ЄС розгляне санкційні сценарії щодо Білорусі: серед них – розрив відносин

10 лютого 2021, 12:19
Читать новость на русском

Джерело:

Radio Free Europe

Група держав Євросоюзу з представниками дипломатії та делегація блоку в Мінську будуть рекомендувати декілька шляхів протидії режиму Олександра Лукашенка. Серед сценаріїв – розширення санкцій та розрив дипломатичних відносин.

Документ "Доповідь керівників місій ЄС: огляд обмежувальних заходів ЄС проти Білорусі в лютому 2021 року" повинні обговорити найближчими тижнями у Брюсселі.

До теми Після 10 місяців перерви Білорусь відновлює залізничне сполучення з Росією: причина

Сценарії відносин ЄС та Білорусі

Відповідний документ передбачає 4 різні шляхи, якими може піти Брюссель щодо відносин з Білоруссю.

► Перший шлях передбачає очікування, він полягає у продовженні такого підходу з поступовим запровадженням санкцій.

► Другий варіант – "мовчазна" дипломатія. У цьому випадку мовитиметься про місію високого рівня в Мінськ, запрошення на нейтральну територію та підтримку пропозиції про посередництво.

Водночас відповідний шлях передбачатиме згоду на розмову з режимом та вступ у своєрідний діалог в ОБСЄ, а також – вступ у переговори з Росією та США щодо посилення зовнішнього тиску.

► Третій шлях – зниження рівня дипломатичних відносин та більшу кількість санкцій щодо фізичних і юридичних осіб. Також мовитиметься про "підтримку порушень справ за національним законодавством в ЄС проти винуватців тортур та нелюдського поводження".

► Четвертим і найсуворішим варіантом є майже повне заморожування відносин. Це означатиме розрив дипломатичних відносин, зокрема:

  • виведення послів держав-членів ЄС;
  • режим повних санкцій, що вражає різні промислові галузі;
  • заборону на продаж єврооблігацій;
  • мораторій на участь Білорусі у структурах "Східного партнерства";
  • офіційне визнання уряду в еміграції.

Відновлення діалогу з ЄС

Водночас у документі зазначили низку речей, які білоруська влада повинна зробити, щоб відновити так званий змістовний діалог з ЄС – припинення "будь-яких репресій та зловживань правами людини"

Європейський Союз також вимагає від Білорусі звільнення політичних в'язнів та забезпечення вільних і чесних виборів під спостереженням ОБСЄ.

Також керівники місій пропонували Брюсселю розглянути питання про розширення сфери санкцій у випадку, якщо ключові вимоги ЄС не виконають.

Зверніть увагу! Євросоюз назвав президентські вибори в Білорусі 9 серпня "ні вільними, ні чесними" і заявив, що Олександр Лукашенко "не має демократичної легітимності".

Санкції ЄС щодо Білорусі

  • Внаслідок репресій проти протестувальників у Білорусі – у ЄС вирішили запровадити санкції проти режиму.
  • Перший пакет санкції ЄС запровадив ще 2 жовтня 2020 року, туди потрапили 40 білоруських чиновників, проте самопроголошеного президента серед них не було.
  • 6 листопада про Лукашенка вже згадали – у другому пакеті санкцій. Також у переліку – ще 14 чиновників Білорусі
  • 17 грудня Євросоюз ухвалив третій пакет санкцій. У перелік внесли 29 білорусів, серед яких і вище керівництво країни.