У Комітеті з нацбезпеки назвали найабсурдніші правки до законопроєкту про мобілізацію
Комітет Верховної Ради України з питань національної безпеки, оборони та розвідки завершив розгляд усіх 4269 правок до законопроєкту про мобілізацію.
Були й такі пропозиції, подані народними депутатами, які просто вразили Комітет з нацбезпеки. Про всі найабсурдніші правки розповів 24 Каналу Федір Веніславський.
Цікаво Новий законопроєкт, бронювання та відстрочки: якою буде мобілізація у квітні
Однакові правки
Веніславський розповів, що деякі нардепи, які ходили на засідання Комітету з нацбезпеки й потім широко про це розповідали у своїх соцмережах, підряд реєстрували по п'ять однакових правок на різних сторінках законодавчих пропозицій. Попри це, секретаріат повинен був їх чітко врахувати.
Це очевидне зловживання правом на законодавчу ініціативу, спрямоване на затягування процесу,
– наголосив Федір Веніславський.
Відстрочка для депутатів
Наступною абсурдною пропозицією було надати право на відстрочку для усіх депутатів районних та міських рад. Причому, вони виконують свої повноваження фактично без залишення основного місця роботи.
Це така додаткова робота, додаткове навантаження. Тому, звичайно, ми на це не пішли й мінімізували ці питання,
– зазначив член Комітету з нацбезпеки.
Подарунок ухилянтам
Також багато нардепів намагалися подати пропозиції, які розширюють можливості для уникнення від мобілізації, приміром:
- розширити перелік категорій, які мають право на відстрочку;
- розширити перелік категорій, які мають бути заброньовані.
Інколи законодавчі пропозиції доходили до парадоксального сценарію. Ми з колегами говорили, що якщо їх враховувати, то закон перетворюється не на закон про мобілізацію, а на закон про сприяння можливості ухилення від призову для тих, хто не хоче служити,
– наголосив народний депутат.
Часто нардепи думають про майбутні вибори та намагаються сподобатися виборцям свого округу, подаючи безглузді правки. Водночас забувають, що інтереси збереження територіальної цілісності та державного суверенітету мають стояти на першому місці.
З огляду на це, у Комітеті з нацбезпеки знайшли золоту середину для законопроєкту про мобілізацію. З одного боку, максимально будуть враховані права людей, які цього потребують, та мінімізовані можливості для ухилянтів. З іншого – буде забезпечена спроможність України протистояти країні-терористці Росії.
Що відомо про удосконалений законопроєкт про мобілізацію
- Комітет з питань оборони завершив розгляд усіх правок законопроєкту про мобілізацію 29 березня. Зараз секретаріат верстає таблицю, аби зрозуміти, де могли бути допущені різні неузгодженості чи технічні помилки. Уже наступного тижня громадяни зможуть з ним ознайомитися.
- Відомо, що пропонується зменшити вік мобілізації з 27 до 25 років. Юнаки зможуть пройти обов'язковий військовий вишкіл з 2025 року. Вони самі зможуть обрати час, коли його проходити.
- Натомість строкової служби не буде. Замість неї введуть базову військову службу, яка триватиме 5 місяців у мирний час та 3 місяці – у воєнний.
- Звернімо увагу, що поняття "обмеженої придатності у воєнний час" виключили із законодавства. Ці люди, імовірно, будуть проходити повторну військово-лікарську комісію. Якщо будуть придатними, то поповнять вакантні місця в бойових підрозділах і бригадах.