Російський слід у команді і родині Трампа

Скандал навколо Дональда Трампа розгорівся одразу після інавгурації. Нагадаємо, екс-радник з питань національної безпеки Майкл Флінн подав у відставку після того, як з’ясувалося, що він приховав інформацію про свої таємні переговори з послом Російської Федерації у США Сергієм Кисляком. Зокрема, Флінн ще до того, як став радником президента США, в розмовах з Кисляком обіцяв, що Трамп пом'якшить антиросійські санкції.

Майкл Флінн
Все почалося з Флінна, який приховав таємні переговори з послом РФ

Щоб зам'яти скандал і відвести підозри від самого Трампа, Флінн пішов у відставку. Однак американські спецслужби розпочали розслідування і щодо Флінна, і щодо можливого втручання російських хакерів у виборчий процес у США. Як відомо, майже перед самими голосуванням було зламано поштовий сервер Гіларі Клінтон і в ЗМІ потрапила частина переписки, що знизило її рейтинги.

Читайте також: Клімкін заявив про швидку інтеграцію України в НАТО

Американська розвідка знайшла докази того, що російські хакери втрутилися в хід електронного голосування, створивши фейкові аккаунти, з яких підтримувався кандидат Трамп. До того ж, стало відомо, що з російськими дипломатами вів переговори ще й зять і одночасно радник Трампа – Джаред Кушнер, який нібито пропонував налагодити окремий таємний канал зв’язку між США і РФ.

Дональд Трамп та його зять Кушнер
Зять Трампа Кушнер теж причетний до таємних переговорів з російськими дипломатами

Все це разом помножило підозри щодо Дональда Трампа, який під час перегонів відверто висловлював симпатію до Путіна і не приховував бажання налагодити з ним стосунки. Хоча його рідна Республіканська партія завжди тримала лінію на протистояння з Москвою.

Останньою краплею стало раптове звільнення Трампом достроково директора ФБР Джеймса Комі, який займався розслідуванням справи Флінна і втручанням Росії у вибори. В США, які вважають себе іконою демократії, ініціювали спеціальні слухання, а про імпічмент Трампу стали говорити більш серйозно. В першу чергу, представники Демократичної партії.

"Немає жодних сумнівів, що Росія втрутилася у вибори президента США"

Виступ екс-директора ФБР Комі на спеціальному засіданні в комітеті Сенату США транслювали в прямому ефірі, за яким спостерігали мільйони американців. Хоча громадяни США, як відомо, не надто заполітизовані, але інформація про можливий тиск Дональда Трампа на хід розслідування спричинила резонанс. Глава держави, по суті, порушив демократичні принципи і норми, якими так пишаються американці.

Джеймс Комі
Джеймс Комі може стати пусковим механізмом процедури імпічменту

Ще до свого виступу Джеймс Комі заявив, що ретельно задокументував свої розмови з Дональдом Трампом, під час яких президент США, хоча й не віддавав прямого наказу, але фактично вимагав лояльності і припинення справи проти Флінна.

Президент сказав мені: "Мені потрібна лояльність, я очікую лояльності". (…) "Я хочу поговорити про Майка Флінна". (…) "Він – хороший хлопець, багато чого бачив у житті". (…) "Я сподіваюся, Ви знайдете можливість на Ваш розсуд зам'яти це все, дати Флінну спокій",
– розповів Джеймс Комі.

Володимир Путін втрутився у вибори президента США
У ФБР немає сумніву, що Путін втрутився у вибори президента США

Також екс-директор ФБР заявив, що не має сумнівів, що Росія намагалася втрутитися у президентські вибори і влада РФ стоїть за втручанням у комп’ютерні мережі керівництва Демократичної партії і витоками викрадених даних під час президентської кампанії. На думку Комі, можливе російське втручання не вплинуло на підрахунок голосів на президентських виборах у США. Але, на його переконання, російські хакери намагалися отримати доступ до сотень урядових і неурядових організацій.

Державна зрада чи тиск на правосуддя

Підозри тиску Трампа на правосуддя стало причиною того, що десять міст США вимагають імпічменту Дональда Трампа. З офіційним запитом вони звернулись до Конгресу. Причина – звільнення Трампом Джеймса Комі з посади директора ФБР. Також президента США підозрюють у державній зраді. Член палати представників Конгресу, демократ зі штату Техас Ел Грін, також заявив, що після детального вивчення законодавства може ініціювати процедуру імпічменту.

На перший погляд, підстави для початку процедури імпічменту досить серйозні. Як зазначає політичний аналітик Інституту світової політики Микола Бєлєсков, якби свого часу щось подібне зробив Білл Клінтон, то йому б точно оголосили імпічмент. Однак на даний момент ситуація інша.

Джеймс Комі повів себе дуже обережно і, по суті, не сказав нічого нового. До висновку щодо втручання РФ у вибори ще в січні прийшла американська розвідка. Комі у своїх свідченнях сказав, що з боку Трампа не було наказу припинити розслідування проти екс-радника з питань нацбезпеки Майкла Флінна, але слова президента США були певною мірою вказівкою,
– говорить експерт.

За словами Миколи Бєлєскова, все залежатиме від того, як ці слухання сприйме Конгрес. А Республіканська партія, яка має більшість і в палаті представників, і в Сенаті, не демонструє бажання запускати процедуру імпічменту.

"Керівництво Республіканської партії стоїть на позиції – всіма можливими способами захищати Дональда Трампа. Тому початок процедури імпічменту малоймовірний. Не кажучи про те, щоб довести її до логічного завершення. Для кінцевого звинувачення в Сенаті потрібно 2/3 голосів", – говорить політолог.

Голова правління "Майдану закордонних справ" Богдан Яременко також вважає, що Дональду Трампу імпічмент не загрожує. За його словами, Комі донищив усе, що можливо ще залишалось від репутації Трампа. Однак, зауважує він, з точки зору права, швидше за все, Трамп видихнув з полегшенням.

Незаконних наказів Трамп не віддавав, хоча, на думку Комі, його звільнення так чи інакше пов'язане з бажанням Трампа вплинути на хід розслідування "справи про російське втручання у вибори". Але думка Комі залишиться думкою. А заява Комі, що Трамп не віддавав незаконних наказів, стане юридичним фактом,
– наголошує Яременко.

Голова правління Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимир Фесенко наголошує: потенційна міна для Трампа – правильне врегулювання президентом США своїх інтересів як бізнесмена і державного діяча.

"Якщо виявиться, що Трамп підіграє як президент США власному бізнесу або використовує свій статус для впливу на свої або своїх партнерів бізнес-інтереси, це зіграє проти нього. Тим більше, що Трамп дуже зневажливо ставиться до процедур і правил", – зауважує політолог.

Підставою для імпічменту, зазначає Фесенко, може стати, як у випадку з Біллом Клінтоном, брехня під присягою.

Водночас, на думку політичного експерта Сергія Постоловського, загроза все ж існує, але поки складно сказати, чим це може закінчитися. У відношенні до Трампа є сильний негатив з боку американців. Плюс багато зовнішньополітичних чинників.

Хоча, якщо в найближчий рік Трампу вдасться виконати свої передвиборчі обіцянки, в першу чергу, створення нових робочих місць, і провести краще медичну реформу, ніж це зробив Барак Обама, тоді є шанси на зростання підтримки громадян США,
– зазначає Постоловський.

Похолодання між США і Росією продовжиться

Процедура імпічменту, незважаючи на складність ситуації, поки малоймовірна. А от похолодання між двома найбільшими державами світу триватиме. Крім того, представники Республіканської партії не перестають говорити про посилення антиросійських санкцій. Відомий своєю неприязню до Росії сенатор Джон Маккейн вважає Путіна більшою загрозою, ніж так звану "Ісламську державу".

Однак, за словами Миколи Бєлєскова, наразі Конгрес дав адміністрації Трампа простір для маневру і діалогу з Росією, не ухвалюючи закон про посилення антиросійських санкцій.

Конгресмени дуже войовничо налаштовані щодо посилення антиросійських санкцій. Але поки дали певний люфт Білому дому. Тому що після посилення санкцій Вашингтону не було б про що говорити з Москвою. Хоча мова вже йшла про кодифікацію санкцій на рівні Конгресу. Якби такий закон ухвалили, то тоді Трамп не мав би можливості скасувати санкції. Переконати 440 представників Конгресу буде складно,
– говорить Бєлєсков.

Але, підкреслює політолог, це не означає, що Конгрес відмовився від ініціативи про посилення санкцій. Якщо в Білому домі будуть проводити лінію щодо скасування санкцій без відповідних кроків Росії щодо врегулювання ситуації на сході України, то почнеться саботаж з боку Держдепу.


Як використає Путін можливість загрози імпічменту Трампу?

За словами Сергія Постоловського, далі скандал навколо президента США розвиватиметься ще й внаслідок його досить радикальної зовнішньої політики. Як нагадує політолог, Трамп заявив про вихід США з Паризької кліматичної угоди, а у кризі на Близькому Сході, пов’язаній з Катаром, вже також встигли побачити "руку Трампа".

Американські ЗМІ взагалі підозріло ставляться до того, що Трамп побував з візитом в Саудівській Аравії, підписав з цією країною досить великий військовий контракт, а за кілька днів розгорівся скандал з Катаром, який спричинив кризу в арабському світі. Можливо, в протистоянні арабських країн із Катаром зацікавлені і США,
– зазначає Постоловський.

З іншого боку, попри всі обставини, на його думку, Кремль не тільки продовжить гібридну інформаційну війну, а навіть посилить її за тою ж тактикою: "настамнет". Тим більше, підкреслює Сергій Постоловський, що Путін ніколи не визнає помилок і не зробить крок назад. Тим більше, він переконаний у правильності своєї політики.

Така політика Росії однозначно не сприятиме стабільності в світі. Але Кремль відомий тим, що вміє використовувати будь-яку ситуацію. Імпічмент Трампу – суто внутрішня справа американців. І, якщо з’ясується, що він порушив норми національного законодавства, то процедуру можуть запустити. Тим більше, якщо дії президента США негативно впливатимуть на імідж Республіканської партії.

Та Москва може докласти зусиль для того, щоб похитнути позиції Дональда Трампа і змусити його до певної лояльності. І в питанні України, і Сирії. І, хоча Трамп сам заклав міну щодо процедури імпічменту, насправді це буде вигідно Росії, адже внутрішня криза в США послабить позиції Вашингтону на світовій арені. І цим, безумовно, скористається Путін.

Читайте також: Візовий режим з Росією: боротьба з агресором чи символічний крок?