Президент Вірменії підписав ратифікацію Римського статуту: тепер там можуть арештувати Путіна

14 жовтня 2023, 13:20
Читать новость на русском

Парламент Вірменії на засіданні ратифікував Римський статут, який зобов'язує країну виконувати рішення Міжнародного кримінального суду (МКС). Останній видав ордер на арешт Владіміра Путіна за незаконну депортацію та переміщення дітей з окупованих територій України в Росію.

Відповідне рішення вірменський парламент ухвалив на засіданні 3 жовтня 2023 року. До цього країна запевняла, що нібито не буде арештовувати Путіна після ратифікації Римського статуту, пише 24 Канал

Дивіться також Путін образився на ордер: Росія офіційно оголосила у розшук керівництво МКС

Що відомо про рішення уряду Вірменії

На засіданні парламенту Вірменії за ратифікацію Римського статуту проголосували 60 депутатів, 20 – були проти, не брали участі в засіданні – 12. Для ухвалення рішення було необхідно 54 голоси. 

Відомо, що "за" голосували депутати правлячої фракції "Суспільний договір", своєю чергою бойкотували обговорення, покидали залу засідань та голосували проти – опозиційні депутати. 

Президент Вірменії Ваагн Хачатурян 13 жовтня підписав заяву про ратифікацію Римського статуту. Також він ухвалив документ "Про визнання Республікою Вірменія юрисдикції Міжнародного кримінального суду".

Представник Вірменії з міжнародних правових питань Егіше Кіракосян заявив, що країна створює додаткові гарантії перед загрозою територіальній цілісності, яку вони вбачають з боку Азербайджану.

Зверніть увагу! Римський статут ратифікували 122 країни, хоч підписали понад 150. Путіна можуть затримати майже у всіх країнах Європи, Канаді, Японії та деяких державах Африки. Відомо, що США, Росія та Ізраїль підписали статут, та з часом відкликали свої підписи. Не ратифікував статут Китай, Україна – підписала, проте не ратифікувала.


Країни, що ратифікували статут, позначені зеленим / Інфографіка з Вікіпедії

Як Вірменія прийшла до такого рішення

  • Вірменія підписала Римський статут ще у 1998 році, проте ратифікувала його тільки 3 жовтня 2023 року. Причина полягала в тому, що у 2004 році Конституційний суд Єревану визнав зобов'язання договору такими, які суперечать низці положень конституції, яка тоді діяла у країні. 
  • У березні 2023 року Конституційний суд визнав, що Римський статут Міжнародного кримінального суду відповідає конституції Вірменії. Це рішення суду – остаточне і набрало чинності з моменту опублікування. Тоді у суді зазначили, що розглянули рішення через звернення вірменського уряду. 
  • Перед ратифікацією Римського статуту вірменський прем'єр-міністр Нікол Пашинян запевнив, що нібито це ніяк не вплине на стосунки з Росією.
  • Ба більше, представник Вірменії з міжнародних правових питань Єгіше Кіракосян сказав, що арешт Путіна "не обов'язковий", адже президенти держав мають імунітет і Вірменія скерувала у Кремль угоду щодо цього питання. Цей документ передбачає, що країни надають одна одній гарантії щодо певних делікатних питань.