Видання Washington Post повідомило, що спецпрокурор Мін'юсту Роберт Мюллер, який веде розслідування втручання російських спецслужб в американські вибори, відкрив проти Дональда Трампа персональну справу – за підозрою в намаганнях завадити діям юстиції. Ця справа таки може спричинити відставку президента.

За тією веремією, яка коїться останні тижні та місяці навколо Дональда Трампа, та міжнародними скандалами, причиною яких він встиг стати, багато хто просто не звернув уваги на те, що 14 червня у нього був день народження – президентові США Дональду Трампу виповнився 71 рік. Надвечір свого власного свята він волів виконати особливе зобов'язання, далеке від постійних скандалів у Вашингтоні.


Цього року у Трампа видався не надто веселий день народження

Читайте також: День народження Дональда Трампа: найсоковитіші курйози за час президентства

Глава Білого дому мав разом зі своєю дружиною Меланією завітати до лікарні міста Джорджтаун, де лежить конгресмен Стів Скаліз, якого вранці того ж дня було поранено внаслідок нападу, що відбувся в місті Александрія, штат Вірджинія. Цей напад сам собою є страшним скандалом: терорист, озброєний автоматичною гвинтівкою, спокійнісінько відкрив вогонь по групі американських конгресменів, які тренувалися перед проведенням традиційного щорічного бейсбольного матчу між членами Конгресу США від Республіканської та Демократичної партій. Перш ніж охоронці встигли бодай якось відреагувати, нападник встиг поранити трьох політиків та двох охоронців, найважче – республіканця Скаліза.


Стан здоров'я соратника Трампа Стіва Скаліза після збройного нападу медики кваліфікують як критичний

Але, щойно Трамп всівся до своєї автівки, аби завітати до пораненого, йому повідомили чергову погану новину: спецпрокурор Роберт Мюллер, призначений виключно для розслідування так званої "російської афери" (це вже офіційна назва, яку дістала в Америці ця справа), офіційно "взяв на приціл" не лише членів президентського оточення, а й самого президента. Трампа було звинувачено в спробах запобігти веденню слідства та заваді юстиції.

Читайте також: Скандал навколо Трампа посилюватиметься, – експерт

Місце злочину – Білий дім

Для Трампа – це величезна проблема, чи не найбільша з усіх, з якими йому досі довелося зіткнутися через всю цю історію з незаконними контактами з російськими чиновниками. Досі він, мов заведений, постійно наголошував, що проти нього ніяке слідство не ведеться: він вимагав сказати про це і від звільненого директора ФБР, і від міністра юстиції, і від багатьох інших. Навіть коли Комі дав свої свідчення у Конгресі проти Трампа – сам Трамп почув із них лише одне:

Комі підтвердив, що проти мене не ведеться слідство!
– поспішив він написати в своєму мікроблозі на Твіттері.

А тепер, виходить, таке слідство ведеться, про що й стало відомо цілісінькому світові. Це, звичайно, аж ніяк не означає, що Трамп буцімто стоїть вже однією ногою в буцегарні. Теоретично, наприкінці слідства Мюллер може дійти висновку, що президент нічим не завинив. Проте, Мюллер розширює свої слідчі дії та збільшує таким чином ті ризики, які вони несуть Трампові.

По суті, Мюллер мав лише перевірити питання – чи передвиборча команда Трампа досягла якоїсь таємної угоди з Кремлем? Тепер він досліджує (не в останню чергу через заяви президента США) питання, чи заважає американський лідер слідству? Це може стати величезною правовою проблемою, але політичною "міною" це питання стало вже зараз: завада юстиції є офіційною підставою для початку процедури імпічменту – так, як це було в 1998 році в справі проти Білла Клінтона. Щоправда, президент-саксофоніст тоді якось викрутився, а чи викрутиться президент-мільярдер? Лише той факт, що Мюллер веде подібне розслідування, швидше за все, мобілізує демократів на нову атаку і надасть потужної динаміки всій справі.

Читайте також: Обвинувачення проти Трампа набагато серйозніші, ніж були проти Клінтона, – колишній конгресмен

Окрім того, своєю роботою Мюллер робить набагато важчим саме по собі президентство Трампа: у межах слідства він ще допитуватиме всіх його помічників, які взагалі-то й без того мають багато справ. А тепер, коли Білий дім фактично розглядається як "місце злочину", президент та його радники змушені стежити за своїми діями уважніше, ніж зазвичай. Кожне слово може бути використане проти них.

"Копати від паркану і до вечора!"

Але чи є взагалі вказівки на те, що Трамп намагається завадити проведенню слідства? Є, та ще й багато. Одна з таких вказівок стосується свідчень екс-директора ФБР Джеймса Комі, який розповів про зустріч, яка відбулася між ним та Трампом у лютому в Овальному офісі Білого дому – тобто, в робочому кабінеті президента США. За словами Комі (а він, нагадаємо, розповідав усе під присягою), президент наполягав, аби він припинив слідство проти свого тодішнього радника з питань національної безпеки Майкла Флінна.

Я сподіваюся, ви знайдете можливість покинути цю справу,
– цитує Комі Трампа.

Сам Трамп це, звичайно, спростував і через те, що тепер його слово стоїть проти слова Комі, знайти правду може виявитись складною справою – якщо... якщо тільки не знайдуться, наприклад, записи цієї бесіди або не відгукнеться якийсь свідок, який підтвердить чи спростує слова Комі. Щоправда, знову ж таки: Комі говорив під присягою, а от Трамп – ні.

Читайте також: Комі запустив "демонтаж" Трампа, – німецьке видання

Ще одна важлива "зачіпка" – це пояснення, яке надав Трамп щодо звільнення Комі. Білий дім спочатку пояснив його невдалими діями Комі у справі Гілларі Клінтон та відповідною рекомендацією Міністерства юстиції, але згодом Трамп раптом прилюдно наголосив, що перед звільненням Комі він "мав у голові оту російську штукенцію". Ця заява може стати для Трампа значно небезпечнішою, тому що її можна сприймати як своєрідне визнання того, що він намагався позбутися слідства, аби спокійніше спати. Для спецпрокурора Мюллера – це основна підстава для того, аби зайнятися Трампом персонально.

За декілька тижнів Мюллер зібрав команду з видатних та вельми досвідчених слідчих – що стало підставою для хвилювання деяких республіканських лідерів. Мюллер та його люди "поклали око" практично на всіх, кого вважають причетними до цієї справи. Слідство може забрати багато часу, але Роберт Мюллер, здається, поспішає. Вже до кінця цього тижня його команда має намір допитати директора національної розвідки США Дена Коутса та директора АНБ Майка Роджерса. За даними преси, Трамп примушував обох до офіційної заяви, що немає ніяких доказів існування таємної угоди між його командою та Кремлем. Коутс та Роджерс нещодавно відмовились давати свідчення перед Сенатом щодо своїх розмов з президентом. Мюллер зробить другу спробу – він погрожує, що, якщо вони не захочуть розмовляти з ним в якості свідків, то їм доведеться розмовляти з суддями в якості підозрюваних.


Роберт Мюллер, здається, "серйозний хлопець", тому щодо Трампа він буде діяти рішуче

Для Мюллера є важливими всі персони, які через "темні справи" та контакти з російськими посадовцями потрапили в поле його зору – серед них, наприклад, Майкл Флінн та екс-керівник передвиборчого штабу Трампа Пол Манафорт, міністр юстиції Джефф Сешнс та радники Трама – Райнс Прібус, прес-секретар Шон Спайсер та шеф-стратег Стівен Беннон.

Читайте також: Трамп і імпічмент: про причини і загрози відставки президента США

Що робити, коли нічого не поробиш?

А як же може відреагувати на все оте сам Трамп? Це насправді – ключове питання. У президента США є дві можливості. Він може спробувати, так би мовити, "розколоти" Білий дім: сам він виконує свої президентські обов'язки, а його радники та адвокати працюють над питанням, як поводитись з мюллеровими слідчими. Так чинив свого часу Білл Клінтон під час "афери Моніки Левінскі", і досяг успіху. Проблема полягає лише в тому, що Трамп, схоже, протягом багатьох тижнів так чи інакше не має в голові нічого іншого, окрім тієї "російської штукенції", як він її називає. Навряд чи він раптом стане таким витриманим та дисциплінованим, що принаймні не висловиться вчергове з цього приводу в Твіттері.


"Російське коло" навколо Трампа замикається, а крісло під ним вже хитається: лідерові Білого дому все частіше вказують на вихід

Інша можливість, про яку вже подейкують у Вашингтоні – взяти та й звільнити з посади Роберта Мюллера так само, як Трамп це вчинив з Джеймсом Комі. Сам Трамп вже встиг натякнути на можливість подібного – здається, він справді вважає, що Мюллера можна залякати простими погрозами. Проте, таке звільнення, напевно, дорівнювало б політичному самогубству, тому що всім і кожному стало б зрозуміло: Трамп боїться слідства, він має що приховувати. Тож йому слід, мабуть, згадати, що в 1973 році подібне вже сталося: президент Річард Ніксон звільнив з посади спецпрокурора, який вів слідство у справі "Уотергейту". І це звільнення призвело до його відставки, на яку йому довелось погодитися, аби не бути викинутим з Білого дому внаслідок імпічменту.

Але, насправді – найліпшим для Дональда Трампа було б зрозуміти колись, що з Путіним та його прибічниками краще взагалі справи не мати. Бо Путін – це своєрідний анти-Мідас нашого часу: якщо в давньогрецького царя все, до чого він доторкався, перетворювалося на золото, то все, до чого має стосунок Путін, перетворюється на лайно. Але, на жаль, свого часу Трамп про це не подумав. От і має тепер, що має.

Читайте також: Трамп невдовзі планує зустрітися з Путіним