Реакція країн на таємну інавгурацію Лукашенка

На інавгурації Лукашенка були присутні кілька сотень осіб і її навіть не транслювали по телебаченню – всупереч національному законодавству. У більшості європейських країн дотримуються думки, що ця інавгурація не є законною, як і результати президентських виборів, інформує 24 канал.

Детально Церемонія інавгурації: Лукашенко вступив на посаду президента Білорусі

  • Європейський Союз

Очільник європейської дипломатії Жозеп Боррель від імені всіх країн Європейського Союзу заявив про невизнання легітимності Олександра Лукашенка на посаді президента Білорусі. Він нагадав позицію Європи, що білоруські вибори не були ані вільними, ані чесними.

Позиція Європейського Союзу є чіткою: громадяни Білорусі заслуговують на право бути представленими тими, кого вони вільно оберуть під час нових інклюзивних, прозорих і достовірних виборів,
– заявив Боррель.

Він наголосив, що "інавгурація" і новий мандат президента, на який претендує Олександр Лукашенко, не мають жодної демократичної легітимності.

  • США

Сполучені Штати Америки також заявили, що не визнають легітимності обрання Олександра Лукашенка президентом Білорусі. Про це мовиться в заяві Державного департаменту.

"Вибори 9 серпня не були ні вільними, ні справедливими. Оголошені результати були сфальсифіковані й нелегітимні. Сполучені Штати не можуть вважати Олександра Лукашенка законно обраним лідером Білорусі", – мовиться в заяві Держдепартаменту.

  • Канада

МЗС Канади заявило, що "інавгурація" Лукашенка за зачиненими дверима була черговим проявом зневаги до білоруського народу. Тож Канада не може визнати легітимності результатів виборів.

Ця інавгурація є настільки ж нелегітимною, як і вибори, після яких вона відбувається. Канада вважає, що Александру Лукашенку бракує легітимності для того, щоб бути лідером Білорусі,
– заявили в МЗС Канади.

  • Литва

У Литві інавгурацію Лукашенка назвали фарсом. Саме так схарактеризував подію у твіттері міністр закордонних справ Лінас Лінкявічюс.

Який фарс. Забудьте про вибори. Забудьте про інавгурацію. Колишній президент Білорусі не стаж менш колишнім. Навпаки. Його нелегітимність – це факт з усіма наслідками, які з цього випливають,
– наголосив Лінкявічюс.

  • Німеччина

Після інавгурації Берлін не визнає Олександра Лукашенка законним президентом Білорусі. Про це повідомив офіційний представник німецького уряду Штеффен Зайберт.

  • Україна

МЗС України підтвердило попередню позицію Києва: президентські вибори у Білорусі не були чесними та демократичними.

Проте, як зазначив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба під час зустрічі зі своїм угорським колегою Петером Сійярто, щодо теперішнього статусу Лукашенка ще будуть проводити консультації. Про це повідомляє Укрінформ.

Жодних послів не запрошували. Щоб ви розуміли, що не запросили навіть посла Російської Федерації. Ви знаєте, що позиція України дуже чітка: вибори в Білорусі не були вільними, чесними і прозорими. Стосовно оцінки інавгурації і політичного статусу президента Лукашенка ми ще будемо проводити додаткові наради,
– зазначив Кулеба.

  • Чехія

У Празі зазначили, що оскільки вибори президента Білорусі були проведені з порушеннями і не можуть бути визнані законними, то й нелегітимною слід вважати й інавгурацію Олександра Лукашенка.

Білоруське громадянське cуспільство має повну підтримку Чехії. Білоруси заслуговують на свободу,
– написав у твіттері очільник МЗС Чехії Томас Петршічек.

  • Польща

У Польщі наголосили, що Лукашенко залишається нелегітимним президентом Білорусі, незважаючи на те, якою була його інавгурація.

Президент, обраний на недемократичних виборах, не може вважатися законно виконувачем обов'язків незалежно від того, чи була його присяга таємною чи офіційною,
– повідомили у МЗС Польщі.

  • Данія

Аналогічна позиція і в Данії. Міністр закордонних справ країни Йеппе Кофод зазначив, що Лукашенко сам зізнався у своїй нелегітимності, призначивши таємну інавгурацію.

  • Словаччина

У Словаччині підтримують позицію інших європейських держав та не визнають легітимності Лукашенка. Про це повідомив глава словацького МЗС Іван Корчок у твіттері.

Лукашенко відповідальний за президентські вибори в Білорусі, які не були ні вільними, ні справедливими. Словаччина підтримує громадян Білорусі,
– написав Корчок.

  • Норвегія

У Норвегії заявили, що непрозорі вибори і таємна інавгурація не надають Лукашенку легітимності як новому президенту Білорусі. Про це повідомив державний секретар міністерства закордонних справ Норвегії Аудун Халворсен.

Він також наголосив, що у МЗС Норвегії повторно закликають владу Білорусі відмовитися від насилля та розпочати переговори з опозицією.

  • Франція

У МЗС Франції підтримали позицію Євросоюзу про невизнання легітимності Лукашенка на посту президента Білорусі.

Франція як країна-член Євросоюзу повною мірою підтримує заяву високого представника ЄС із закордонних справ та політики безпеки Жозепа Борреля від імені 27 країн стосовно Лукашенка,
– заявили в МЗС.

  • Росія

У Кремлі таємну інавгурацію Лукашенка назвали внутрішньою справою Білорусі. Прессекретар Володимира Путіна Дмитро Пєсков навіть не захотів коментувати подію, зазначивши, що білоруська влада вчинила так, як вважала за необхідне.

До теми Вічний президент: що відомо про Олександра Лукашенка

Що відомо про інавгурацію Лукашенка

  • 23 вересня біля Палацу Незалежності у Мінську, що є резиденцією Лукашенка, почали збиратися силовики та чиновники.
  • До будівлі стягнули військову техніку, а рух для особистого транспорту перекрили.
  • На церемонію інавгурації запросили кілька сотень людей. У їх числі вищі посадові особи, депутати Палати представників і члени Ради Республіки, керівники державних органів і організацій, місцевих виконавчих і розпорядчих органів, республіканських засобів масової інформації, діячі науки, культури та спорту.
  • Олександр Лукашенко виголосив присягу білоруською мовою. Потім він підписав акт про прийняття присяги, після чого голова ЦВК Лідія Єрмошина вручила Лукашенку посвідчення Президента Республіки Білорусь.
  • У виступі перед силовиками Лукашенко подякував силовикам за розгін мітингувальників. Він подякував хлопцям у погонах, які "зупинили цю погань".
  • Інавгурацію не транслювали по телебаченню, у цей час державні телеканали демонстрували серіали.
  • Після інавгурації Лукашенка у країні посилися протести.

Дивіться відео про таємну інавгурацію Олександра Лукашенка: