Економічний розвиток: НАТО закликає інвестувати у збройну промисловість України
Джерело:
The New York TimesУкраїна дає відсіч Росії на полі бою, зокрема, за допомогою зброї, яку їй надали союзники. Західні партнери закликають інвестувати у збройну промисловість нашої держави, щоб озброєння виготовляли безпосередньо на нашій території.
Генсек НАТО Єнс Столтенберг та новопризначений міністр оборони Великої Британії Грант Шеппс 28 вересня відвідали Київ із неоголошеним візитом. Обидва політики наголосили на важливості поглибити наростити виробництво зброї в Україні.
Дивіться також Окуповані території, торгові війни та зелена революція: 9 уроків для України на шляху до ЄС
Це необхідний розвиток
Офіційні особи вважають розширення власної української збройної промисловості необхідним економічним розвитком країни, яка постраждала від війни.
Це також потенційна перспектива інвестування для західних виробників зброї, хоча й ризикована, адже Україна потерпає від бомбардувань Росії.
Це буде важлива можливість для українських компаній налагодити нові партнерства з галуззю в рамках Альянсу та за його межами. Чим сильнішою стає Україна, тим ближче ми наближаємося до припинення агресії Росії,
– сказав Єнс Столтенберг.
Візити західних посадовців відбулися за день до форуму з міжнародними військовими підрядниками, скликаного українським урядом. За словами міністра закордонних справ Дмитра Кулеби, у заході візьмуть участь представники 165 компаній з 26 країн. Метою цього форму є розширення української збройної промисловості.
Західні країни мають проблеми з виконанням своїх зобов’язань щодо зброї перед Україною, зокрема щодо артилерійських боєприпасів, і виснажують власні запаси швидше, ніж їх можна поповнити. Військова промисловість, яка скоротилася після холодної війни, насилу переобладнала та знайшла адекватні запаси матеріалів, щоб наростити виробництво на повну потужність – і навіть цього недостатньо.
Після зустрічі з президентом Байденом Зеленський сказав, що він уклав "довгострокову угоду" зі Сполученими Штатами щодо спільного виробництва зброї, але заява Білого дому була більш обережною. У адміністрації Байдена заявили, що проведуть конференцію, щоб "вивчити варіанти спільних підприємств і спільного виробництва".
Британський уряд повідомив, що Грант Шеппс зустрівся президентом України і новим міністром оборони України Рустемом Умєровим, щоб обговорити військову підтримку. Зокрема, зміцнення протиповітряної оборони України.
Володимир Зеленський 28 вересня також зустрівся з Себастьєном Лекорню, міністром оборони Франції, який чітко дав зрозуміти, що розвиток українського виробництва зброї є комерційною можливістю, а також військовою метою.
Це також спосіб для нас продовжувати курс і встановити інтереси Франції в Києві та Україні в довгостроковій перспективі. Ми знаємо, що ця війна триватиме,
– зазначив він.
Подарунків буде менше, а продажів більше
Лекорню сказав, що з часом буде менше прямих подарунків зброї Україні та більше продажів – іноді з субсидіями.
Деякі виробники зброї вже працюють над тим, щоб закріпитися в Україні. Rheinmetall, німецький гігант виробництва зброї, оголосив, що об’єднується з українським державним "Укроборонпромом" для виробництва бронетехніки та танків в Україні.
Наприкінці серпня британська BAE Systems заявила, що підписала угоду про дослідження виробництва 105-міліметрової артилерії в Україні, але не уточнила, коли це почнеться.
Опитування громадської думки в Сполучених Штатах і Європі показують, що більшість підтримує продовження озброєння України, але відсоток менший, ніж на початку повномасштабної війни.
Уряди багатьох із найбільших військових і фінансових спонсорів України, включно з Німеччиною та Великобританією, не виявляли жодних ознак недовіри цьому зобов'язанню. Але в Сполучених Штатах впливова група в Конгресі поставила під сумнів або прямо виступила проти продовження допомоги.
Підтримка, яку вже надали Україні
Згідно з даними Кільського інституту світової економіки, з моменту повномасштабного вторгнення Росії в лютому 2022 року країни світу та Європейський Союз як орган надали Україні допомогу на суму близько 230 мільярдів доларів.
З них близько 90 мільярдів доларів становила військова підтримка. Зокрема, 42 мільярди доларів від Сполучених Штатів. Наступною за величиною військовою підтримкою є Німеччина з 17 мільярдами доларів, за нею йде Британія з наближенням до 7 мільярдів доларів.
Деякі малі країни, такі як Норвегія, Нідерланди та Данія, виділили величезні суми, тоді як набагато більші країни, такі як Італія, Франція та Іспанія, дали набагато менше.
НАТО – Україна: як розвиваються відносини на тлі повномасштабної війни
- Західні партнери продовжують підтримувати Україну. Про це свідчить візит Генсека НАТО Єнса Столтенберга до Києва 28 вересня. Його результатом стало надання Альянсом боєприпасів для ЗСУ на 2,4 мільярда євро. Політолог Олег Саакян сказав, що Захід підготував багаторівневу інфраструктуру щодо допомоги Україні. Вона бере на себе принцип розподіленості у цій підтримці.
- Україна співпрацює з НАТО у різних сферах. Результати цієї успішної роботи очевидні, адже наша країна посилює оборону й удосконалює тактику застосування зброї Альянсу. Про це заявив Президент України Володимир Зеленський під час спільного брифінгу з генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенбергом. Він також розповів, у яких сферах співпрацює наша країна з Альянсом.
- Країни НАТО планують наростити виробництво боєприпасів, щоб забезпечити власні потреби у зброї. Крім цього, вони також передадуть значну кількість снарядів і українській армії. Про це під час виступу на форумі "Виграти війну. Виграти мир" заявила амбасадорка США при НАТО Джуліан Сміт. Вона наголосила, що це нарощення потрібно, щоб покрити потребу в боєприпасах, значну кількість яких Альянс уже передав Україні.