Як Манафорт на Росію працював: нові викриття

4 вересня 2017, 20:01
Читать новость на русском

Радник Трампа Пол Манафорт виявився пов'язаним з російським олігархом Олегом Дерипаскою, а той – з Рінатом Ахметовим.

Зв'язки колишнього очільника виборчого штабу Трампа Пола Манафорта з Росією виявляються глибшими, аніж здавалося до того. Нові дані про це стали відомі завдяки американській пресі. Бекграунд Манафорта кидає тінь на реноме нинішнього американського президента, хоча слід зауважити, що Дональд Трамп достатньо скомпрометований і без свого піарника. Видання Deutsche Welle пропонує згадати, що саме інкримінували американському лідеру в контексті його відносин з Росією.

Читайте також: Манафорт 10 років працював на Росію, і не лише в Україні, – західні ЗМІ

Попередня історія: відмотуємо плівку назад

Перші звинувачення у зв'язках з Кремлем, пише Deutsche Welle, прозвучали ще влітку 2016 року, в розпал передвиборчої боротьби у США. Кандидат в президенти Гілларі Клінтон звинуватила спецслужби РФ у зломі серверів Демократичної партії, а публікацію викраденого звідти листування назвала підтримкою Трампа. За даними американських ЗМІ, соратники Трампа могли співпрацювати з представниками РФ, координуючи публікацію викрадених даних.

Росія ніколи не намагалася чинити на мене тиск. І я ніяк не пов'язаний з Росією: ні угод, ні кредитів – нічого!

Знаменитий твіт президента США Дональда Трампа від 11 січня 2017 року звучить категорично. І тим не менше у Вашингтоні не вщухають скандали навколо можливих зв'язків оточення Трампа з Росією, а громадськості стають відомі все нові безсторонні факти.

Так, напередодні першої прес-конференції Дональда Трампа в ролі президента США 11 січня американські ЗМІ повідомили, що спецслужби США проінформували і його, і Обаму про наявність у Кремля компромату на Трампа. Але в Білому домі та в Кремлі це повідомлення відразу ж спростували. При цьому подробиць з'являлося все більше.

Читайте також: Манафорт визнав, що отримав від "Партії регіонів" 17 мільйонів доларів

Зокрема, стало відомо, що Трамп ще в 90-ті роки намагався налагодити зв'язки з Москвою, а в 2000-ні роки обзавівся бізнес-партнерами з Росії, частина яких, як пізніше з'ясували ЗМІ, виявилися пов'язаними з організованою злочинністю. У 2013 році Трамп провів у Москві конкурс "Міс Всесвіт" і нібито влаштував у готелі Ritz-Carlton сексуальну оргію, інформацією про яку і володіють спецслужби РФ.

Тим часом в російську орбіту виявився втягнутим ще один чиновник. Майкл Флінн обіймав посаду радника президента США менше місяця. 14 лютого він пішов у відставку після появи інформації про те, що, не маючи відповідних повноважень, обговорював по телефону санкції Вашингтона проти РФ з російським послом в США Сергієм Кисляком і приховав це від віце-президента Майка Пенса. Пізніше з'ясувалося, що у 2015 році Флінн отримував гроші за послуги російським компаніям.

Діяльність Флінна стала приводом для декількох розслідувань, одне з яких очолював екс-глава ФБР Джеймс Комі. На початку травня він був звільнений Трампом. Офіційно – за "некомпетентність". На ділі, як упевнені ЗМІ, – за небажання припинити розслідування справи Флінна і втручання РФ у виборчу кампанію в США, яке, "поза всякими сумнівами", мало місце, заявив Комі на слуханнях у Сенаті.

При цьому розслідування "російського досьє" вже не обмежуються Флінном. Міністр внутрішньої безпеки США Джон Келлі вказав на початку червня, що зять Дональда Трампа і старший радник президента США Джаред Кушнер є фігурантами слідства міністерства юстиції у справі про втручання Росії у вибори глави американської держави в 2016 році.


Під приціл розлідування справи про російське втручання потрапив і зять Трампа Джаред Кушнер. Спецпрокурор Роберт Мюллер "взявся" за його ділові зв'язки

Сам президент США, втім, теж не залишається осторонь. Приводом для нового скандалу послужила його зустріч з главою МЗС РФ Сергієм Лавровим та послом РФ у США Сергієм Кисляком в Білому домі 10 травня. Під час зустрічі Трамп, як стверджували ЗМІ, розкрив росіянам цілком таємні дані, отримані американцями від ізраїльської розвідки, таким чином, піддавши небезпеці агентурну мережу ізраїльтян.

Читайте також: Білий дім стає повністю паралізованим російським питанням, – американські чиновники

Президент РФ Володимир Путін назвав звинувачення на адресу Трампа в розголошенні секретної інформації "політичною шизофренією" і заявив, що Москва готова надати Сенату та Конгресу США запис бесіди президента США і глави МЗС РФ, що відбулася 10 травня. Що стосується всіх інших звинувачень, то Кремль заперечує своє втручання в президентську кампанію в США у 2016 році, нагадує Deutsche Welle.

Дуже давні знайомі

Тепер щодо Манафорта. Як йдеться у публікації американського видання The Wall Street Journal, "консалтингова фірма Пола Манафорта вже більше десяти років активно працює над тим, що пов'язано з політичними інтересами Росії не тільки в Україні, але й у Грузії та Чорногорії, а також в інших країнах, які Кремль вважає власною сферою впливу".

Розслідування The Wall Street Journal показує, що подібні зусилля були більш широкими за амбіціями та охопленням, та й тривали довше, аніж про це повідомляли раніше, а саме – починаючи з 2004 року,
пишуть журналісти WSJ.

Крім всього іншого, вони стверджують, що Пол Манафорт пов'язаний із російським підприємцем та мільярдером Олегом Дерипаскою, власником компанії "Базовий елемент" та президентом компанії "Русал". У 2008 році Дерипаска у світовому рейтингу мільярдерів за версією журналу Forbes посідав 9 сходинку зі статками у 28 мільярдів доларів, але у 2017-му, щоправда, скотився аж до 315-ї позиції.


Про зв'язки Пола Манафорта з Росією тепер відомо більше. The Wall Street Journal провела ґрунтовне розслідування, яке виявило багато цікавого

При цьому стосунки Дерипаски з Америкою є доволі пікантними. Ймовірно, що бізнесмен робив спробу "здати" Сполученим Штатам рідну "матінку Росію" – певна річ, задля певних преференцій. 26 травня 2017 року у The New York Times вийшла стаття, в якій стверджувалося, що Дерипаска запропонував співпрацю комітету з розвідки Конгресу США в обмін на імунітет. За даними газети, Дерипаска пішов на цей крок, щоб отримати можливість подорожувати в США, де йому з 2006 року відмовляють у видачі візи. Дерипаска нібито пропонував надати інформацію про втручання Москви у вибори президента США в 2016 році, але в Конгресі не погодилися на висунуті ним умови.

Дерипаска частково спростував цю інформацію. За його словами, "єдиною правдою в даній статті є той факт, що я дійсно хочу допомогти встановити істину демократично обраним комітетам Конгресу США, які діють від імені американського народу". Він зазначив, що у нього є докази, але вони "свідчать прямо про протилежне стосовно історії втручання Росії". Імунітет же, за словами Дерипаски, ніколи не був умовою надання їм інформації і документів.

Читайте також: Трамп: Російська історія – повна фабрикація

Незадовго перед публікацією у The New York Times персоні Дерипаски приділило увагу також агентство Associated Press, за що мільярдер навіть подав на АР до суду. У статті, яка так обурила Дерипаску, йшлося про ті ж таки його зв’язки з Полом Манафортом. Все викладене у розслідуванні журналістів Джеффа Хорвіца та Чада Дея Дерипаска назвав "наклепом", вимагаючи спростування поданої інформації. Але Associated Press відмовилося будь-що спростовувати.

Тим часом юрист AP Карен Кайзер пообіцяв, що агентство продовжить відстоювати свою правоту, а також публікацію як таку. У ній, зокрема, повідомлялося, що в 2006 році Манафорт підписав зі структурами Дерипаски контракт зі щорічною винагородою в 10 мільйонів доларів. Метою співробітництва, за інформацією AP, було просування інтересів російського президента Путіна. Ділові стосунки Дерипаски і Манафорта, стверджувало агентство, підтримувалися як мінімум до 2009 року.

Сам Манафорт раніше підтверджував, що на Дерипаску працював, але наполягав на тому, що їхні відносини перебували в легальному полі.

Я працював з Олегом Дерипаскою майже 10 років тому, представляючи його ділові та особисті інтереси в тих країнах, де у нього були інвестиції. Моя робота на Дерипаску не включала просування російських політичних інтересів,
– зазначив Манафорт.


Російський мільярдер Олег Дерипаска наймав Манафорта та його людей для доволі сумнівних доручень. Втім, сам Манафорт стверджує, що завжди діяв у "легальному полі"

Проте чи дійсно все саме так і було? Для відповіді на це запитання варто знову повернутися до публікації у The Wall Street Journal. З усього обсягу матеріалу, представленого в ній, зупинимося детальніше на "грузинському" та "українському" сюжетах.

Дерипаска, Манафорт та Україна

Отже, 2004 рік. Фірма Манафорта Davis Manafort Partners (DMP) допомагає Дерипасці в організації повернення до Грузії проросійського політика Ігоря Гіоргадзе. Будучи колишнім міністром держбезпеки Грузії, Гіоргадзе покинув Грузію у 1995 році, звільнившись після замаху на президента Едуарда Шеварднадзе. У вигнанні Гіоргадзе почав боротьбу з режимом Саакашвілі і створив власну партію. На початку 2004 року один із партнерів Дерипаски – Натаніель Ротшильд – влаштував колезі Манафорта Ріку Девісу зустріч з Гіоргадзе у Москві. На переговорах Девіса попросили допомогти розробити план повернення Гіоргадзе на батьківщину, розповіло джерело WSJ.

Читайте також: Чорна хмара над Білим домом: як "російська штукенція" невпинно наближує імпічмент Трампа

Для розробки плану Дерипаска найняв DMP, стверджує джерело. За його словами, метою Дерипаски було змінити політику Грузії на проросійську. План передбачав, що Ротшильд почне інвестувати в Грузію, починаючи з виноградників, а потім попросить уряд країни забезпечити повернення Гіоргадзе. Наприкінці 2004-го Ротшильд та Девіс вечеряли у Тбілісі із вже обраним главою держави Міхеїлом Саакашвілі, але президент зруйнував їхні плани, відклавши розгляд цього питання. Пізніше представник Манафорта Джейсон Мелоні підтвердив, що DMP брала участь у цьому грузинському проекті, але сам Манафорт буцімто не грав там жодної ролі.

Відтак DMP переключилася на Україну, де знову працювала на Дерипаску, збираючи для нього і для "дружньої до Росії" політичної партії певну інформацію. Консультант Філіп Гріффін, який співпрацював з DMP по Грузії, розповів WSJ, що Девіс направив його в Україну для допомоги Дерипасці та Ротшильду і дав завдання – збір розвідданих. Керував усім проектом особисто Манафорт.

За твердженням Гріффіна, десь між Днем подяки та Різдвом вони з Манафортом працювали у Вашингтоні, зустрічаючись із політикам та "промацуючи" ставлення керівництва США до тодішніх подій в Україні. Наприкінці грудня Дерипаска відправив Манафорта в Донецьк і організував його зустріч зі "сталевим та вугільним магнатом" Рінатом Ахметовим, додав Гріффін.

Ми розповіли йому про настрій Вашингтона. І про те, що США не збираються протидіяти Помаранчевій революції,
– сказав консультант.

За твердженням неназваного WSJ керівника відомства по боротьбі з оргзлочинністю, Ахметов підтримував тісні стосунки з Кремлем.

Читайте також: Немає доказів причетності Манафорта до "чорної бухгалтерії" ПР, – САП

Після перемоги Ющенка на виборах Ахметов і сам скористався послугами DMP, щоб створити своїй компанії System Capital Management (SCM) більш прозахідний імідж і допомогти їй "вижити в новій політичній атмосфері", сказав Гріффін. Ахметов погодився заплатити DMP 10 мільйонів євро, стверджує політконсультант.


У далекому 2004-му послугами фірми Манафорта скористався і "сталевий та вугільний магнат" Рінат Ахметов. Мета наймача полягала у створенні собі та компанії SCM позитивного іміджу перед парламентськими виборами

Пізніше Ахметов погодився заплатити фірмі Манафорта ще 20 мільйонів доларів за допомогу в парламентській кампанії. Приблизно у цей же період Манафорт повідомив тодішнього посла США в Києві Джона Хербста про співпрацю з Януковичем і запевнив, що вона відбуватиметься в інтересах США. Після цього відносини Манафорта і Януковича розвивалися далі, розповідає Гріффін.

Читайте також: Манафорт отримав від "Партії регіонів" значно більше, ніж ПР офіційно витрачала, – NYT

За словами консультанта, Янукович міг запросити американця в сауну або на партію в теніс. Гріффін стверджує, що він покладався на поради Манафорта при створенні свого іміджу, а також у тому, що зближувало його електорат на сході України з Росією, наприклад, у питаннях щодо статусу української мови або відносин з НАТО.


А цього "діяча" Манафорт як не полірував, але "людину" з нього все ж не зробив. Хоча й довгий час намагався "продати" його Сполученим Штатам як прозахідного політика

Пізніше, коли стосунки Росії та США почали псуватися, у Вашингтоні деякі чиновники стали відчувати занепокоєння у зв'язку з тим, що Манафорт підтримує в Україні політика, який діє аж ніяк не в інтересах Америки.

Ми не знаходили це корисним,
– згадує колишній посол США в Україні Вільям Тейлор.

А один з екс-чиновників адміністрації США прокоментував для WSJ, що Манафорт намагався "продати" Януковича як прозахідного політика і довго "полірував камінь, що не піддається поліровці". Чим ця невдала "поліровка" завершилася для Януковича – ми знаємо, а от як надалі розвиватиметься кар'єра Манафорта – покаже час. Те саме, до речі, стосується і президента США Дональда Трампа.

Читайте також: Зашморг на шиї стягується: як найлютіший ворог Трампа невблаганно тягне його на дно