Якою може бути миротворча місія на Донбасі: деталі переговорів

16 лютого 2018, 19:24
Читать новость на русском

Нардеп Мустафа Найєм описав основні параметри миротворчої місії на Донбасі, якою її бачать на Заході.

Як написав Найєм у Facebook, на Мюнхенській конференції з безпеки він зустрівся зі спецпредставником США по Україні Куртом Волкером, який є одним із найбільш інформованих людей про деталі переговорів щодо введення миротворчої місії на Донбасі. Крім того, напередодні Мюнхенської конференції фонд Anders Fogh Rasmussen опублікував доповідь Hudson Institute про те, якою б могла бути миротворча місія ООН в Україні.

Читайте також: Порошенко підтвердив нещодавню розмову із Путіним та назвав головні теми

З розмови з Волкером стало ясно, що формат участі миротворців, викладений авторами звіту дивним чином дуже близький до суті реальних переговорів. Нижче я виклав всі відомі мені деталі цих переговорів, а також основні положення звіту Hudson Institute,
– зазначив Найєм.

Далі публікуємо головні параметри миротворчої місії ООН на Донбасі, описані Найємом:

1. Загальна чисельність контингенту – до 30 000 осіб, в тому числі 5000 осіб для активного спостереження за 409 кілометрами міжнародного кордону між Україною і Росією і 4000 осіб поліцейського контингенту.

2. Командування місії буде здійснюватися або безпосередньо ООН, або представником незалежного Міжнародного контингенту. Учасниками місії можуть бути миротворці з країн, що не входять в НАТО, прийнятні як для України, так і для Росії. Зокрема обговорюється участь сил з Білорусі, Казахстану, Монголії, а також Австрії, Фінляндії або Швеції, і низки південноамериканських країн. Допускається участь деяких країн-членів НАТО, дружніх до Росії, наприклад Греція.

Читайте також: "Блакитні шоломи" Німеччини можуть взяти участь у місії ООН на Донбасі

3. Росії необхідно буде забезпечити припинення вогню місцевими формуваннями і вивести важке озброєння, а владі самопроголошених республік доведеться публічно і відкрито прийняти умови роботи миротворців.

4. У рамках місії на місцях повинні бути розгорнуті також гуманітарні установи, групи юристів і експертів в галузі державного управління та посередників для роботи з місцевими громадами з постконфліктного відновлення і реінтеграції в українські державні структури.

Миротворча місія повинна стати механізмом примусу до виконання Мінських угод. При цьому перший пункт Мінських угод – припинення вогню повинен бути виконаний до початку розгортання місії. Проведення місцевих виборів, реалізація особливого статусу і амністія можуть бути виконані тільки після повного розгортання миротворчої місії.

Читайте також: У Росії є ще одна вимога до миротворців, – експерт

Розгортання місії передбачається в кілька етапів:

1) початок місії і забезпечення умов для її розгортання (до 2-х місяців);

2) просування та встановлення контролю над кордоном (від двох місяців);

3) початок підготовки інфраструктури для проведення місцевих виборів (до шести місяців).

Усі сторони згодні, що Рада безпеки ООН має прийняти єдине рішення на весь період дії контингенту, а не після кожного етапу.

Читайте також: Зустріч Клімкіна та Лаврова у Мюнхені: про що говорили

Найімовірнішим, за словами Найєма, є так званий "надійний мандат", що дозволяє миротворцям в обмежених умовах застосовувати силу для стримування сил місцевих сателітів РФ.

Встретились на Мюнхенской конференции по безопасности со спецпредставителем США по Украине Куртом Волкером. Волкер сейч...

Опубліковано Mustafa Nayyem 16 лютого 2018 р.

Що таке миротворча операція? Це дії міжнародної спільноти з метою запобігання виникненню міждержавних або внутрішніх конфліктів. Операції зі встановлення миру проводяться за обов'язкової згоди сторін конфлікту. Резолюцію про введення миротворців ООН повинні одноголосно підтримати всі постійні члени Радбезу ООН: США, Китай, Росія, Франція, Великобританія. Україна не є постійним членом Радбезу ООН.

22 серпня 2017 року Президент України Петро Порошенко зазначив, що на Генасамблеї ООН у вересні в Нью-Йорку він презентуватиме ідею введення миротворців на Донбас. Вже 5 вересня глава Кремля Володимир Путін заявив, що наявність миротворців ООН на Донбасі пішла б на користь вирішенню конфлікту на сході України. Однак він висунув вимогу, що миротворці повинні перебувати на лінії розмежування "і не на жодних інших територіях".

Згодом, російський лідер у телефонній розмові з канцлером Німеччини Ангелою Меркель все ж пішов на "поступки", погодившись на розміщення "блакитних касок" ООН не тільки на лінії зіткнення, але й в інших місцях, де СММ ОБСЄ проводить свої інспекційні поїздки.