Має дати зрозуміти, скільки у нас військовозобов'язаних, – політолог про закон про мобілізацію
Верховна Рада 11 квітня ухвалила в другому читанні законопроєкт про мобілізацію. Він був потрібен ще раніше, адже унормовує велику кількість принципово важливих моментів.
Зокрема, законопроєкт дасть можливість чітко зрозуміти, скільки в Україні військовозобов'язаних, у якому стані вони перебувають. Це 24 Каналу зауважив політолог Ігор Рейтерович.
Читайте також Мобілізація по-новому: як працюватиме ухвалений законопроєкт
"Дуже багато речей, які там закладені, потрібні. Вони повинні насамперед дати можливість чітко зрозуміти, скільки в нас військовозобов'язаних, у якому стані вони перебувають. Уже виходячи з цього, Генштаб, Збройні сили України будуть визначати для себе потребу у тій чи іншій кількості людей, яких треба мобілізувати", – сказав він.
Питання демобілізації
Ігор Рейтерович зазначив, що українські військові розчаровані відсутністю у законопроєкті про мобілізацію конкретної дати щодо демобілізації. Це був важливий та символічний крок для них.
Для них це було важливо не з погляду, що вони після цієї дати відразу, наприклад, напишуть заяви та підуть зі Збройних сил України. Це просто для розуміння хоча б частково свого майбутнього. Це був би більше такий символічний крок,
– підкреслив він.
Як свідчить досвід багатьох інших країн, які займалися питаннями демобілізації, мінімум 75% військових після завершення цього терміну продовжували контракти, залишалися на службі. В Україні, можливо, ця цифра була б навіть вищою. Військовим важливо було б розуміти, що дата названа.
"Це, мабуть, ключовий недолік, який тут є. Його обіцяють виправити. Але тут все впирається в питання, коли це саме буде зроблено. І правильним, мабуть, рішенням було б зараз дещо прискорити мобілізацію для того, щоб забезпечити адекватну ротацію нашим хлопцям та дівчатам, які вже достатньо давно перебувають безпосередньо на лінії фронту", – вважає політолог.
Законопроєкт про мобілізацію: головне
- Верховна Рада у четвер, 11 квітня, ухвалила в другому читанні законопроєкт про мобілізацію. За відповідне рішення проголосували 283 народні депутати. Тепер законопроєкт має підписати спікер Верховної Ради та президент України.
- Президент України Володимир Зеленський прокоментував ухвалення законопроєкту про мобілізацію. За його словами, зміни до мобілізації внесли на запит військового керівництва. Зокрема, є посилення контролю щодо ухилянтів, також врахували питання відпусток і ротацій.
- Правку про демобілізацію військових через 36 місяців служби було вилучено із закону. Раніше речник Міністерства оборони Дмитро Лазуткін пояснив, що норми щодо демобілізації військових будуть розглянуті в окремому законопроєкті. Це було зроблено через побажання від Генштабу ЗСУ та оперативну ситуацію на фронті.