прохання тимчасово змінити місце голосування.
4. Посвідчення про тимчасову зміну місця голосування діє одноразово.
Кроки для голосування внутрішнім переселенцям і жителям тимчасово окупованих територій
ЦВК спростила процедуру зміни місця голосування для жителів тимчасово окупованих територій. Зробити це можна у будь-який день, але не пізніше, ніж за п’ять днів до дня виборів. Потрібно знайти найближчий до себе Державний реєстр виборців. Прийти туди тільки з паспортом і написати заяву з проханням тимчасово змінити місце голосування.
Як голосувати українцям, що перебувають у Росії
Вперше на президентських виборах українці, які працюють або з інших причин перебувають у Росії, не зможуть проголосувати на виборчих дільницях при посольстві і консульствах України.
ЦВК ліквідувала п’ять виборчих дільниць на території Росії і віднесла їхні межі до закордонних виборчих дільниць, розташованих відповідно на території Посольств України у Грузії, Казахстані та Фінляндії.
При цьому громадяни України, які тимчасово перебувають у Росії, можуть реалізувати своє право голосу за місцем своєї реєстрації в Україні.
Інші громадяни України, які тимчасово перебувають за кордоном, повинні завчасно подбати про включення до списків виборців на виборчих дільницях та подати заяву про тимчасову зміну місця голосування без зміни виборчої адреси.